Autor Wątek: Nowy menedżer dyskietek Sama  (Przeczytany 134467 razy)

tdu

  • *****
  • Wiadomości: 926
  • Miejsce pobytu:
    Gdansk
    • Nasze Wędrowanie
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #135 dnia: 2018.04.20, 11:30:11 »
Naprawdę pożyteczny program, pobawiłem się trochę nową wersją,
coraz więcej możliwości, duży plus dla autora.
ZX81/ZX 48k/Zx48k+/ZX +2/ZX +2A/+3/TC2048/FDD3000/FDD5000/3"/3,5'/5,25'/Beta 48k Apina/D+/GP50s/DIVIDE CF/Masterface/Polbasic SamCoupe QL CPC6128/N100 MSX-SVI738  MSX2-VG8235

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #136 dnia: 2019.01.16, 14:45:13 »
Dodałem no naszego archiwum nową wersję promu SCADM, która na początku miała poprawić błędy związanie z odczytem obrazów dyskietek z FDD3000. Dla przypomnienia, w tym wątku kolega Radosław wrzucił na serwer ftp swoje obrazy, z których większości SCADM nie otwierał. Okazało się jednak, że były one albo czystymi dyskietkami, albo miały całą masę błędów, a być może były w jakiś inny sposób niezgodne ze standardem i żaden emulator też by nic na nich nie znalazł.

Ale jak już ruszyłem temat, to znalazłem inne rzeczy do poprawy albo dopisania i wypuszczam nową wersję. Najważniejsza zmiana związana jest z edytorem BASICa. Znalazłem w końcu sposób na to, żeby w programie zachować np. wstawki w kodzie maszynowym w linii REM itp. Taki program w moim edytorze wygląda teraz inaczej niż na ekranie ZX Spectrum czy SAMa (w liniach REM i w stringach zamiast rozwinięć komend są krzaczki), ale za to można go teraz edytować, a po jego zapisaniu wszystko powinno nadal działać. Zachowywany jest też teraz cały obszar zmiennych, który może znajdować się w pliku BASICa bezpośrednio za kodem programu. Dla programów w SAM BASIC dodałem przeglądarkę zmiennych z tego obszaru.

Wszystkie inne zmiany wymienione są w dołączonym do programu pliku tekstowym.

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #137 dnia: 2019.10.22, 18:13:43 »
Please add possibility show ZX screens with color palette used in zx emulators. ZX pictures (interlaced) exported to PNG files contain SAM colors and on facebook or some webbrowsers is red color visible as mix of red and braun.

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #138 dnia: 2019.10.25, 11:29:19 »
Different emulators have different colors. I've compared Fuse and ZX Spin and they differ. ZX Spin colors are close to SimCoupe and Fuse has brighter ones. SCADM has SimCoupe colors. Anyway red colors in SCADM are clean red, not brown. Just a bit darker than in Fuse. Can you show me the example where you see brown?

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #139 dnia: 2019.10.25, 18:30:52 »
Now is all ok. In my current version of Avast Secure Browser are all colors ok. Previous version show different colors...

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #140 dnia: 2021.01.25, 15:19:36 »
Od ostatniej aktualizacji programu SCADM (SAM Coupé Advanced Disk Manager) znów upłynęło dużo wody we wszystkich rzekach, ale w końcu jest. Pracuję nad kilkoma nowościami zgłaszanymi przez użytkowników, jak konwersja wielu obrazków na raz ze stałą paletą (np. kolejne klatki animacji) czy dodawanie plików BASIC-a z linii poleceń, ale w międzyczasie przypomniałem sobie o poważnym błędzie w poprzednich wersjach, który nie doczekał się oficjalnej poprawki. Błąd powodował bezpowrotne uszkodzenie obrazu dysku twardego (.hdf) w czasie zapisu rekordu, dlatego teraz wypuszczam wersję z poprawkami, a nowe rzeczy póki co nie będą jeszcze widoczne. Nie oznacza to, że nie ma tu kompletnie nowości. Jakieś są, w międzyczasie dopisywałem drobne funkcjonalności do czegoś mi potrzebne i poprawiałem różne błędy. Szczegóły w załączonym pliku tekstowym.

Program można pobrać z archiwum speccy.pl: http://speccy.pl/archive/prod.php?id=377

Jedną z rzeczy, której programowi wciąż brakuje, jest instrukcja. Zacząłem ją pisać już dawno temu, ale na razie jest niewiele. Piszę od razu po polsku i angielsku, ale w tym drugim języku idzie mi ciężko i od dłuższego czasu nie mogę się zmusić do kontynuacji. Może ktoś sprawniej posługujący się technicznym angielskim chciałby mi pomóc? W postaci tłumaczenia tego, co napiszę po polsku.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #141 dnia: 2021.03.01, 21:25:38 »
Soft pięknie ułatwił mi zabawę z robieniem własnych obrazów dyskietek pod MGT +D zarówno z innych obrazów MGT jak i TAP'ów czy TRD. Dzięki wielkie za super robotę.

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #142 dnia: 2021.03.01, 21:48:55 »
Cieszę się, że nie tylko ja go używam ;) Niby to menedżer dyskietek SAMa Coupe, ale i dla Spectrum można na nim wiele zrobić. Nie tylko edytować obrazy +D, ale też tworzyć obrazy TAP, TRD czy DSK dla +3DOS-a albo FDD3000 - wszystkie poprzez eksport zamiast zapisu.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #143 dnia: 2021.03.01, 22:09:12 »
soft jest super, dzięki Sir David.
dużo sprzętu mało czasu.

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #144 dnia: 2022.02.19, 21:25:24 »
What about SCREEN formats ? SS4 format is supported, but SL4 or SSX ?
https://zx-pk.ru/threads/32400-dadither-eshche-odna-programka-dlya-dither-ga-kartinok.html
« Ostatnia zmiana: 2022.02.19, 21:54:27 wysłana przez VELESOFT »

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #145 dnia: 2022.02.20, 20:19:22 »
SSX is already displayed correctly. The only difference between SS4 (standard SAM SCREEN$ file) and SSX is shorter palette definition in SSX.
I don't know what is SL4, I can't find it there.

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #146 dnia: 2022.02.23, 21:35:05 »
SL4 is from RETRO-X and it's two SS4 screens, each with own palette (interlaced and may be on LCD TV visible as vertical hi-res). I can make some screens and send you for test.

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #147 dnia: 2022.08.02, 12:52:20 »
Po (zbyt) długiej przerwie ukończyłem i wrzuciłem nową wersję SCADM-a - v. 0.80a - link ten co zwykle, na początku tego wątku.

Chyba mogę już powiedzieć, że jest to wersja ostateczna. Dokończyłem wszystko, co chciałem tu mieć i jeżeli w przyszłości ukażą się kolejne wersje, to będą raczej poprawkami błędów albo sugestiami użytkowników, którzy chcieliby dodania jakiejś konkretnej funkcji.

A co nowego w tej wersji? Przede wszystkim dokończyłem konwersję obrazków. Dodałem nowe tryby, jak MODE3 (czyli 512x192 w 4 kolorach), odcienie szarości i dithering oraz wymyśliłem parę innych metod automatycznego wyboru kolorów niż najczęściej używane (dzięki programowi DaDither, gdzie zauważyłem inny dobór palety niż u mnie). A przede wszystkim znalazłem sposób na użycie większej liczby kolorów niż 16 (albo 4 dla MODE3). Jak wiadomo, SAM ma zaszyty w ROMie mechanizm wyświetlania obrazków z większą liczbą kolorów niż maksymalna dla danego trybu z użyciem przerwań linii, poprzez podmianę kolorów w zdefiniowanych liniach. Do tej pory nie widziałem konwertera, który próbowałby to wykorzystać i bardzo chciałem napisać swój. Próby automatycznego dodawania większej liczby kolorów nie wyglądały dobrze, ale na szczęście wymyśliłem inny sposób, półautomatyczny. To użytkownik wskazuje, na których dodatkowych kolorach mu zależy, a program próbuje je dodać tam, gdzie się da. Czasami w niektórych liniach już się nie da, gdyż takich zmian może być maksymalnie dwie w danej linii. Można zdefiniować ich więcej, ale wtedy obrazek nie będzie na SAMie prawidłowo wyświetlany. Dodałem też zapowiadaną wcześniej możliwość ręcznej definicji palety. Udało się to zrobić nawet lepiej, niż na początku myślałem. Każdy z kolorów można oddzielnie zaznaczyć jako zdefiniowany ręcznie i nie będzie on zmieniany przez automat, a tylko reszta zostanie dobrana automatycznie. W definicji ręcznej można zawrzeć również podmiany kolorów w liniach, co sprawia, że użytkownik ma pełną kontrolę nad każdym kolorem.

Inne nowości dotyczą interfejsu. Główne okno programu jest teraz skalowalne w pionie, a okna związane z obrazkami, czyli przeglądarka i konwerter obrazków, można mocno powiększyć (zostały też nieco przerobione). Oprócz tego warto wspomnieć naprawiony błąd w obsłudze obrazów .hdf, czyli pamięci masowej ATOM, ATOM Lite czy Trinity. Zauważyłem go dzięki temu, że w końcu kupiłem Trinity. Błąd powodował, że drugie strony edytowanych rekordów były nagrywane błędnie, czyli w praktyce niszczone. Można było to zauważyć tylko w rekordach (czyli wirtualnych dyskietkach) wypełnionych w ponad połowie.

Wszystkim, którzy używają mojego programu polecam zapoznanie się z najnowszą wersją i proszę o wyłapywanie i sygnalizowanie ewentualnych błędów.

Antony/DTA

  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #148 dnia: 2022.08.05, 00:31:48 »
Show SCREEN$ not support HW flash for modes 1 and 2, also SW flash for modes 1 to 4. Each Sam's SCREEN$ file contains 2 palettes.
Sam's SCREEN$ files compressed with SAVE MODE 3 are shows uncompressed.

Sir David

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Nowy menedżer dyskietek Sama
« Odpowiedź #149 dnia: 2022.08.05, 11:35:19 »
Show SCREEN$ not support HW flash for modes 1 and 2, also SW flash for modes 1 to 4. Each Sam's SCREEN$ file contains 2 palettes.
I didn't even think anyone would need it, but might be interesting eg. for some ZX Spectrum loading screens.
Cytuj
Sam's SCREEN$ files compressed with SAVE MODE 3 are shows uncompressed. 
A few years ago I tried to figure out SAVE MODE 3 algorithm but failed. And then I forgot about it.