Autor Wątek: Cło na PCB OSH Park z USA  (Przeczytany 6689 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Cło na PCB OSH Park z USA
« dnia: 2021.08.03, 23:50:48 »
Czy ktoś orientuje się w temacie cła na płytki PCB zamawiane w OSH Park z USA ?
Właśnie dzisiaj przyszła do mnie jedna mała przesyłka z trzema płytkami o wartości 8,20$ (31PLN) i przywalili mi do tego cło w wysokości 18PLN...
Pomijam że szło to via USPS Standard First Class Mail około 1.5 miesiąca   ???

Czy to aby nie jest zbyt wysoka opłata celna ?  ::)
Wydaje mi się że kiedyś było taniej...
« Ostatnia zmiana: 2021.08.04, 01:12:43 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Cło na PCB z USA
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.08.04, 00:20:26 »
Ciekawe, kod celny na PCB wielowarstwowe nieobsadzone elementami to 8534 00 19 11 i zdaje się, że on jest objęty zerową stawką celną. Więc skąd te 18zł? Chyba, że są jakieś państwa wyjęte z tego przepisu, ale na ISZTAR nie odnalazłem innych stawek.

PS. Moje leżą na WER Warszawa już od miesiąca i zapewne głowią się jak to opodatkować, ciekaw jestem ile sobie policzą od 7$ :)
« Ostatnia zmiana: 2021.08.04, 00:46:26 wysłana przez tapy »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2429
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Cło na PCB OSH Park z USA
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.08.04, 00:49:30 »
Czy da się od tego jakoś odwołać ?
Wiem, kwota śmieszna jednak dla zasady może warto... bo za chwilę trzeba będzie nerkę oddać przy większym projekcie  :P

To była opłata pobrana przez doręczyciela, nie wiem jak to dokładnie wyglądało bo jestem obecnie na urlopie, koleżanka w sekretariacie mojej firmy po prostu zapłaciła z własnych pieniędzy pod moją nieobecność.  ::)
« Ostatnia zmiana: 2021.08.04, 01:00:34 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Cło na PCB OSH Park z USA
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.08.04, 00:57:41 »
Jeszcze nie wiem, jak dotrze do mnie przesyłka, to też spróbuję coś ugrać, bo na 60% podwyżki dla posłów nie mam ochoty pracować. Od VAT się nie ucieknie, ale tu uważam (na obecny poziom mojej wiedzy), że cła dla tego typu przesyłek nie powinno być i chyba też jest inny przepis, który określa że towary do 150€ nie są objęte cłem (tu też nie mam 100% pewności). Ja będę walczyć, mam dość, traktuję to jako mój obywatelski obowiązek.

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 295
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Cło na PCB OSH Park z USA
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.08.04, 09:21:14 »
i przywalili mi do tego cło

A jesteś pewien, że to cło a nie VAT + opłata manipulacyjna przewoźnika (na podstawie nowych przepisów z 1.07):

"Unia Europejska wprowadziła rozwiązanie tego problemu, mające uprościć rozliczanie VAT-u między krajami członkowskimi i przy okazji pilnować, żeby podatek od wartości dodanej był naliczany od przesyłek przekraczających granicę. W Polsce stosowana ustawa obowiązuje od 1 lipca 2021 roku. Doliczenie VAT to nie jedyna dodatkowa kwota, którą trzeba będzie zapłacić za zakupy np. z AliExpress. Poczta Polska będzie doliczać do każdej dostarczonej paczki 8,5 zł za „dokonanie zgłoszenia celnego”.
Więcej: https://biznes.radiozet.pl/News/Od-1-lipca-2021-poczta-dolicza-8-5-zl-do-kazdej-przesylki-z-AliExpress"

Przykład z UPS (import spoza UE do RFN VAT 19% - niemiecki :) )

Cena produktu                                                                     € 20.00
Podatek VAT w punkcie sprzedaży (19%)                               € 0
Opłaty importowe naliczane podczas finalizacji zakupu            € 0
Suma, którą płacisz sprzedającemu podczas finalizacji zakupu € 20.00
Podatek VAT w momencie wwozu (19%)                                € 3.80
Prowizja za założoną kwotę                                                  € 6.00
Opłaty uiszczane przy doręczeniu                                          € 9.80



tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Cło na PCB OSH Park z USA
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.08.04, 10:31:21 »
Poczta Polska będzie doliczać do każdej dostarczonej paczki 8,5 zł za „dokonanie zgłoszenia celnego”.
Do towaru nieobjętego podatkiem celnym? Państwo mafijne, zapłać 8,5zł a dostaniesz bezpiecznie przesyłkę, którą im i tak nam opłaciłeś za jej dostarczenie  :)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6832
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Cło na PCB OSH Park z USA
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.08.04, 11:04:34 »
Nie jest winne państwo a Unia oraz ludzie zasiadający w Brukseli. Chyba najwyższy czas pogonić to całe towarzystwo, samostanowić o swoim prawie i państwie. Brytyjczycy wyszli z UE i jakoś świat nie zawalił się im na głowę.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Cło na PCB OSH Park z USA
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.08.04, 11:07:45 »
Brytyjczycy wyszli z UE i jakoś świat nie zawalił się im na głowę.

Jeszcze.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Cło na PCB OSH Park z USA
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.08.04, 14:24:28 »
Paczka z Digikeya, części za 205 PLN.  Agencja celna DHL skasowała dodatkowe prawie 170 PLN. Niestety, wygląda na to że dobrze już było. Do tego, totalny burdel, nikt nic nie wie jak co liczyć. :D Księgowa jak mnie widzi to sie chowa w łazience...
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Cło na PCB OSH Park z USA
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.08.04, 16:10:48 »
Nie jest winne państwo a Unia oraz ludzie zasiadający w Brukseli. Chyba najwyższy czas pogonić to całe towarzystwo, samostanowić o swoim prawie i państwie. Brytyjczycy wyszli z UE i jakoś świat nie zawalił się im na głowę.

Mogę się mylić ale to jest tak, że na każde nowe podatki muszą się zgodzić WSZYSTKIE państwa członkowskie. Wielu ludzi w Brukseli jest wybieranych tez przez Polaków, a pensje w Polsce podnoszą sobie ludzie wybrani w wyborach. To jest forma demokracji mocno pośredniej, ale to większość(chociaż żeby było śmieszniej to np. partie mające najwięcej głosów w Polsce teraz czy parę lat temu, miała mniejszość głosów UPRAWNIONYCH do głosowania) decyduje przy urnach wyborczych, więc można pamiętać o nich. Tym bardziej, że teraz wybory np. w Polsce są dość często...

avision

  • ****
  • Wiadomości: 256
  • Miejsce pobytu:
    Dolny Śląsk
    • Latam sobie tu i tam.
Odp: Cło na PCB OSH Park z USA
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.08.04, 16:16:12 »
Wczoraj do przesyłki z aliexpress wartej 32 zł z vatem pobranym przy zakupie, kazali  mi dopłacić 16.50 PLN. Listonoszka nie wiedziała zupełnie za co. Tak jej z automatu wyskoczyło. Coraz lepiej się robi...
Pozdrawiam
Wojtek

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6658
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Cło na PCB OSH Park z USA
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.08.04, 16:48:25 »
Czyli ciulnia z grzybnią się zrobiła.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1363
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Cło na PCB OSH Park z USA
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.08.04, 17:11:31 »
Mało powiedziane.
Digikey, faktura za towar w złotówkach, UPS nalicza VAT i inne opłaty za taką samą kwotę, ale w dolarach.
Właśnie ich uświadomiłem (przez miesiąc nie potrafili nawet się zdecydować kto ma odpisać na moje maile)... ciekawe kiedy zrobią korektę.
Machines should work. People should think.

zipp

  • ****
  • Wiadomości: 329
  • Miejsce pobytu:
    Małopolska
Odp: Cło na PCB OSH Park z USA
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.08.04, 21:39:56 »
Niedawno Fedex skasował mnie 44 zł (VAT + opłaty administracyjne) przy zamawianiu darmowych PCB z Chin z darmową wysyłką.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Cło na PCB OSH Park z USA
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.08.04, 21:52:53 »
Nie ma darmowej wysyłki w/g aktualnych przepisów.

Jeśli wysyłka jest darmowa to agencje celne i tak doliczają jej koszt na podstawie własnych , dosyć zagadkowych tabel i przeliczników. Więc lepiej mieć koszt wysyłki nawet jako 1 cent niż go nie mieć wcale.



Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993