Autor Wątek: Nowy Harlequin...  (Przeczytany 341421 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #600 dnia: 2017.07.23, 14:24:45 »
Mam 10 układów TL712, reszta na PW.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #601 dnia: 2017.08.28, 23:51:02 »
Złożyłem Harlequina w wersji G. W zasadzie wszystko działa, wczytuje programy, itd.
Ale  w moim przypadku nie miga kursor.
Czy ktoś miał podobnie ? Wszystkie uklady na płycie obsadziłem w wersji HC.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #602 dnia: 2017.09.05, 19:09:58 »
Przyczyną niemigającego kursora
w moim przypadku,
była uszkodzona jedna z bramek U29 (74HC08).
Tak więc Harlequin opakowany w nieco uszkodzoną obudowe plusa, działa tak jak oryginał.

sikor

  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #603 dnia: 2020.06.24, 20:53:18 »
Panowie, odgrzebuję kotleta. jest gdzieś BOM (lista części) do rewizji G? Mam taką płytę i może wreszcie czas sobie złożyć, stron ponad czterdzieści, a w linku na początku nie widzę tego (jest schemat, ale dla nieelektronika to upierdliwe szukanie). W sumie idą wakacje, może uda mi się złożyć, to miał bym i spectrusia obok Atari ;) Z góry dzięki.

zipp

  • ****
  • Wiadomości: 329
  • Miejsce pobytu:
    Małopolska
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #604 dnia: 2020.06.24, 21:08:38 »

sikor

  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #605 dnia: 2020.06.24, 21:56:51 »
Super, dziękuję. Będzie się łatwiej przymierzyć do nierównej walki ;)

Lopezpb

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Lubuskie
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #606 dnia: 2021.03.23, 17:41:15 »
Tym razem ja odkopię temat, właśnie kończę lutowanie, jednak brakuje mi 2SA1175, czy tak jak ktoś wcześniej pisał mogę w ich miejsce wlutować pomiędzy B i E diodę 1n4148? czy tam zenerkę aby przetestować czy działa? Ktoś sprawdzał czy ten paten działa?
Klawiaturę chcę użyć  od standardowego ZX Spectrum.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #607 dnia: 2021.03.23, 19:57:58 »
A co chcesz osiągnąć używając diód Zenera zamiast tranzystorów? Dioda 1N4148 nie jest diodą Zenera.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Lopezpb

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Lubuskie
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #608 dnia: 2021.03.23, 20:42:44 »
Opieram się na tym co koledzy pisali wcześniej, co można wlutować zamiast PNP, dlatego pytam.

ps. jak rozumiem, bez tych  tranzystorów, płyta powinna wstać tylko klawiatura nie będzie działała?
ps2. teraz dopiero skumałem, że Schottky miało być a nie zenera ;)
« Ostatnia zmiana: 2021.03.23, 21:02:25 wysłana przez Lopezpb »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #609 dnia: 2021.03.23, 21:00:01 »
Zakładam, ze masz płytę w wydaniu G. Do wersji F w liniach adresowych klawiatury były diody, tak jak w oryginalnym Spectrumie. Zwykle diody krzemowe 1N4148. Jeśli masz pod ręka diody Schottky’ego np. BAT42/43, BAT85 lub podobne, to możesz ich użyć zamiast 1N4148. Jeśli będziesz miał problemy z poprawnym odczytem klawiatury, będziesz jednak potrzebował rezystorów PNP (dowolnych ale takiej samej konfiguracji wyprowadzeń jak 2SA1175). Jeśli chcesz te tranzystory odezwij się po PW.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Lopezpb

  • *
  • Wiadomości: 31
  • Miejsce pobytu:
    Lubuskie
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #610 dnia: 2021.03.23, 21:04:42 »
Tak mam wersję G, PNP w sumie już zamówiłem, ale zanim dojdą z Azji to trochę potrwa, a chcę sprawdzić czy wszystko działa :)

dobra to wlutuje 1N4148 i zobaczę czy działa, dzięki! :)
« Ostatnia zmiana: 2021.03.23, 21:20:52 wysłana przez Lopezpb »

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #611 dnia: 2021.05.05, 13:04:43 »
Kończę właśnie uruchamianie mojego drugiego Harlequina. Pierwszy ruszył bez większych problemów, chociaż nie mogę powiedzieć, że bez żadnych - początkowo nie chciał się wzbudzać generator sygnału zegarowego. Pomogła wymiana 74HC04 na inny egzemplarz.
Tym razem problem jest innej natury. Komputer się uruchamia, ale obraz jest bardzo ciemny - z trudem da się odczytać komunikat na ekranie startowym. Poza tym widoczne jest migotanie.

Na chwilę obecną, z uwagi na braki w zaopatrzeniu nie byłem w stanie wlutować paru ostatnich elementów. Mianowicie:
  • Tranzystorów 2SA1175 przy złączu klawiatury
  • Gniazdka miniDIN-8 na wyjściu RGB

Nie wydaje mi się jednak, żeby brak tych elementów był kluczowy i miał powodować zaobserwowane objawy. Z uwagi na brak gniazdka RGB (oraz kompatybilnego monitora/telewizora) byłem w stanie sprawdzić tylko wyjście kompozytowe i nie jestem pewien, czy sygnał wideo psuje się przed czy po AD724JR.

Początkowo sądziłem, że winę może ponosić kilka luźno trzymających gniazdek DIP18 w pobliżu obwodów wideo, ale ich wymiana nic nie zmeniła.

Ktoś poradzi co mógłbym sprawdzić w pierwszej kolejności i jak poradzić sobie z tym problemem?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #612 dnia: 2021.05.05, 18:09:26 »
Czy Twoje pytania dotyczą HQ48 w wersji G?

W układach generatora CMOS powinno używać się układów z serii HCU (niebuforowanych),  tj. 74HCU04.

Tranzystory 2SA1175 jak napisałeś są do klawiatury i nie uczestniczą w generowaniu sygnału wideo.

Gniazdo miniDIN-8 to wyjście RGB i też nie jest istotne na tę chwilę, chociaż wygodne byłoby podpięcie do TV przez to złącze. Wtedy można byłoby ocenić, czy HQ generuje sygnały RGB poprawnie i "psują" się one przy zamianie na kompozyt przez AD724.

Skoro obraz Tobie skacze i jest ciemny, stawiam na brak poprawnego sygnału zegarowego dla kodera PAL. Jeśli masz oscyloskop, należałoby zobaczyć co wchodzi do AD724 i jakie poziomy są tych sygnałów.

Czy zamieniałeś jakieś elementy na inne lub podobne z listy materiałowej, np. układy HC na HCT lub LS?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #613 dnia: 2021.05.05, 19:58:51 »
Czy Twoje pytania dotyczą HQ48 w wersji G?

Tak, dokładnie.


Cytuj
W układach generatora CMOS powinno używać się układów z serii HCU (niebuforowanych),  tj. 74HCU04.

Mówisz o układzie U13? To chyba tylko jeden 74HC04 w tym projekcie. On bierze udział w generowaniu obrazu?
Harlequin o którym mowa to już drugi egzemplarz który składam. W tym pierwszym faktycznie miałem problem z tym układem. Generator nie chciał się wzburzać od razu po podłączeniu zasilania (trzeba było resetować komputer, żeby prawidłowo wystartował). Pomogła podmiana na inny egzemplarz 74HC04 (nie HCU04). Myślisz, że i tym razem winę ponosi ten układ? Może powodować nieprawidłowe generowanie obrazu? Powinienem podmienić go na HCU? Może w tym pierwszym (działajacym) Harlequinie też zapobiegawczo powinienem zastosować HCU w generatorze?


Cytuj
Tranzystory 2SA1175 jak napisałeś są do klawiatury i nie uczestniczą w generowaniu sygnału wideo.

Tak sądziłem, chciałem się tylko upewnić.


Cytuj
Gniazdo miniDIN-8 to wyjście RGB i też nie jest istotne na tę chwilę, chociaż wygodne byłoby podpięcie do TV przez to złącze. Wtedy można byłoby ocenić, czy HQ generuje sygnały RGB poprawnie i "psują" się one przy zamianie na kompozyt przez AD724.

Hmm... Pinout na wyjściu miniDIN w Harlequinie trzyma się jakiegoś standardu? Będzie się dało np. kupić jakąś standardową przejściówkę na SCART, dzięki której mógłbym to przetestować na współczesnym telewizorze z tym złączem? Czy też kabel trzeba sobie robić samodzielnie?


Cytuj
Skoro obraz Tobie skacze i jest ciemny, stawiam na brak poprawnego sygnału zegarowego dla kodera PAL. Jeśli masz oscyloskop, należałoby zobaczyć co wchodzi do AD724 i jakie poziomy są tych sygnałów.

Niestety, nie mam w tej chwili dostępu do przyzwoitego oscyloskopu.
Z ciekawości podłączyłem komputer jeszcze do współczesnego (to znaczy około dziesięcioletniego) telewizora LCD. Ten reaguje inaczej - obraz nie jest już tak ciemny, a co ważniejsze - tło ma barwę czerwoną. Z kolei napis na ekranie tytułowym jest jasnożółty. Jeśli spróbuję przestawić zworki z PAL na NTSC (oczywiście bez podmieniania kwarcu), tło staje się różowe.


Cytuj
Czy zamieniałeś jakieś elementy na inne lub podobne z listy materiałowej, np. układy HC na HCT lub LS?

Nie. Wszystkie układy logiczne to HC.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Nowy Harlequin...
« Odpowiedź #614 dnia: 2021.05.05, 20:12:14 »
U13 generuje zegar 14MHz, który jest wykorzystywany (po dzielnikach) do generowania obrazu. Tak, wymieniłbym go na HCU.

AD724 ma własny kwarc 4.43MHz i czasem nie wzbudza się poprawnie. Można eksperymentować z pojemnością kondensatora, który jest równolegle do kwarcu. Jeśli obraz jest czerwony przynajmniej składowa R jest generowana poprawnie.

Układ pinów w gnieździe miniDIN8 jest standardem wyznaczonym przez HQ i taki sam jest w kilku innych konstrukcjach. Nie ma sensu samemu lutować wtyczkę miniDIN. Łatwiej kupić kabelek z zalaną wtyczką miniDIN i na drugim końcu przylutować sobie SCART.
« Ostatnia zmiana: 2021.05.05, 20:23:12 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76