Autor Wątek: Elwro 800 JUNIOR  (Przeczytany 26825 razy)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Elwro 800 JUNIOR
« dnia: 2011.11.21, 13:02:44 »
Zdaję sobie sprawę, że pewnie to tylko dla Powolniaka ten wątek ;)
ale może jednak ktoś będzie się orientował.

- Yarek Adamski, jak bywa u mnie (średnio co dwa lata) za każdym razem czyści coś w tym Juniorze (jakaś śniedź?), bo całkowicie znika obraz i trzeba coś tam przeczyścić - i obraz wraca. Ale i tak na pół roku max - potem znowu to samo. Zero obrazu.
Czy to jest normalne dla wszystkich Juniorów?

- Jak już czasami obraz jest - to jest czarnobiały. Niemożliwym jest chyba, by nie wyposażali tych komputerów w koder koloru, więc może to kwestia dorobienia odpowiedniego kabla?

Warto by było, aby na jakimś zlocie stał sobie działający Junior. Może Duddie chciałby rzucić okiem. Za kwotę.

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #1 dnia: 2011.11.21, 13:12:17 »
Nie mam doświadczenia z Juniorem. Ale rzucę okiem, czemu nie.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Powolniak

  • *
  • Wiadomości: 32
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
    • www
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #2 dnia: 2011.12.20, 01:07:34 »
Kurdebele, dopiero teraz zauważyłem.

Z Juniorami jak ze wszystkim z epoki PRL, co z tego że projekt był zajebisty, skoro rzeczywistość i pan gienek z panem józkiem na montażu spieprzyli wszystko.

Nie wiem o co cho z tym Juniorem Yerza, bo w moich Juniorach to nie występuje. Ale jeśli faktycznie jest to mechaniczne czyszczenie, to musi to być śniedź na stykach, bo cóż by innego. Pytanie gdzie by to mogło być?

Nie wiem jak na wyjściu composite, bo w sumie nie sprawdzałem, ale na wyjściu RGB obraz jest kolorowy. Można bezpośrednio podłączyć monitor CGA albo telewizor przez gniazdo Euro i będzie hulać.

Moje dwa juniory są pieprznięte (najprawdopodobniej elektrolity wyschły) i leżą odłogiem bo teraz mam na głowie kilka innych projektów, w tym jeden z procesorem Z80. Szczegóły wkrótce.

Ale do Juniorów zajrzę jutro żeby zobaczyć co tam Jarosław mógł w nich czyścić. Bo raczej za bardzo nie ma co.

A, i jakaś konstrukcja AY-ka jako podstawkę pod Z80 by się przydała by się do Juniora.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #3 dnia: 2011.12.20, 12:00:25 »
> Kurdebele, dopiero teraz zauważyłem.
----------------
Szit hapenz


> Z Juniorami jak ze wszystkim z epoki PRL, co z tego że projekt był zajebisty, skoro rzeczywistość i pan gienek z panem józkiem na montażu spieprzyli wszystko.
----------------
No być może. Z resztą to wszystko szło głównie do szkół, a tam "dzieci" się nie obcyndalały.


> Nie wiem o co cho z tym Juniorem Yerza, bo w moich Juniorach to nie występuje. Ale jeśli faktycznie jest to mechaniczne czyszczenie, to musi to być śniedź na stykach, bo cóż by innego. Pytanie gdzie by to mogło być?
-----------------
No coś tam Pan Jarosław zwykł czyścić i potem chodziło. Do czasu.
Niestety Pana Jarosława na forum najwyraźniej nie ma, co smuci mię wielce.


> Nie wiem jak na wyjściu composite, bo w sumie nie sprawdzałem, ale na wyjściu RGB obraz jest kolorowy. Można bezpośrednio podłączyć monitor CGA albo telewizor przez gniazdo Euro i będzie hulać.
-----------------
Ha. To wygląda na to, że w ogóle jakiś sprzętowiec powinien mojego Juniora obejrzeć. Jakkolwiek podejrzanie to zdanie by nie zabrzmiało.


> Moje dwa juniory są pieprznięte (najprawdopodobniej elektrolity wyschły) i leżą odłogiem bo teraz mam na głowie kilka innych projektów, w tym jeden z procesorem Z80. Szczegóły wkrótce.
Ale do Juniorów zajrzę jutro żeby zobaczyć co tam Jarosław mógł w nich czyścić. Bo raczej za bardzo nie ma co.
-------------------
No właśnie nie wiem. Coś tam grzebał - i działało potem.


> A, i jakaś konstrukcja AY-ka jako podstawkę pod Z80 by się przydała by się do Juniora.
---------------------
A przyznaję, że by nie zaszkodziło. Softu na to jest aż nazbyt wiele.
No i wbrew temu, co mówi Ramos, z moich danych wynika, że Junior to zwykłe Spectrum 48K z 64K ramem i jakimiś zmianami w ROMie, które _ponoć_ nie wpływają negatywnie na oprogramowanie.

Powolniak

  • *
  • Wiadomości: 32
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
    • www
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #4 dnia: 2011.12.20, 12:57:47 »
Nie wpływają, jeszcze nie było dema 48k które by nie ruszyło.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #5 dnia: 2011.12.20, 13:06:02 »
A z czystej ciekawości - ULA skopiowali dokładnie? Odpalałeś coś, co wymaga dokładnych timingów?

Powolniak

  • *
  • Wiadomości: 32
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
    • www
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #6 dnia: 2011.12.20, 14:29:02 »
Zaproponuj coś do odpalenia, to sprawdzimy.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #7 dnia: 2011.12.20, 20:38:58 »

Powolniak

  • *
  • Wiadomości: 32
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
    • www
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #8 dnia: 2011.12.20, 22:38:08 »
Hehehe, z tej wrocławskiej kobyły się czarna dziura zrobi jak to jej zapodam  ;D

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #9 dnia: 2011.12.20, 23:25:40 »
Hehehe, z tej wrocławskiej kobyły się czarna dziura zrobi jak to jej zapodam  ;D

No ma to wyglądać tak:

To sobie timing sprawdzisz (to akurat może być inne, faktycznie. Aaale - jak chodzi, to już byłoby dobrze).

Powolniak

  • *
  • Wiadomości: 32
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
    • www
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #10 dnia: 2011.12.21, 00:26:28 »
Yerz, Cycu, ja wiem ja to wygląda  >:(

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #11 dnia: 2011.12.21, 08:11:51 »
Tak. Sixth jest dobrym przykładem - tam multicolor jest timowany do 48 i bez żadnych procedur detekcji jak później w Shocku. Jeśli Sixth chodzi dobrze, to można uznać pełną zgodność ULA z 48 ;)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #12 dnia: 2011.12.21, 12:28:26 »
Pow: A skąd ja mam to wiedzieć w przypadku osoby, która od 11 lat nawet nie rzuciła okiem na maszynę. Napewno już wszystko zapomniałeś. :)

PS: GDZIE SĄ GRAFIKI MANGOWE?! Haaaaaaaaaaaaaaa!!

Powolniak

  • *
  • Wiadomości: 32
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
    • www
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #13 dnia: 2011.12.22, 20:08:49 »
Nie dam się sprowokować  ;D

Koledzy sprzętowcy rzućcie okiem:

http://youtu.be/P5-Y5edNwgI

Moje oba Elwro zatrzymują się w tym samym miejscu. Trochę postały nieużywane, nie przeczę.

Jakieś sugestie? Pamięć nie siada raczej od nieużywania  ;)  Wyschnięte elektrolity niestety odpadają, bo są aż dwa! na cały komputer (wymieniłem na starcie; nie licząc zasilacza). Procesor, epromy, zasilanie i inne oczywistości sprawdziłem.

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Elwro 800 JUNIOR
« Odpowiedź #14 dnia: 2011.12.22, 20:24:58 »
Pierwsze co pomyślałem po obejrzeniu - EPROMy ,"ulotniły się" (trzymają 10-20 lat) - ale piszesz że sprawdziłeś  ::)