Autor Wątek: Konwersja RGB => composite  (Przeczytany 21076 razy)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Konwersja RGB => composite
« dnia: 2012.10.11, 10:29:59 »
Wiem, że nie do końca w temacie, ale może ktoś z wiedzących mnie naprowadzi w odpowiednią stronę...

Kupiłem sobie V6 i wszystko ślicznie działa, ale naszła mnie chęć, żeby z niego zgrać video do komputera. Problem w tym, że wyjście video z V6 to RGB z kablem zakończonym SCARTem. Oczywiście nie da się kupić za sensowne pieniądze videograbbera z wejściem RGB (jeśli da się kupić w ogóle - są S-Video, Composite czy component, RGB nie znalazłem).

Pytanie więc nasuwa sią oczywiste - czy da się jakimś niewielkim kosztem zrobić konwerter, który z telewizyjnego RGB zrobi mi sygnał composite?

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Odp: Konwersja RGB => composite
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.10.11, 12:05:21 »
Moim zdaniem masz dwa wyjścia. Albo kupić stacjonarną nagrywarkę DVD/HDD, która ma wejście scart i zgrać na nią to co wychodzi z komputerka, a potem przenieść z płyty DVD na peceta, albo dopasować jakiś modulator, np. od Amigi.
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Konwersja RGB => composite
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.10.11, 12:47:05 »
Nagrywarkę DVD wymyśliłem wcześniej... Aż tak mi na tym nie zależy ;)

O Modulatorze nie pomyślałem, ale... Z modulatora dostanę RF - co prawda lepiej (w tym wypadku) niż RGB, ale dalej to nie jest najlepsze rozwiązanie.

Zawsze jest też coś takiego: http://www.analog.com/en/audiovideo-products/video-encoders/ad725/products/product.html - na ile rozumiem da się na tym zrobić taki konwerter jaki byłby mi potrzebny, ale... o ile być może potrafiłbym sobie jakiegoś kita polutować o tyle zaprojektować to już tak nie specjalnie ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Konwersja RGB => composite
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.10.11, 13:13:36 »
Sam kabelek SCART/S-video cudów nie uczyni, kolorów nie zakoduje. Po prostu na złączu SCART często jest obecny również sygnał composite i tylko wtedy ten kabelek działa - chyba, że w kabelku jest płytka z koderem kolorów.
Możesz wykorzystać schemat Harlequina, by zbudować koder na bodaj AD725 (gdybyś kupował ten scalak - kup mi też ze dwa, jeśli cena by była rozsądna). Ale możesz też za grosze kupić modulator od Amigi, mozna z niego wyjść sygnałem Composite, z resztą niektóre modulatory sa tak już przerobione.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Konwersja RGB => composite
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.10.11, 13:34:37 »
Hmmm... Wychodzi mi, że  standardowy modulator do Amigi (A520?) miał normalnie wbudowane wyjście composite. Czyli już zasadniczo wiem czego szukać.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Konwersja RGB => composite
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.10.11, 13:45:57 »
Niestety nie ma prostego rozwiazania, sam spedzilem nad tym sporo czasu.
Widac, ze jest biznes do zrobienia - prosty konwerter RGB PAL->Composite video.
Z modulatorem Amigi niezly pomysl. Ja zastanawialem sie jeszcze, czy nie mozna
uzyc ktoregos z konwerterow VGA->TV, ale potrzebny jest taki, co lapie 15kHz.

gorzyga

  • ***
  • Wiadomości: 171
  • Miejsce pobytu:
    Giełda na Grzybowskiej
Odp: Konwersja RGB => composite
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.10.11, 16:39:53 »
Hmmm... Wychodzi mi, że  standardowy modulator do Amigi (A520?) miał normalnie wbudowane wyjście composite. Czyli już zasadniczo wiem czego szukać.

Tak, A520 ma wyjście composite video i jakość obrazu jest całkiem niezła - mój egzemplarz generuje lepszy obraz niż wyjście wideo w A1200. Można go kupić za grosze na allegro, ale widzę, że do działania z innym komputerem trzeba go nieco przerobić : https://sites.google.com/site/krzkomar/krzkomar_el_pl/modulator-amiga-a520
* ZX Spectrum +2 / Divide+ / ZX Spectrum 48k
* A1200T / Blizzard PPC 68060-50MHz & 603-200MHz / 192MB Fast / BVision PPC / Fast ATA MK3 / Delfina DSP
* Minimig (samoróba) / 2MB chip + 1,5 MB slow / ARM Controller
* 2*C64C + 1541 Ultimate II
* Atari 65XE / 1MB / 2xPokey / Covox Stereo / SIO2SD

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4695
Odp: Konwersja RGB => composite
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.10.11, 18:00:59 »
MC1377 ratuje sprawe. Kiedys zrobilem taki konwerter zeby dalo sie atari z VBXE podpiac do projektora.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic7969.html

« Ostatnia zmiana: 2012.10.11, 18:02:50 wysłana przez zaxon »
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Konwersja RGB => composite
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.10.11, 18:12:59 »
Zawsze jest też coś takiego: http://www.analog.com/en/audiovideo-products/video-encoders/ad725/products/product.html - na ile rozumiem da się na tym zrobić taki konwerter jaki byłby mi potrzebny, ale... o ile być może potrafiłbym sobie jakiegoś kita polutować o tyle zaprojektować to już tak nie specjalnie ;)
Możesz skorzystać z płyty Harlequina :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

unholy

  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Konwersja RGB => composite
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.10.12, 02:52:18 »
Zawsze jest też coś takiego: http://www.analog.com/en/audiovideo-products/video-encoders/ad725/products/product.html - na ile rozumiem da się na tym zrobić taki konwerter jaki byłby mi potrzebny, ale... o ile być może potrafiłbym sobie jakiegoś kita polutować o tyle zaprojektować to już tak nie specjalnie ;)

Rzuć sobie okiem na ten wątek. Rozwiązanie jest wyciągnięte żywcem ze specyfikacji układu AD724/AD725. Mogę potwierdzić z własnego doświadczenia że działa z Atari ST, Amigą, CPC464, i Spectrum +2.

dox

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Rybnik
    • www.slanina.pl
Odp: Konwersja RGB => composite
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.10.12, 15:31:37 »
Jest cała masa tanich i dobrych rozwiązań. Z wyjściami composite, component lub VGA. Ze skalowaniem lub bez. Cena zazwyczaj 20-100$. Testowałem kilka różnych. Działają ok.
Do znalezienia głównie na ebay, czasami bywają na allegro.

Przykład:
http://www.ebay.com/itm/Arcade-RGB-CGA-to-TV-and-Video-Composite-converter-126-/310465725628?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item48493304bc

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Konwersja RGB => composite
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.10.12, 15:39:17 »
@dox No i to jest śliczne rozwiązanie gdybym chciał tego używać częściej niż raz na ruski rok. Ja potrzebuję czegoś, żebym mógł powiedzmy raz, dwa razy w miesiącu zgrać parę minut filmiku. 46 dolarów (26 za konwerter + 20 za przesyłkę) to jest trochę powyżej tego, co chciałbym wydać zwłaszcza, że ta kwota obejmuje tylko konwersję a mnie potrzebny jest jeszcze grabber. Na razie spróbuję jednak powalczyć z modulatorem od Amigi :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Konwersja RGB => composite
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.10.12, 16:50:40 »
Skoro juz tak sypiecie rozwiazaniami, to warto dodac:
http://www.nedopc.com/PALCODER/palcoder.php

Niestety nie wiem ile z tych koderow dziala dobrze ze wszystkimi TV i zrodlami RGB.
Wywalac $$ bez gwarancji, ze zadziala nie ma sensu.
Akurat Phil probowal dodac Ad725 do V6 i mial z tym problem, byc moze glupi blad, ale to nie amator przeciez.
Schmat do AD725 jest tez od Uzeboxa.


matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Konwersja RGB => composite
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.11.13, 14:08:30 »
No to znalazłem wstępne rozwiązanie mojego problemu. Wstępne, bo dopiero dzisiaj zrobię odpowiednią przejściówkę, żeby się upewnić, czy działa z V6. A rozwiązanie to kupiony u chińczyków (alibaba.com) za 2.95 dolara z przesyłką konwerter RGB/composite-s-video.

http://www.aliexpress.com/item/RGB-Scart-to-Composite-RCA-S-Video-AV-TV-Audio-Adapter-Free-Shipping/629586599.html

Od zakupu do odbioru przesyłki upłynęło niespełna 2 tygodnie. Urządzonko wygląda jak na zdjęciu i podłączone do odtwarzacza DVD a z niego chinchem do telewizora daje zadziwiająco (jak za te pieniądze) ładny obraz. Teraz muszę tylko zmontować stosowny kabelek i przetestować, czy uda się to dogadać z V6 czy może będę potrzebował na przykład zewnętrznego zasilacza.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Konwersja RGB => composite
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.11.13, 17:36:14 »
Sorry, ale mi to wygląda na zwykłą przejściówkę, a nie konwerter (koder). Takie coś dostaniesz w każdym markecie. Obym się mylił. Mógłbyś to otworzyć i strzelić fotkę wnętrza?