Autor Wątek: Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?  (Przeczytany 3865 razy)

amigancik

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Podlaskie
Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?
« dnia: 2023.02.10, 13:19:28 »
Witajcie, od pewnego czasu mój oryginalny zasilacz od ZX Spectrum 128K burczy zbyt głośno...
Jaki możliwie najtańszy z optymalnych jakościowo i wystarczających zasilaczy teraz można kupić ?
Chodzi o konkretny model, czy jest od razu z biegunowością +na zewnątrz i - w środku czy może jakiś rozbieralny z możliwością przelutowania kabelka na płytce ?
Poprosiłbym jakiś konkretny model czy symbol ?
dzięki ;)

tarhim

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Bydgoszcz
Odp: Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.02.10, 14:13:44 »
Ja kupiłem na zasilacze online, za jakieś cztery dychy. Polaryzację mają dowolną, można dobrać.

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.02.10, 16:03:31 »
Np. ten z TME będzie dobry:

Zasilacz: impulsowy; stałonapięciowy; 9VDC; 2A; 18W; Wyj: 5,5/2,1
Oznaczenie producenta: CLW-1809-W2E-ER-CN
Symbol TME: CLW-1809-W2E-ER-CN

ma odpowiednią polaryzacje:
Polaryzacja: minus w środku
na dziś kosztuje 41.50 PLN netto

Taniej może wyjść zakup z polaryzacją dodatnią i jej zmiana poprzez przelotkę lub wymianę wtyku (zamianę kabelków  ;) )

amigancik

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Podlaskie
Odp: Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.02.11, 23:51:48 »
znalazłem takie na znanym serwisie, czy będą ok ?

1. XBS-0920RP za 18,50 zł już z odwróconą polaryzacją
2. ZSI-9V/2A 2,1/5,5 za 28 zł niestety ze standardową polaryzacją czyli - na zewnątrz

a) czy poz. 1 będzie ok i wystarczające ?
b) czy ten jest lepszy i czy da się go rozebrać aby na płycie przelutować polaryzację kabelków, czyli zamienić "+" z "-"

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.02.12, 10:31:13 »
1-ka wystarczy jeśli chodzi o moc a w 2-ce na pewno można przelutować przewód. Natomiast w obu przypadkach pod znakiem zapytania pozostaje "jakość" generowanego zasilania (jak to w zasilaczach impulsowych) oraz na ile destrukcyjne może się okazać rozbieranie obudowy drugiego zasilacza (wygląda na klejony).
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.02.12, 11:19:59 »
Od dłużego czasu używam transformatorowych zasilaczy od drobnego osprzętu sieciowego 220V / 7.5V 1A oraz 1.5A. Pod obciążeniem dają one ok. 8.5-9V. Wystarczy przeciąć kabelek i zamienić bieguny lub dolutować kabelek z odpowiednią wtyczką.

Niektóre impulsowe zasilacze nie chcą pracować z 7805. Ćwiczyłem taki 9V/1A i pajac nie startował.
« Ostatnia zmiana: 2023.02.12, 11:46:06 wysłana przez andy »
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.02.13, 10:38:23 »
Kiedyś było zatrzęsienie zasilaczy impulsowych 9V 4A, na Alle i w sklepach z używaną elektroniką. Były to pozostałości po wycofywanych tunerach czy dekoderach satelitarnych. Trzeba było jedynie zmienić polaryzację, ale te zasilacze były  rozbieralne :)
Jeden taki służy mi do dzisiaj. Niestety ciężko je jest już kupić.
Brałbym cokolwiek, ale w miarę sensownej firmy, 9V i minimum 2A, i po prostu zmieniłbym wtyczkę.

Z kolei do modeli 48K polecam zasilacz od efektów gitarowych - z reguły są przyzwoitej jakości i mają odpowiednią polaryzację, ale dają zwykle tylko 1 amper. Czyli na "pociąg" interfejsów nie wystarczy.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.02.13, 11:12:29 »
Witajcie, od pewnego czasu mój oryginalny zasilacz od ZX Spectrum 128K burczy zbyt głośno...

Jak buczy to może wyrobiła albo po latach sama zutylizowała taka gąbka, która znajduje się między trafo a obudową - rozbierz i zobacz i ewentualnie wymień, chwila roboty. Może to akurat tylko to.

Jeśli jednak chcesz nowy to może taki, kupiłem chyba z 5 kiedyś i działają, mają jednak trochę krótki kabel.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.02.13, 11:47:24 »
Jak buczy to może wyrobiła albo po latach sama zutylizowała taka gąbka, która znajduje się między trafo a obudową - rozbierz i zobacz i ewentualnie wymień, chwila roboty. Może to akurat tylko to.

No właśnie uważałbym z reanimacją starych zasilaczy. Wibracje mogły spowodować obsypywanie się emalii na uzwojeniach, więc eksploatacja może się skończyć nawet pożarem.

amigancik

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Podlaskie
Odp: Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2023.02.13, 14:50:16 »
Czyli reasumując, bo przewijają się słowa "kupić dobry", "jaki da prąd" "jakiej jakości prąd" "impulsowy rozwali komputer" itp itd..
Pomijając najważniejszą kwestię że musi mieć odpowiedni amperarz (A) czyli min 1,5A a najlepiej 2A bo czy jest sens poza tym że się będzie może mniej grzał dawać 4A ?
To czy faktycznie jakiś najtańszy typu ten przytoczony za 18,50 choć ma parametry odpowiednie może uszkodzić komputer ??
A jeśli tak to jakie minima musi spełnić żeby być odpowiednim o parametrach nie gorszych od oryginału ?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2023.02.13, 15:21:35 »
Oryginalny zasilacz jest niestabilizowny z transformatorem i mostkiem na 4 diodach w srodku. W stanie obciazenia 1,4 A 1,85 A ma podawac na wyjsciu 9 V. Do Spectrum nie nalezy podlaczac zasilacza, ktorego napiecie wyjsciowe jest powyzej 14 V, albo ponizej 7.5 V. bo przetwornica nie ruszy, a to juz proszenie sie o klopoty.

Zasilacz impulsowy moze wplywac na jakość obrazu, jesli jego filtry wyjsciowe sa kiepskiej jakosci. Tani nie zawsze znaczy kiepski, ale najczesciej tak jest. Taki zasilacz może także powodować niestabilną pracę wewnętrznej przetwornicy generującej napięcia -5 V i +12 V dla pamieci RAM i +12 V jest dla układu wyjscia wideo . Nieporawne dzialanie wewnetrznej przetwornicy moze powodowac uszkodzenia ukladow pamieci dolnego RAMu typu 4116., a tętnienia i zakłócenia w zasilania odbijają się w torze wideo. Obraz na wyjściu z modulatora lub wyjściu kompozytowym może być zaśmiecony trudnymi do usunięcia pionowymi paskami.

Wybieranie zasilacza o dużym pradzie znamionowym (> 3A) raczej nie ma sensu, ponieważ komputer pobiera do 600-650 mA ok. 1 A, a wewnętrzny układ zasilania jest dostosowany do obciążenia na linii +5V nie większego niż 1,5 A. Największym odbiornikiem jaki mógłbyś podpiąć do Speccy i zasilanym z komputera byłaby drukarka termiczna ZX Printer. Inne prądożerne interfejsy (w większości) maja własne zasilanie. 

Nie wiemy czy masz wymienione kondensatory elektrolityczne w swoim Speccy, ale jesli nie, moze warto to zrobic. Dla jakosci obrazu krytyczne sa kondensatory 100 uF oraz moze okazac sie, ze trzeba wymienic kondesatory odsprzeglajace przy dolnym RAMie na wieksze (fabryczne sa o pojemnosci 22 nF lub 47 nF w zaleznosci od wersji wykonania plyty). Dla poprawy jakosci mozna wymienic tranzystory w torze wyjsciowym, jesli fabryczne sa typu ZTX313. Sa tacy co zamiast modulatora wkladaja uklad wyjscia s-video na wzmacniaczach operacyjnych, ale kto bogatemu zabroni. Moim zdaniem przerost formy nad trescia i proba osiagniecia idealu obrazu ze zrodla, ktore jest dalekie od idealu. W Toastraku jest RGB więc można pominąć średnią jakość wyjścia przez modulator.

EDYTA:
Poprawiłem tekst, aby był zgodny z wymaganiami pod Toastracka.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?
« Odpowiedź #11 dnia: 2023.02.13, 16:40:22 »
W torze wideo, obraz moze byc zasmiecony trudnymi do usuniecia pionowymi paskami.

Jak również poziomymi, skośnymi, albo na oko całkowicie nieregularnymi ;)

Cytuj
Wybieranie zasilacza o duzym pradzie znamionowym (> 2A) raczej nie ma sensu, poniewaz komputer pobiera do 600-650 mA,


Ja używam jednego zasilacza do 48K, TC2048, 128K i szaraka. Musi mieć minimum 2A w takim przypadku, albo i więcej, jeśli chcę korzystać z kilku interfejsów (a moje starutkie divIDE sporo bierze). Używam 4A, bo taki było najprościej znaleźć i okazał się dobrej jakości.

Cytuj
Sa tacy co zamiast modulatora wkladaja uklad wyjscia s-video na wzmacniaczach operacyjnych, ale kto bogatemu zabroni.

Autor pytał o zasilacz do toastracka...:)
« Ostatnia zmiana: 2023.02.13, 18:24:56 wysłana przez trojacek »

amigancik

  • **
  • Wiadomości: 62
  • Miejsce pobytu:
    Podlaskie
Odp: Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?
« Odpowiedź #12 dnia: 2023.02.14, 14:50:58 »
Super, fajnie było wciągnąć tej teorii troszkę, co jednak nie zmienia faktu że dalej nie wiem jak w temacie, "konkretny model", wybrać ;-)

Roch

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    KO02KI
  • Przyczajony Spectrumowiec, ukryty fan Z80 :-)
Odp: Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?
« Odpowiedź #13 dnia: 2023.02.15, 20:44:42 »
Witaj  :)

Z własnego doświadczenia i nie jest to reklama ;-) Od dosyć dawna używam zasilaczy Mean Well w wersji medycznej. Trzymają parametry, nie brzęczą i nie generują zakłóceń. Używam ich do naszych retro zabawek. Używam również do wszelkiej maści sprzętu sieciowego pracującego w trudnych warunkach, np. zasilanie zewnętrznych MikroTików typu SXT via POE i innych takich... Stosuję w Pro Audio czyli w studiach nagraniowych i do instrumentów muzycznych.

Wady są dwie. Cena (nawet 80 zł) i trzeba zamienić biegunowość na wtyczce. A reszta jest OK.

Wyklikaj sobie u wujka brina takie coś: MEAN WELL GSM18B09-P1J

Dobrej Zabawy ;-)
Roch
Michael Oakley - Odyssey i Introspect - Moje kolejne odkrycie. Polecam dla retromaniaków :-)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Zasilacz ZX Spectrum w 2023 r. Jaki niedrogi ?
« Odpowiedź #14 dnia: 2023.02.15, 21:33:50 »
Z kolei do modeli 48K polecam zasilacz od efektów gitarowych - z reguły są przyzwoitej jakości i mają odpowiednią polaryzację, ale dają zwykle tylko 1 amper. Czyli na "pociąg" interfejsów nie wystarczy.
Dokładnie. Ale można kupić 9V 1.3 a nawet 2.1A transformatorowe.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464