ZX Spectrum > HARDWARE

Spalone Divide ?

(1/8) > >>

Tfardy/RKLE Team:
Zdarza mi się to już drugi raz. Za pierwszym razem - niedługo po zakupie i przetestowaniu Divide jednego dnia po prostu przestało działać - tzn kontrolki się paliły , ale zamiast ekranu divide od razu wskakiwał ekran powitalny Spectrum, a przycisk NMI początkowo powodował tylko reset. Po paru próbach nawet resetowania już nie było. Dodatkowo bardzo szybko i mocno nagrzewał się układ gal22v10B (zaraz pod porzyciskiem NMI). Divide odesłałem do Lotharka, dowiedziałem się, że na Divide musiało trafić napięcie 12v lub większe, które spaliło gal22v10.  Lotharek naprawił sprzęt i do wczoraj wszystko było ok. Wczoraj podłączylem Divide do Zx+2 (wersja szara) i symptomy się powtórzyły. Gal się grzeje, Divide nie działa ani z Timexem ani ZX+2. Pytanie brzmi co się dzieje, potrafię generalnie obchodzić się ze sprzętem, zawsze dobrze dociskam kartę itp... oba kompy działają na tym samym zasilaczu - firmowym od timexa i są sprawne.

Drugie pytanie  - czy w tym wypadku wystarczy że wymienię układ gal22v10b ? Mogę kupić w sklepie z elektroniką i po prostu zamienić ?

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM:
Czy nie jest to aby divIDE czarne polskie? (to "leżące")?
U mnie oba juz dawno nie żyją niestety, więc potwierdziłbym zjawisko.

Duddie:
meckert, zobacz, czy na pewno masz klucz w złączu krawędziowym oraz czy otwór na niego nie jest za szeroki. Zdarza się, że złącze przesuwa się względem płyty Spectrum i to powoduje uszkodzenia. GAL22v10 jest układem programowalnym, tak jak EPROM. Nie wystarczy go zamienić, trzeba zaprogramować odpowiednim "wsadem". Jeśli Ci pada cały czas, to coś jest nie tak. Masz divIDE ode mnie czy od Lotharka?

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM:
Albo od Zaxona. Też robił. Nawet Hellboj od niego właśnie ma.

Gryzor:
Sprawdz czy divide dobrze siedzi w zlaczu, ja w lotharka divide wymienialem bolec na szerszy. Raz wyjalem zeby lzej wchodzil i prawie usmazylem ZXa.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej