ZX Spectrum > HARDWARE

Pytanie laika o zasilacze

(1/2) > >>

RafalM:
Nie jestem sprzętowcem, a chciałbym uporządkować wiedzę więc wybaczcie takie początkujące pytanie ;)

O co chodzi z tymi różnymi zasilaczami - impulsowe, stabilizowane, transformatorowe itp.? Czym się różnią, które są lepsze a które gorsze?

Jean 1:
Zasilacze impulsowe charakteryzują się większą sprawnością, mniejszym ciężarem oraz lepszym filtrowaniem tętnień.
Wady to bardziej złożona budowa i zawodność oraz większa wrażliwość na zmiany obciążenia, przepięcia i przeciążenia oraz są
źródłem różnych częstotliwości zakłócających. Opłaca się je stosować szczególnie przy dużych prądach obciążenia i dużych wahaniach napięcia zasilającego. W zasadzie wszystkie zasilacze impulsowe są zasilaczami stabilizowanymi.

Zasilacz stabilizowany to taki, który utrzymuje zadaną wartość napięcia i/lub prądu. mowa tutaj o stabilizacji napięcia lub stabilizacji prądu.

W zasilaczu impulsowym do przetworzenia napięcia w naszym przypadku napięcia sieci 230V na napięcie niższe stosowany jest układ elektroniczny połączony z małym transformatorem impulsowym pracującym na częstotliwości kilkudziesięciu kHz. Dokładniej to wygląda tak że przemienne napięcie sieci jest zamieniane na prąd stały - prostowane - filtrowane przez kondensator a następnie specjalny klucz tranzystorowy - układ scalony podaje to napięcie w impulsach na ów transformator z dużo wyższą częstotliwością niż częstotliwość sieci. Regulując szerokość - długość tych impulsów w określonym przedziale czasowym możliwa jest regulacja napięcia wyjściowego,  Na wyjściu tegoż transformatora zazwyczaj stosuje się już tylko prostownik i filtr LC. Stosowane są różne konstrukcje takich zasilaczy. Stabilizacja napięcia wyjściowego realizowana jest na zasadzie pomiaru napięcia wyjściowego i właściwym sterowaniu elementów kluczujących - podających impulsowo napięcie na transformator.

W tradycyjnych zasilaczach transformatorowych elementem odpowiedzialnym za przetwarzanie napięcia z wysokiego na niskie jest znacznie większy transformator, który pracuje z częstotliwością sieci 50Hz, Następnie przetworzone napięcie
jest prostowane i filtrowane, przez co uzyskujemy prąd stały. Jeżeli zależy nam aby wielkość napięcia była stała wówczas
stosuje się układ elektroniczny , który tą wielkość po prostu utrzymuje w zadanym i określonym przedziale. Zazwyczaj stosuje się stabilizatory szeregowe, które niestety oznaczają się małą sprawnością i wydzielają znacznie więcej temperatury w przypadku znacznych obciążeń.
Innymi stabilizatorami są szeregowe stabilizatory impulsowe, które mają znacznie większą sprawność i wydzielają znacznie mniej ciepła .
Zasilacze transformatorowe są bardzo odporne jeśli chodzi o przepięcia i przeciążenia i są znacznie mniej zawodne, jednak są znacznie większe i cięższe a przede wszystkim droższe od zasilaczy impulsowych. wada ? koszt i mniejsza sprawność, oraz słabsze filtrowanie tętnień , co szczerze przy małych prądach i zastosowaniu ich do zasilania komputera ZX Spectrum ma małe znaczenie.

to tak w telegraficznym i nie pełnym skrócie.... na temat zasilaczy wydanych zostało mnóstwo książek i ten temat to prawdziwe morze ...

RafalM:
WOW!  :) Dzięki

Widzę, że to wcale nie taka prosta sprawa, jakby się mogło wydawać.

Pyza^Illusion:
Cóż więc sądzicie o czymś takim?

http://allegro.pl/nowy-zasilacz-stabiliz-9v-4a-supermocny-gw-fv-i2286013067.html

Powiedzmy, że mam ZX Spectrum+ przerobione na 128k z wbudowanym AY i podłączam do niego ze 3 przystawki (divIDE, MacFace i Kempston). Nada się?

ps. rozumiem, że należałoby w zasilaczu odwrócić polaryzację (zamienić kabelki na wyjściu), aby czegoś nie skiepścić?

andy:
Wygląda dość solidnie, powinien się nadać, warto jednak najpierw sprawdzić polaryzację i wtyk (może nie kontaktować). Przy tak dobranym zasilaczu warto niektóre przystawki zasilać z 9V (dać do środka przystawki 7805).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej