ZX Spectrum > HARDWARE

Dziwne zachowanie klawisza " " " ZX128 +2

(1/1)

Jean 1:
Jak w temacie , dotyczy to Spectrum 128+2 Szarego , Bez DivIde kombinacja SIMB + P działa normalnie od chwili włączenia, natomiast z podpiętym divIde klawisz " jak i kombinacja SIMB + P nie działa, natomiast SIMB + inny klawisz działa normalnie , czyli znaki +,-, = wyskakują ... oczywiście klawisz P sam wciskany też działa normalnie ... Po kilkunastu sekundach od włączenia wszystko wraca do normy i wszystko jest ok, Ciut dziwne ... miał ktoś podobny przypadek ??

pear:
"Nie działa" oznacza, że nic się nie wklepuje, czy wyskakuje coś innego zamiast " ?
Nie wiem jak to jest w +2, ale w zwykłym gumiaku matryca klawiatury miała klawisz P na przecięciu A13 i D1, a SYMB na A15 i D0. Stan zero na linii D pod adresami IN 57342 dla A13 lub IN 32766 dla A15 oznacza wciśnięty klawisz. Może "coś" w divIDE podciąga szynę danych na jedynki pod tymi adresami ?
Taka moja teoria ...

Jean 1:
Po prostu chwilę od włączenia nie działa kombinacja klawiszy SIMB i P czyli znak ", osobno te klawisze działają , bo literka P wyskakuje i SIMB z innym klawiszem działa czyli wyskakują inne tam tego sobie znaczki +,- itd ... jakiś problem z divIde , Teraz wyczaiłem motyw że w 48+ nie działa spacja i BREAK z podpiętym ... divIde ... hmm hocki klocki się podziały ...

p.s. SIMB w szarej +2 to odpowiednik SYMBOL SHIFT SPECTRUM 48+ :-)

gorzyga:
Ja raz miałem identyczny przypadek na swoim szaraczku + Divide+ - po poprawieniu interfejsu w złączu problem ustał. Na gumiaku z tym samym interfejsem nic się złego nie działo...

VELESOFT:

--- Cytat: Jean 1 w 2012.04.21, 14:25:43 ---Jak w temacie , dotyczy to Spectrum 128+2 Szarego , Bez DivIde kombinacja SIMB + P działa normalnie od chwili włączenia, natomiast z podpiętym divIde klawisz " jak i kombinacja SIMB + P nie działa, natomiast SIMB + inny klawisz działa normalnie , czyli znaki +,-, = wyskakują ... oczywiście klawisz P sam wciskany też działa normalnie ... Po kilkunastu sekundach od włączenia wszystko wraca do normy i wszystko jest ok, Ciut dziwne ... miał ktoś podobny przypadek ??

--- Koniec cytatu ---

Fix keyboard on +2 (grey) model:
Add two capacitor 82pF. First capacitor connect parallel to diode D35 and second capacitor connect parallel to diode D33.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej