ZX Spectrum > HARDWARE

Zasilacz Timex a ZX 128 +2

<< < (6/6)

andy:
Właśnie wymieniam kabelek od zasilacza ;) Ten 9V ;) na czołgowy od ładowarki Vertex. Na sieciowe też radzę uważać, zwłaszcza na wtyczki zgrzewane, bowiem odpada plastik z bolców i możemy zatańczyć wkładając wtyczkę. Zasilacze od Timexa były wyposażane w TS coś tam Zatry i dość marne diody BYP401/50 (dosłownie wykruszały się) oraz kondensator Elwy. Zasilacz na polskich częściach pod obciążeniem lubił dawać po 12V i więcej, nie wspominając o skutecznym grzaniu radiatora w TC2048 i TC2068.
Zasilacz od ZX Spectrum+, także grzał się niemiłosiernie i diody oryginalne poległy. Wstawiłem mostek 5A ;) 

Jean 1:
Zacznijmy od tego że kiedyś wszystko co było produkowane w PL było produkowane na napięcie sieci 220V, dziś to napięcie jest wyższe i wynosi 230V. Wobec tego trzeba mieć na uwadze że napięcia z tych że zasilaczy nieco podskoczyły w górę, w końcu nie są to zasilacze stabilizowane. Oryginalne zasilacze od komputerków były produkowane na nap. 230V bo taki standard obowiązywał od dawna na zachodzie, a to że pisało na nim np 9V to była podana wartość tego napięcia pod obciążeniem, które to też było podane - często 1.4A. Realnie było na wyjściu ponad 10V a nawet ponad 11V przy zasilaniu 220V a jak wspomniałem były wyprodukowane na 230V. Jeśli chodzi o diody BYP401-50 wcale aż takie marne nie są ... to samo dotyczy kondensatorów Elwy ... hmm nie ma co wymagać cudów ale nic wieczne nie jest ... kondensatory znacznie "lepszych" firm po kilkunastu latach po prostu tracą pojemność ... a ileż ów naszych polskich kondensatorów pracuje w starych sprzętach np audio i szczerze mówiąc nawet ponad trzydziestoletnie mają się całkiem dobrze ... więc nie ma co narzekać na naszą rodzimą elektronikę. Co do grzania się radiatorów w komputerach ... prawa fizyki, gdzieś się to musiało wypocić :-) ale spokojnie stabilizatory 5V zazwyczaj mogą pracować do 18V jeśli chodzi o napięcie wejściowe ... inna sprawa że w takim przypadku długo nie pociągną oczywiście wszystko zależy od ich obciążenia ... ale 12V krzywdy im nie zrobi, choć nieco mocniej zagrzeje ... a z tymi polegającymi diodami , to nieco dziwna sprawa ... bo diody są 1 A(amper) co przy pracy w mostku daje 2 x tyle ,  a sam goły komputerek aż tyle prądu nie pobierał ... nawet z podłączonym divIDE diodom krzywda się wielka nie powinna dziać ...

andy:
U mnie zasilacz od ZX Spectrum+ sypnął się po czasie, jak dokleiłem ścieżki do gniazda wyjściowego i/f II żeby mógł być podłączony też Kempston (z CSH, zapewnie na zwykłych TTL, ale coś mu też było bo ludzik w JetSet Willy w jedną stronę "utykał", potem dołożyłem drut z 2 gniazda do 1 w i/f II i dało się grać). Inna rzecz, że zasilacz ten nie posiada otworów wentylacyjnych, a podwyższona temperatura robiła swoje.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej