ZX Spectrum > HARDWARE

Zamiennik Timex TS 2068 PAL, czyli SCLD Q

(1/2) > >>

KWF:
W wątku o Timmym pisałem o tym, że powstał zamiennik SCLD (ULA) zastosowanego w TC2048, TC2068 i UK2086. Nie będę przepisywał tego, co zostało napisane w tamtym wątku, a doczytać każdy może we własnym zakresie:

https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6033.msg93969#msg93969

Niestety każdy z Timexów z uszkodzonym SCLD staje się eksponatem gablotowo-strychowym, ponieważ układy te nie są dostępne. Jeśli nawet ktoś robi wymianę kanibalizując innego Timexa, to największą trudnością przy wymianie jest odlutowanie układu od nienajlepszej jakości laminatu używanego przez Timexa. SCLD jest w obudowie PLCC68 i wstawienie podstawki nie ułatwia montażu potencjalnego zamiennika, jeśli ponownie uszkodzony zostanie SCLD. Co prawda są rozwiązania płytek pasujących do takich podstawek lub specjalne przejściówki z PLCC68 męskiego na żeńskie lub kołki, jednak oba są drogie, nawet bardzo drogie. Mam wolne PCB od Timmy'ego nie muszę bać się o uszkodzenie laminatu w oryginalnym Timexie, więc mogę eksperymentować do woli.Próbowałem z tzw. "castellated holes", ale nie byłem zadowolony z jednorazowości takiego rozwiązania oraz tego, że taki zamiennik jest kanapką złożoną z dwóch płytek. Poszedłem inną drogą.

Raster pól lutowniczych w obudowie PLCC68 wynosi 1.27mm (0.05 cala) i są dostępne złącza kołkowe męskie i żeńskie z takim rastrem. Zabawy jest co sporo, ponieważ gniazda pojedyńcze mają piny do lutowania wygięte naprzemiennie, a potrzeba je po jednej stronie. Standardowe kołki/gniazda są o długości 20 lub 40 pinów, a PLCC68 po jednej stronie ma ich 17. Zamiast bawić się w przekładanie pinów w gnieździe pojedynczym wziąłem gniazda 2x20 pinów, przyciąłem do wymaganych 17 i usunąłem jeden rząd styków. Z 4 przyciętych gniazd zbudowałem podstawkę, w którą mogę wpinać zamiennik. Najwięcej czasu zajęło mi przygotowanie wszystkiego oraz montaż 4 gniazd do PCB. Do montażu zaprojektowałem szablon, który pozwala na dokładne spasowanie gniazd z zamiennikiem.

Oczywiście można przylutować zamiennik wprost do PCB na stałe, ale to rozwiązanie dla leniwych, ;)

JacekPodolski_jack:
chwała ci, jesteś wielki  :D :D :D
zamawiam 2szt  8) 8)

Maryjan:
Podziwiam !
Nie dość, że opracowałeś zamiennik, to jeszcze technologię jego montażu.
Choć zwykły "user" raczej sobie nie poradzi z wymianą, bo trzeba mieć do tego pewne zaplecze techniczne.
Że o umiejętnościach nie wspomnę. To jednak zamiennik jest, a mogło go nie być.

Nie zapomnijmy też o autorze "ducha" dla CPLD - Mark-u.
Że mu się chciało, na co przypuszczalnie miałeś lekki wpływ :)

trojacek:
Najbardziej mi się podoba zamiennik całej płyty komputera :)
Nie dość, że nie trzeba się cackać z demontażem uszkodzonego SCLD, to dostajemy coś jednak lepszego jakościowo :)

KWF:
Dziękuje Panowie, ale mój wkład był niewielki. Zamiennik opracował Mark i to jest jego dziecko.


Jeśli ktoś ma płytę TC2048 lub TC2068 z uszkodzonym SCLD i chciałby poświecić ją „ku chwale ojczyzny i świetlanej przyszłości” oraz na próby montażu w niej zamiennika, to zapraszam na PW. Nie gwarantuję, że płyta przeżyje taką operację. Jeśli tak, odeślę ją działającą (o ile inne układy są sprawne).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej