Autor Wątek: ZX Evo zjadlo mi juz 3 zasilacze ;-)  (Przeczytany 2606 razy)

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
ZX Evo zjadlo mi juz 3 zasilacze ;-)
« dnia: 2021.10.04, 09:48:32 »
Chyba już mam dosyć.
Moje (DRUGIE!) ZX Evo przestało chodzić. Sprawdziłem zasilacz testerem ATX, nie działa. Nic, kupiłem następny FlexATX (Apevia trochę mocniejszy) i drugi tester na wszelki wypadek. Odpaliłem i znowu zasilacz nie działa (ale najpierw ZX Evo na chwile się odpaliło). Cholera, zly zasilacz znowu? No to kupiłem następny 450W ATX.  Podłączyłem, przetestowałem zasilacz. OK. Podłączyłem do ZX Evo. Odpaliłem. Nic. Sprawdzam testerem. Zasilacz nie żyje.
JAK!!!!!
Te zasilacze przecież maja swoje fuse które się samo resetuje.
W jaki sposób ZX Evo je zabija?
W ogóle to moje życie z ZX Evo jest nieszczęśliwe. Pierwsze jakoś zepsułem przy udpate firmware. Może by ByteBlasterem dało się uratować ale gdzie ja teraz znajdę historycznego ByteBlastera na porcie szeregowym. Mam tylko na USB który do tego nie zadziała.
Więc teraz się zastanawiam, prosić kumpla Rosjanina żeby mi następnego ZX Evo kupił jak będzie leciał do Rosji czy darować to sobie już i bawić się dalej moim Harlequinem 48K i Timexem 2048?
Młody ma już prawie 6 lat i potrzebuje prawidłowej edukacji komputerowej, ostatnio w Boulder Dash grał na Harlequinie i w Lemnings na A1200. ;-)
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Evo zjadlo mi juz 3 zasilacze ;-)
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.10.04, 14:31:06 »
Mialem kilka zasilaczy ATX ktore padly od nieuzywania - byly sobie w kompie, az pewnego dnia wlaczam i trup. Z jakoscia jest roznie. Ile ma zasilan Zx Evo ? Moze sprawdz na uniwersalnym z kontrola pradu.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Evo zjadlo mi juz 3 zasilacze ;-)
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.10.04, 18:38:10 »
A może po prostu za dobre są ? ZX Evo nie używa np. linii 3v3 , może nieobciążona padła ?
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: ZX Evo zjadlo mi juz 3 zasilacze ;-)
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.10.05, 01:42:58 »
Ale wczesniej zasilacz Flex-ATX przez kilka lat chodzil. Moze padl od nieuzywanie ale potem dwa nowe kupilem i tez padly. Moze rzeczywiscie nieszczęśliwe byly bez obciazenia na 3.3V.
Nic, zamowilem zasilacz do dysku IDE z 4 pin molex (12/5V) ktory tez z Evo powinien chodzic. Zobaczymy co to da i czy dym pojdzie z Evo czy zasilacza ;-)
Niestety mam tylko jeden zasilacz na biurku w garazu wiec dwoch napiec nie moge z niego wycisnac.
Hmm, moze to oznacza ze powinienem kupic drugi?



--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Evo zjadlo mi juz 3 zasilacze ;-)
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.10.05, 10:01:19 »
Ja bym obejrzał dobrze gniazdo zasilania.
Może się jakiś lut utlenił i nie ma dobrego styku.
Albo coś robi zwarcie.
Zmierzyć plus względem masy i zobaczyć jaki jest opór.
Rozumiem, że zasilacze raz zadziałały a potem są martwe.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: ZX Evo zjadlo mi juz 3 zasilacze ;-)
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.10.10, 02:10:59 »
Chyba nie gniazdo, wszystko wyglada OK.
Sprobowalem z zasilaczem HDD 12/5V I z Molexem, Power LED dalej nic.
Okazalo sie ze najwiekszy zasilacz to przezyl ale chwile po uzyciu z Evo jest dead poki wewnetrzny fuse sie nie zresetuje. Wiec moze cos zwiera?
Zdecydowalem ze poprosze kumpla jak pojedzie do Rosji w listopadzie zeby mi kupil nastepnego ZX Evo. Zawiezie tez dwie zepsute plytki moze beda mogli je naprawic? Jedna jest chyba bricked bo przestala mi chodzic jak firmware update robilem. No a druga ma ten problem z zasilaczami.
Jak bede zemawial nowe to poprosze zeby headery JTAG zamontowali zebym mogl sie wiecej z tym bawic ;-)
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166