ZX Spectrum > NAPRAWY

Issue 6A i -23V zamiast -5V

<< < (2/3) > >>

tomi:
Dzięki za pomoc :)

W miejscu D19 nie było BZY88C5V1 tylko pomarańczowy zawodnik ze zdjęcia o oznaczeniach 5.1 w teście po wyjęciu okazał się uszkodzony.
Wstawiłem 1N4733A  i prawidłowe -5V się pojawiło.  8)

Obraz tylko nieco się poprawił, więc standardowo rozpoczynam od wymiany podejrzanych elektrolitów i ewentualnie jak nie pomoże to TR1 i TR2 na BC549.

damik:
Zacząłbym od wymiany C45 i potem jak nie pomoże to jeszcze C45. (albo od razu oba)
Oraz dodatkowo do R62 można by dać w szereg mały dławik 10uH.

tomi:
Odłączenie modulatora znacząco podniosło jakość obrazu. Wymiana C44 i C45 (pokazywały pojemność ok 150uF) doprowadziła do dalszej poprawy i uzyskaniu obrazu akceptowalnego :)

Zająłbym się sprawdzeniem pozostałych elektrolitów ale ... objawił się jeszcze jeden problem - po podłączeniu DivMMC Zaxona ZXS nie startuje. Zamiast oczekiwanego boota esxDOS i i później ekranu z tekstem 1982... Pojawia się biały ekran z literką "s" zamiast 1982 - ekranu bootowania esxDOsa - brak.
CPU to Sharp Z80A-CPU-D (LH0080A).
Objaw co prawda inny niż miałem z Zilogiem z błędem M1 - tam obraz bootowania na chwilę migał i pojawiał się ekran "1982" - system działał.
Jednak wydaje mi się, że to też ten problem - niestety CPU wlutowany  >:( więc jest trochę dłubania by potwierdzić teorię.

DivMMC sprawny - działa z innymi ZXS.
Złącze krawędziowe czyściłem - bez zmian.

No chyba, że jeszcze coś z zasilaniem  :-\ jutro jeszcze pomierzę z podłączonym DivMMC.

KWF:

--- Cytat: tomi w 2022.04.11, 00:52:59 ---Wymiana C44 i C45 (pokazywały pojemność ok 150uF) doprowadziła do dalszej poprawy i uzyskaniu obrazu akceptowalnego :)

--- Koniec cytatu ---

Ale te 150uF to przed wymianą? Pojemność jednego czy obu razem?

Poza tym, w przypadku C44 i C45 pojemność to jedno, a ich wewnętrzna zastępcza rezystancja to drugie. Jeśli będą miały wysokie ESR, nie będą reagowały wystarczająco szybko na zmiany napięcia. To jest jedyne miejsce w całym ZX Spectrum, w którym mają uzasadnienie kondensatory o niskim ESR (takie jak do zasilaczy impulsowych). Moim zdaniem należy je dać na 25V, a nie na 16V jak to zrobił oszczędnościowo Sinclair.

tomi:
149 i 152uF  to mierzone pojemności tych oryginalnych kondensatorów po demontażu.
Wstawiłem Jamicon'y 100uF 35V z serii WL (wg katalogu Low ESR)  8)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej