Autor Wątek: Witam  (Przeczytany 1044 razy)

twrdwsk

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Witam
« dnia: 2024.03.25, 09:05:34 »
Witam wszystkich!
Niestety nie mam obecnie w swojej kolekcji żadnego komputera zx spectrum. Wybieram teraz czy zbudować klona czy emulator.
Będę wdzięczny za radę!

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Witam
« Odpowiedź #1 dnia: 2024.03.25, 09:12:21 »
Cześć i miło, że zarejestrowałeś się na tym forum.

Na temat różnych klonów przeczytasz w dziale: WSPÓŁCZESNE KLONY. Klonów jest do wyboru, do koloru, więc miłej lektury.

Jeśli masz jakieś konkretne pytania, pytaj, a na pewno forumowicze odpowiedzą na nie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Odp: Witam
« Odpowiedź #2 dnia: 2024.03.25, 09:28:09 »
Niestety nie mam obecnie w swojej kolekcji żadnego komputera zx spectrum. Wybieram teraz czy zbudować klona czy emulator.
Posiadanie fizycznego komputera lub jego fizycznego odpowiednika jest dobrym rozwiązaniem jak masz gdzie się z tym rozłożyć i do czego to podłączyć (np. TV z odpowiednim wejściem).
No i nie jest też to tania inwestycja, bo np. zbudowanie takiego najprostszego HQ 48 wiąże się z kosztami rzędu 450 PLNów (z obudową), a sprawny oryginał podchodzi pod 600-900 PLNów (chore, wiadomo). Do tego dolicz jeszcze pozycje obowiązkowe: AY, Kempston, DivMMC...
Emulator jest za 0 PLNów, ale nie daje tego obcowania ze sprzętem. Pod pewnymi względami jest lepszy - bo np. zawsze możesz sobie zapisać snapshot i wrócić do poprzedniego stanu kiedy indziej. Do kodowania jak znalazł.

Jeśli masz jakieś konkretne pytania, pytaj a na pewno forumowicze odpowiedzą na nie.
Trochę dwuznacznie to zabrzmiało w takim układzie słów. :)

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Witam
« Odpowiedź #3 dnia: 2024.03.25, 10:37:37 »
Witaj!
Zachęcamy do zagłębienia się w forum :)

Wydaje mi się, że pytanie było o to, czy budować klona czy hardware'owy emulator.
Wybór jest o tyle prosty, że emulator będzie tańszy, będzie go mimo wszystko łatwiej podłączyć do współczesnych ekranów i będzie łatwy w użytkowaniu.
Ale jakby nie było może mieć problemy ze zgodnością i nie daje odczucia korzystania z sprzętu z epoki. Nawet po umieszczeniu w stylowej obudowie.

Dlatego ja wybrałem klona ;)
Bo jak coś przychodzi za łatwo, to szybko się budzi.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Witam
« Odpowiedź #4 dnia: 2024.03.26, 13:39:32 »
Witaj na forum. :)

Z klonów mogę polecić rozważenie ZX Sizif 512, to chyba jedna z lepszych maszyn a przynajmniej o największych możliwościach jakie ostatnio powstały i pasuje też do oryginalnej lub replikowanej obudowy ZX Spectrum.

Nawet można go gdzieś w Polsce kupić (pod nazwą ZX Spectrum Neo) w stanie gotowym z obudową i instrukcją oraz kartonikiem łudząco przypominający ten oryginalny.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

twrdwsk

  • *
  • Wiadomości: 2
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Witam
« Odpowiedź #5 dnia: 2024.04.14, 15:31:16 »
Dzięki panowie za porady!
Zdecydowałem się zebrać Harlequin 128.

pawelb

  • ***
  • Wiadomości: 179
  • Miejsce pobytu:
    Wawa
Odp: Witam
« Odpowiedź #6 dnia: 2024.04.15, 12:02:11 »
Rozważ też Superfo 128k Replica (https://github.com/DonSuperfo/ZX128-Replica).   Masz tam dwa AY-8912 , port joystica,  miejsce na wifi , audio bluetooth, divmmc. Ja jestem z niego zadowolony.