Autor Wątek: Czy warto udostepniac projekty?  (Przeczytany 11228 razy)

zibi

  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
  • gg: 2830
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #15 dnia: 2018.12.06, 11:16:12 »
Jeśli nie ma wpisu zezwalającego na wykorzystanie komercyjne, to znaczy, że nie wolno komercyjnie. Koniec, kropka.

Homo sovieticus, nie homo sovieticus - porozmawiaj z prawnikiem. Tęp skurwysyństwo.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #16 dnia: 2018.12.06, 11:20:53 »
Swoja droga homo sovieticus ma w glebokim powazaniu prawa autorskie, poniewaz czesc zdjec w jego "sklepiku" ma znaki wodne z SMR czy innych stron. A na moja uwage, ze poprostu kradnie odpisal "I did not steal it!". Chyba wszystko w tym temacie.

Mysle, ze nie ma sensu nikogo obrazac. Pewnie ze nie ukradl. Znalazl lezace w internecie, wlasciciela nie bylo w poblizu ani kartki kto nim jest, to przygarnal i zabral do domu, zeby otoczyc nalezyta opieka :)

Skoro czyta tylko bukwami to skad mial wiedziec, ze Skoti nie oznacza tyle co trzy slowa do ojca prowadzacego i akurat to wlasnie jest ksywka autora ?

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #17 dnia: 2018.12.06, 11:22:42 »
Jeśli nie ma wpisu zezwalającego na wykorzystanie komercyjne, to znaczy, że nie wolno komercyjnie. Koniec, kropka.

Bo kto tak powiedzial i gdzie ?

Czy w ktorymkolwiek z zasysanych projektow ktos umiescil plik tekstowy z zasadami, licencja lub czyms podobnym ?

Trzeba bardzo jasno i czytelnie to gdzies wyrazic.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #18 dnia: 2018.12.06, 11:26:10 »
sajmosia: jest to jasno i wyraznie na kazdej stronie wiki w stopce.

Dzialanie w mysl zasady „Wszystko należy do kołchozu (internetu), wszystko należy do mnie” („Все вокруг колхозное, все вокруг мое”)  >:(
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #19 dnia: 2018.12.06, 11:28:58 »
sajmosia: jest to jasno i wyraznie na kazdej stronie wiki w stopce.

Czy Ty zawsze czytasz kazda stopke w foncie wielkosci trzy i pol pixela na kazdej stronie, z ktorej cos sciagasz ?

Powtarzam: Jasno i czytelnie jak patelnia w twarz i powtrarzac dopoki nie zrozumie, Czyli kliknie na "понял, согласна, скачать".
« Ostatnia zmiana: 2018.12.06, 11:52:41 wysłana przez sajmosia »

Skinner

  • ****
  • Wiadomości: 367
  • Miejsce pobytu:
    Wlkp PL
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #20 dnia: 2018.12.06, 11:52:54 »
Sądzę że stosunkowo łatwo będzie wdrożyć popup z formularzem wysyłanym do autora przy próbie pobrania pliku.
W formularzu pola kto, do czego, ile planuje zrobić sztuk i czemu tak dużo, do tego (potwierdzany) email i checkboxy że nie można komercyjnie.

Może przychodzić mail do autora projektu z odnośnikami do kliknięcia (wyrażam/nie wyrażam zgodę) i dopiero wtedy osoba która chciała pobrać dostaje (lub nie) pliki.

Pliki spakowane z hasłem które chętny otrzymuje po wypełnieniu formularza akceptacji autora projektu.

Robiłem już takie rzeczy więc mogę przygotować demo jak to działa.

Oczywiście kto zechce i tak to ominie, albo po prosto głęboko będzie miał to na co się zgadzał, ale będzie podstawa żeby blokować delikwentom aukcje na portalach.


A odpowiadając na pytanie z tematu - oczywiście że warto :)

2x 48k+, +2, HQ48 (under construction)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #21 dnia: 2018.12.06, 12:19:47 »
Jeszcze raz specjalnie przeszedlem przez proces zasysania projektu i wyglada to tak jak na fotkach.
Znalazlem projekt, Jadac po linkach wyssalem, wszystko co jest do wyssania i nawet raz nie napotkalem wzmianki na temat jakiejkolwiek licencji. Oczywiscie tym razem troche przegialem, bo specjalnie szukalem i probowwalem zwrocic uwage na istnienie licencji ale niestety nie znalazlem.
Jesli ktos mialby ochote cos ukrasc, to probowalby licencje pominac, a juz na pewno nie bedzie jej szukal. Tutaj niestety jest bardzo dobra podstawa do obrony, ze nawet jesli tam byla licencja, to byla tak schowana, ze nie znalazlem.

W Pobranych plkach typu zip znalalem plik tekstowy readme, ale to tez nie licencja ani wzmianka, ze takowa istnieje, a tym bardziej jesli juz to gdzie.





rj1307

  • **
  • Wiadomości: 75
  • Miejsce pobytu:
    Wałbrzych
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #22 dnia: 2018.12.06, 12:20:19 »
Kiedyś w dosyć dużym projekcie sterownika akwariowego stosowałem klucz cyfrowy DS2401, projekt upubliczniłem. Każdy, kto chciał wykonać sobie taki sterownik, musiał u mnie kupić takiego DS'a, kosztowało to 10zł z przesyłką. Bez niego, sterownik działał w trybie DEMO. 

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #23 dnia: 2018.12.06, 13:22:04 »
Jeszcze raz specjalnie przeszedlem przez proces zasysania projektu i wyglada to tak jak na fotkach.
Znalazlem projekt, Jadac po linkach wyssalem, wszystko co jest do wyssania i nawet raz nie napotkalem wzmianki na temat jakiejkolwiek licencji. Oczywiscie tym razem troche przegialem, bo specjalnie szukalem i probowwalem zwrocic uwage na istnienie licencji ale niestety nie znalazlem.

Zycze powodzenia w zrobieniu plytki z tego co zassales. :)

A wracajac do meritum, watek jest po to aby ustawnowic jakies zasady tego i w jaki sposob upubliczniamy prace ludzi na tym forum. To co mamy na wiki, bedzie posprzatane.

Pytanie, co z nowymi podstronami i projektami na wiki.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #24 dnia: 2018.12.06, 14:20:12 »
Zrób dostęp do gerberów per request jak to się czasem robi. Będziesz wiedział gdzie co idzie.
dużo sprzętu mało czasu.

zibi

  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
  • gg: 2830
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #25 dnia: 2018.12.06, 16:14:54 »
Jeśli nie ma wpisu zezwalającego na wykorzystanie komercyjne, to znaczy, że nie wolno komercyjnie. Koniec, kropka.

Bo kto tak powiedzial i gdzie ?

Czy w ktorymkolwiek z zasysanych projektow ktos umiescil plik tekstowy z zasadami, licencja lub czyms podobnym ?

Trzeba bardzo jasno i czytelnie to gdzies wyrazic.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940240083/U/D19940083Lj.pdf

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, rozdział 3, oddział 2, art. 17: (strona 10)

"Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu."


KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #26 dnia: 2018.12.06, 16:19:08 »
Pieknie, ladnie. Ale teraz dochodz swoich praw na arenie miedzynarodowej w kraju zwanym Rosja.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #27 dnia: 2018.12.06, 16:44:07 »
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, rozdział 3, oddział 2, art. 17: (strona 10)

Na bank tam musial zajzec, kiedy zasysal gerbery :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #28 dnia: 2018.12.06, 19:30:51 »
Panowie, z ruskimi trzeba konkretnie.
Wódki, a jak nie słucha to lać po pysku.
Mają lepkie rączki i tendencję do kombinatoryki.
W sumie, to systemy polityczne które tam panowały ich tego nauczyły.
Jak nam przynieśli "wolność" w 45-tym, to do tej pory się nie możemy otrząsnąć.
Właśnie dlatego nas tam nie lubią , bo potrafimy ich zapędy utemperować.

Nie mam nic, przeciwko Rosjanom, sam ma kilku znajomych z tego kraju.
Ale każde społeczeństwo ma swojego "Dyzmę".

Tam się żyje w innej rzeczywistości czasoprzestrzennej.
Szkoda się denerwować. Trzeba blokować.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

macko76

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    Radzymin
Odp: Czy warto udostepniac projekty?
« Odpowiedź #29 dnia: 2018.12.06, 21:16:02 »
Sytuacja mocno irytujaca a rozwiazanie to dodawac do kazdego pliku licencje i zglaszac jej naruszenie np. do administratorow ebay (akurat tam widzialem sprzedawce z masa plytek min. Zaxona). Jakakolwiek modyfikacja zawartosci wiki na obecna chwile jest bez sensu bo "mleko sie rozlalo".