Autor Wątek: Procesory Zilog Z80 Z8400A PS a NEC D780C-1 - różnice i kompatybilność  (Przeczytany 2407 razy)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
ROM od NEC to inna bajka
A może taki mod rozwiązuje problem?

"A NEC ROM within the ZX Spectrum 16/48K has a low power state
that needs more time to resume from, compared to other brands of ROM.
This causes issues with the DivIDE interface with ESXDOS which requires a faster ROM.
To solve this, we can disable the low power state.
This does not have any negative side-effects."

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Czyli w zasadzie równie dobrze można też zamontować od razu EPROM.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Czy to mod, czy wymiana ROMu na inny (lub EPROM) to ingerencja w Spectruma.

Ideałem byłoby omijać ten problem na poziomie IF...
Zaczynałem od TIMEX`a....

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
To po krótce opiszę sytuację, uzupełniając kol. Maxit'a.

Mam pod ręką cztery interfejsy TI-of-TTL, jeden M-397 z układami 2xGAL+LS109 i dwa sprzęty: ZX Spectrum 48k (z ROM prod. NEC), oraz Harlequin 48 SMD (rev H). I tak:
- Oryginał M397 będzie działać z ZXem, ale nie działa z HQ gdzie wyskakuje tylko biała ramka i czarne tło.
- Pierwszy ToT jaki złożyłem będzie działać z ZXem jeśli ten będzie posiadał współczesny Z80 w technologii CMOS serii Z84C. Drugi ToT nie działa, a pozostałe dwa będą losować między sobą, który akurat dziś chce zadziałać i sypać błędami. ;D
- Jeśli w ZX będzie procesor NMOS produkcji Ziloga to żaden ToT nie będzie działać - biała ramka i czarne tło.
- Wszystkie ToT zaś działają bezbłędnie z HQ.

Dodatkowa informacja. Nie pomaga zamiana diody 1N4148 na linii ROMCS w ToT na BAT85 (Shottky) by stan H był pewniejszy. Tak samo jak dotąd nie pomogła też zmiana układu sterowania ROMCS na układ tranzystorowy (BC237 + 4k7) zaczerpnięty z jakiegoś klona M-397 na dwóch tylko układach GAL.
Pozostało Mi jeszcze zrobić test po podmianie NEC-a na EPROM z diodowym modem, ale to jak 27C128 w końcu dojdzie na biurko. :P
« Ostatnia zmiana: 2024.02.20, 16:47:28 wysłana przez ArturM »

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Może to kwestia EPROM w Ti-of-TTL ? Kiedyś kupiłem taką serię 27256 Siemensa i z żadnym nie chciało gadać.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

maxit

  • 128k+3
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Cytuj
Tak samo jak dotąd nie pomogła też zmiana układu sterowania ROMCS na układ tranzystorowy (BC237 + 4k7) zaczerpnięty z jakiegoś klona M-397 na dwóch tylko układach GAL.

Jako posiadacz wspomnianego klona dodam jeszcze, że z GALami, które włożył do niego producent IF działa w moim referencyjnym 48+ z Z80 SGS i ROM NECa.
Jeśli jednak zmienię oba GALe na prototypowe, to komputer nie wstaje - biały border, czarne tło.

W przypadku dwóch pozostałych płyt 48, które miałem pod ręką (Issue 3 i 6 z ROMami innymi niż NEC) interface uruchamia się i przyjmuje komendy zarówno z GALami "fabrycznymi", jak i prototypowymi.
Zaczynałem od TIMEX`a....

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Jeśli jednak zmienię oba GALe na prototypowe, to komputer nie wstaje - biały border, czarne tło.
Powalczymy z tą logiką bardziej ostro, jak już będzie ta płytka dla nich, bo to może być jakiś "babol w równaniach". :)


Może to kwestia EPROM w Ti-of-TTL ? Kiedyś kupiłem taką serię 27256 Siemensa i z żadnym nie chciało gadać.
Też tak pomyślałem i zamieniałem miejscami EPROM/Flash/RAM między nimi - bez rezultatu.
Co więcej działający interface nr. 1 ma swojego idealnego brata bliźniaka (dokładnie ta sama partia PCB, te same serie części), który trafił jako kit w ręce Maxit'a. I z tego co rozmawialiśmy, to on też jest "bardzo wybredny".

Przy okazji zdjęcia tych o których piszę.
« Ostatnia zmiana: 2024.02.20, 16:45:53 wysłana przez ArturM »

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Wieści z "labu". Zaaplikowałem w ZX 48 ten NEC ROM Mod dla DivIDE (Choć sam DivMMC+AY mi normalnie działał). I obecnie działają wszystkie Ti-of-TTL niezależnie czy będzie na nich układ z diodą 1N4148, diodą BAT85, tranzystorem z rezystorowym biasem.
Ba! Teraz również nie są wrażliwe na technologię wykonania samego CPU.

Spojrzałem też na przebiegi na linii ROMCS. Dalej jest efekt schodków - zrzut z oscyloskopu. Kanał 1: ~ROMCS, kanał 2: ~MREQ.
Na początku pełny stan L, potem pierwszy schodek to stan L ale wymuszony przez IF, następnie widać jak IF zmienia stany L->H->L.

gtui

  • *
  • Wiadomości: 5
Może p. Śmiałek wywnioskował że NEC jest niezgodny bo mu w Harlequinie wywalał tylko artefakty. W dzisiejszym filmie też o tym mówił.

ArturM

  • **
  • Wiadomości: 97
  • Miejsce pobytu:
    GZM
Powiem tak. Nie mam już CPU produkcji NEC-a w moim ZX Spectrum 48, ale mam do dyspozycji Zilog-a w technologii NMOS i drugiego Zilog-a w technologii CMOS.
Pod względem elektrycznym jest różnica między nimi w tym docelowym układzie. Gdy robiłem pomiary dla poprzedniej wiadomości to zdecydowanie widać było na oscylogramie, że procesor CMOS wystawia stany H o poziomie znacznie wyższym niż ekwiwalentny mu procesor NMOS. I to może być problem dla układów na płycie HQ.

Na załączonym zrzucie zestawione mamy obok siebie dwa przebiegi ściągnięte z linii ROMCS i MREQ (sonda lekko szumiała :-[ ). Jak widać poziom H na MREQ po lewej to prawie 4,5V, a po prawej nie osiąga nawet 4V. Przykładowo, próg rozpoznania stanu H dla układów serii HC to 3,5V w idealnych warunkach, więc zapasu nie ma w takiej sytuacji zbyt dużo.


KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Ale to chyba nie jest nic dziwnego, że NMOS ma poziomy zgodne z TTL z pewnym zapasem, a CMOS zgodnie ze swoją technologią. HQ z założenia cały zbudowany jest z układów typu HC (CMOS), więc też nic nadzwyczajnego, że CPU w NMOS powoduje festiwal pieśni i tańca.

W każdym razie dzięki, za te oscylogramy.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76