Autor Wątek: FDD w +3  (Przeczytany 27602 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
FDD w +3
« dnia: 2017.01.23, 22:37:46 »
Mam od niedawna ZX Spectrum +3 (znowu). Coś mi się zdaje, że jest jakiś problem z napędem wewnętrznym - mianowicie mam dyskietkę i próbuję ją sformatować  (format "a:") ale niestety wszystko co stacja robi można posłuchać w załączniku, po czym wyskakuje komunikat "No data, 0:1". Dyskietka na pewno jest dobra, dostałem ją od Macieja vel. Pear'a, Maciej formatował ją na CPC i nie było żadnego problemu. Pasek w stacji jest wymieniony na nowy. Macie jakieś pomysły co z tym dalej próbować zrobić? Coś tam jeszcze podregulować, przeczyścić, czy dać sobie z tą stacją spokój i polować na sprawną?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.01.23, 22:57:11 »
Może głowica wymaga regulacji?

http://www.dataserve-retro.co.uk/contents/en-uk/d92.html - tu masz małą garść informacji na temat wymiany paska. Napisz do nich, może coś doradzą.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.01.23, 23:04:33 »
Napisałeś, że nie możesz sformatować w niej dyskietki, ale nie napisałeś czy stacja w ogóle czyta dyskietkę.
Jeżeli jest sformatowana pod CPC to po wpisaniu komendy CAT na ekranie wyświetli się ilość
wolnego miejsca. Format CPC oraz format +3DOS są ze sobą kompatybilne. Na dyskietce sformatowanej
pod CPC możesz spokojnie zapisywać pliki +3DOS.
Jeżeli stacja czyta dyskietkę ale nie może jej sformatować to zapewne wyleciał Ci ten mały bolec, który
niemal zawsze wylatuje (podczas wymiany paska) kiedy otwartą stację obrócisz do góry nogami. Ten bolec jest odpowiedzialny za blokadę
zapisu - na takiej stacji bez bolca nic nie zapiszesz. Ale można spróbować go dorobić jeśli się zgubił.   
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.01.23, 23:10:13 »
Napisałeś, że nie możesz sformatować w niej dyskietki, ale nie napisałeś czy stacja w ogóle czyta dyskietkę.
Jeżeli jest sformatowana pod CPC to po wpisaniu komendy CAT na ekranie wyświetli się ilość
wolnego miejsca. Format CPC oraz format +3DOS są ze sobą kompatybilne. Na dyskietce sformatowanej
pod CPC możesz spokojnie zapisywać pliki +3DOS.
Jeżeli stacja czyta dyskietkę ale nie może jej sformatować to zapewne wyleciał Ci ten mały bolec, który
niemal zawsze wylatuje kiedy otwartą stację obrócisz do góry nogami. Ten bolec jest odpowiedzialny za blokadę
zapisu - na takiej stacji bez bolca nic nie zapiszesz. Ale można spróbować go dorobić jeśli się zgubił.

Niestety CAT wywołuje identyczny dźwięk ze stacji jak powyżej i po chwili pojawia sie error - "Drive A: track0, sector 0, no data - Retry, Ignore or Cancel"
Jutro jeszcze spróbuję przeczyścić głowicę wg. linka od Klaudiusza, nie robiłem tego, bo wydawała mi się czyściutka, ale może to pomoże. A jeszcze przyszło mi do głowy, że może Pear sformatował dyskietkę w jakimś Paradosowym formacie i dlatego taki problem ma z tym ZX? Ale wtedy imo powinienem dać ją radę chyba sformatować?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.01.23, 23:15:28 »
To coś jest nie tak ze stacją. Może rozebrać tą +3-kę i spojrzeć, co się dzieje po włożeniu dyskietki. Czy odsuwa się zabezpieczenie nośnika, czy stacja "kręci" dyskietką. Może być taka sytuacja, że przy wymianie paska wypadł taki mikro-bolec od czujnika zabezpieczenia dyskietki w stacji. Wygląda on, jak mały gwoździk z półokrągłym łebkiem. Przy rozbiórce stacji, łatwo go zgubić. Choć wtedy stacja powinna czytać dyskietkę, lecz jej nie sformatuje.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.01.23, 23:25:29 »
Tu są zamienniki tego gwoździa: http://www.ebay.co.uk/itm/Sinclair-Spectrum-3-Replacement-Disk-Drive-Write-Protect-Pins-PACK-OF-2-/251475493739

A jego specyfikacja:

Cytuj
The pin looks like a nail - ie, it has a head.
Length is 10mm, thickness is 1.15mm and the head is 2.98 mm.

Po naszemu:
Cytuj
Długość 10mm, grubość (średnica) 1.15mm, średnica głowki 2.93mm
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.01.23, 23:27:16 »
No to jutro pewnie mnie czeka oprócz rozbiórki stacji to jeszcze poszukiwanie tego bolca, ale od wymiany paska to już ze dwa razy żona porządki robiła więc ciężko to widzę i pewnie te 4 funciaki w plecy jestem.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.01.23, 23:30:45 »
Szczerze ... znajdz gwóźdź co ma średnicę 1mm i utnij go aby miał długość nie większą niż 10mm. Pilnikiem tylko zaokrąglij cięcie.

A jak zdecydujesz się na zakup na serwisie aukcyjnym za 2.49 funciaka, mogę służyć pomocą, ponieważ będę w kraju za miesiąc. Chyba, że potrzebujesz go ja wczoraj.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.01.23, 23:40:09 »
Tak on wygląda.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.01.24, 09:02:02 »
Wpadnij przy okazji po jeszcze kilka dyskietek. One też nie są wieczne. Nawet nowa mogła paść jak był jakiś problem z napędem.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.01.24, 11:02:10 »
Chyba prędzej z całym Speccem wpadnę, jak garaż będzie otwarty. Wieczorem jeszcze z tym napędem powalczę, może jednak coś z tego będzie.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.01.24, 19:10:34 »
Oczywiście bolca nie ma, ale poprawcie mnie, jeśli się mylę - wystarczy zewrzeć SW2 jak zaznaczyłem na fotce i bolec już nie jest potrzebny żeby zapisywało? Acha, i czy IPA plus nada się do przetarcia głowicy?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.01.24, 19:39:33 »
Nie pamiętam, czy ten przełącznik jest on zwierny, czy rozwierny. Można to sprawdzić miernikiem. Tylko jak Zablokujesz go na stałe, to nawet dyskietka zabezpieczona przed zapisem, będzie mogła być sformatowana.
Ja wszelakie napędy czyszczę czystym izopropanolem. Byle nie preparatem "KONTAKT".
« Ostatnia zmiana: 2017.01.24, 20:04:04 wysłana przez mariansss »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.01.24, 19:59:40 »
Już wyczerpałem swoje możliwości, głowica wyczyszczona, przełacznik zwarty, efekt ciągle ten sam niestety.

https://youtu.be/0ZWH69r5rso

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: FDD w +3
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.01.24, 20:06:39 »
Tu jest strona o regulacji głowicy w tej stacji, może to pomoże.

http://www.dataserve-retro.co.uk/contents/en-uk/d91.html

Jak nie Czujesz się na siłach, to lepiej tak, jak wspominał Pear. Poczekać na odwilż i wybrać się z całym tym majdanem do jego garażu.

Choć z filmu, wygląda mi to na uszkodzoną dyskietkę.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma