Autor Wątek: Zx Spectrum +2 nie wgrywa z magnetofonu  (Przeczytany 1504 razy)

Mikey_t

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    Portsmouth UK
Zx Spectrum +2 nie wgrywa z magnetofonu
« dnia: 2021.11.14, 21:14:08 »
Witam serdecznie i przechodzę do opisu mojego problemu.

Posiadam dwa Zx Spectrum 129K +2. Oba komputery zakupiłem z różnych źródeł jako: na części.
Po wykonaniu oczyszczeniu całości, wymianie kondensatorów, poprawieni lutowania, obróceniu tranzystorów (fabrycznie wlutowane odwrotnie), itp. Komputery zaczęły działać poprawnie. Przyszedł czas na magnetofony.
Wymieniłem paski na właściwe i... no właśnie. Magnetofony kręcą ale nic nie ładują. Regulowałem głowice na lewo i prawo, nawet wymieniłem w jednym głowice na jakąś od Kasprzaka i nic. Wciskam Play, kaseta kręci, żadnego dźwięku, żadnej reakcji. Jakby kaseta była czysta. Sprawdzałem kilka kaset, nawet kasety z muzyką (brak słyszalnego dźwięku). Oba komputery a właściwie ich magnetofony zachowują się tak samo. Przekopuję różne fora i nie znalazłem odpowiedzi więc przyszedł czas na zadawanie pytań.
Może ktoś miał podobny problem i wie co je boli? Przypomnę, oba komputery i ich magnetofony zachowują się identycznie.
Proszę o podpowiedź z waszej strony i z góry dziękuję

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 750
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Zx Spectrum +2 nie wgrywa z magnetofonu
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.11.14, 21:42:11 »
Sprawdź masę pomiędzy PCB magnetofonu a jego mechaniką. Masa jest tylko przez śrubki i jak nie ma kontaktu to dzieją się dziwne rzeczy.

Mikey_t

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    Portsmouth UK
Odp: Zx Spectrum +2 nie wgrywa z magnetofonu
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.11.14, 21:58:18 »
Dokładnie!! Znalazłem to w wątku sprzed pięciu lat. Kolega Zaxxon pisał to samo.

https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=2145.15

Banalny błąd ale jednak. I czegoś się nauczyłem!! Działa i wgrywa bez problemu. Teraz poprawić dzwięk bo lekko trzeszczy ale najważniejsze, że działa.

Dziękuję za pomoc!