Autor Wątek: A to co? Spectrum Next.  (Przeczytany 261942 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #60 dnia: 2017.01.31, 14:32:16 »
Jest tak, że to programiści - osoby piszące programy, gry, dema przyczyniają się do upowszechnienia nowych rozwiązań hardware-owych.
Zaś powstanie nowego hardware, motywuje programistów do wykorzystania jego możliwości.
Granica między jednym a drugim jest niestała, stąd niektóre rozwiązania sprzętowe nie zyskują popularności.
Oczywiście wpływ na w/w mają też osoby dyskutujące na hobbystycznych forach dyskusyjnych.

Grunt, to dobre planowanie i rozeznanie rynku. Żeby była podaż, trzeba stworzyć popyt :)
Wprowadzenie nowego produktu na rynek, to dosyć skomplikowana analiza i praca wielu osób, niekoniecznie elektroników :)
Czego przykładem był sam Sir Clive Sinclair - on miał pomysł i umiał go sprzedać. Poza tym, trafił w gusta odbiorców.
Ale to były inne czasy.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #61 dnia: 2017.01.31, 14:36:19 »
no tak trafił, że w ekspresowym tempie się firmy pozbył. 128k go zabiło.
dużo sprzętu mało czasu.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #62 dnia: 2017.01.31, 14:49:55 »
128k go zabiło.

Eeee tam. Samochodziki elektryczne go zabiły ;) I przepompowany marketing, który sprzedawał więcej kompów niż firma była w stanie wyprodukować.


tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #63 dnia: 2017.01.31, 15:12:51 »
... biorąc pod uwagę że zanim wprowadzono 128k to sklepy odmawiały przyjmowania na stan magazynowy plusów, co doprowadziło m.in. do tego że toastrack miał premierę pół roku wcześniej w Hiszpanii pod godłem Investroniki - niż w rodzimym UK. Spectrumy przestały się sprzedawać ot tak, nie wprowadzano nowych technologii tylko liftowano trzy lata tą samą konstrukcję i możliwości.

Rok 1985. Toastrack nie jest żadną nowością poza większą ilością RAMu, portami MIDI i AY. Działa z tą samą prędkością co poprzednie modele. Jakby się tak zastananowić, bo mamy cały czas kompa z 1982 roku z paroma peryferiami wpakowanymi do środka - tak niestety już zostanie. Piętą achillesową był chyba też wygląd - poza grillem z boku toastrack wygląda tak samo jak plus. A ludzie lubią nowości.

W tym samym roku debiutuje Amiga 1000 i Atari 520ST. 16 bitów plus cała reszta. Sprzedaż 128k to porażka na całej linii. W ciągu roku temat przejął Amstrad i poszło to trochę lepiej - ale niestety - karty rozdawały już 16bitowe komputery.
dużo sprzętu mało czasu.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #64 dnia: 2017.01.31, 15:36:19 »
Potężną wtopą był QL, który rodził się w strasznych bólach.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #65 dnia: 2017.01.31, 15:49:54 »
Tym bardziej podziwiam Sir Clive'a, że tak długo potrafił utrzymać się na rynku robiąc "bokami" :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #66 dnia: 2017.02.01, 03:01:37 »
I co z tego że się pojawiła Amiga i ST ?

To że wymyślono coś bardziejszego nie oznacza że coś kilkakrotnie słabszego ale także kilkakrotnie tańszego przestało się sprzedawać.

Chociaż w latach 60ych pojawiły się kultowe Ferrari i Mustangi, to i tak lepiej się sprzedawały Syrenki i Maluchy. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #67 dnia: 2017.02.01, 09:31:24 »
Zbyniu chyba o 3 nad ranem świat się Ci odrobinieńkę  zawęził.  :P

Jakimże odnośnikiem dla wolnego, bogatego rynku (w którym producenci konkurują ze sobą sprzedając
coraz lepszy sprzęt i jednocześnie obniżając cenę) może być centralnie sterowana gospodarka PRLu
w której nic nie było oprócz pustych, zakurzonych półek ?

ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #68 dnia: 2017.02.01, 10:19:23 »
No nie przesadzaj z tymi pustymi półkami. Ja pamiętam, że był ocet :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

zipp

  • ****
  • Wiadomości: 329
  • Miejsce pobytu:
    Małopolska
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #69 dnia: 2017.02.01, 10:58:23 »
W lepszych sklepach był też denaturat, sprzedawany od 13:00  :D

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #70 dnia: 2017.02.01, 11:19:15 »
I co z tego że się pojawiła Amiga i ST ?

To że developerzy przestawili się na coś przyszłościowego, na co łatwiej im było pisać bardziej efektowne rzeczy. To, że za moment IBM, CGA, EGA i powolna ekspansa pecetów. To, że sklepy, duże sieci handlowe w UK wolały magazynować do sprzedaży nowości niż w pojęciu technologicznym starocie. Druga połowa lat 80tych to wyścig, również cenowy. Chwilę potem dochodzą konsole, w tym przenośne od Nintendo. Sytuacja Sinclair'a jest sumą zdarzeń a nie jedną czy dwoma wtopami, po których biorąc pod uwagę zyski by się podniósł.

To że wymyślono coś bardziejszego nie oznacza że coś kilkakrotnie słabszego ale także kilkakrotnie tańszego przestało się sprzedawać.

No patrz... a  jednak?

Chociaż w latach 60ych pojawiły się kultowe Ferrari i Mustangi, to i tak lepiej się sprzedawały Syrenki i Maluchy. :)

:D

wracając do tematu: czy chcemy czy nie, nikt nie zaproponował nic nowego na miarę Next. Tak naprawdę Next nie zawiera nic wow - tyle że ma stare złącze (ciekawe ile rzeczy będzie działać - czy np. podłączę Interface 1 i przegram z karty SD z/na microdrive - ponoć ma działać).

https://www.youtube.com/watch?v=JxVINXpn6xU

mnie kupili. Tak, jest to odgrzewany kotlet spectrumowy, ale serio - każdy klon jest podobną formą kotleta. W sensie sprzętowym - cieszę się, że to wyjdzie.
dużo sprzętu mało czasu.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #71 dnia: 2017.02.01, 13:01:19 »
Mnie kupili renderami ładnej obudowy. Ale jak nie jej nie będzie w takiej formie jak na renderach, to odpuszczę sobie Nexta.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #72 dnia: 2017.02.01, 13:12:51 »
Jeżeli będzie opcja bez obudowy to w takiej postaci kupię. Przyjemność włożenia tego w gumiakową i ew. dodatkowa możliwość klawiatury PS/2 załatwia u mnie temat a... gdzieś to trzeba trzymać :)
dużo sprzętu mało czasu.

MarekS

  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Miejsce pobytu:
    Zielona Góra
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #73 dnia: 2017.02.05, 20:44:37 »
Dzisiejsze (05.02.2017) informacje co siedzi w "brzuchu" FPGA Spectrum Next:

https://www.facebook.com/groups/specnext/permalink/390952061262120/

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: A to co? Spectrum Next.
« Odpowiedź #74 dnia: 2017.02.05, 20:56:49 »
Mnóstwo firczerów, z których i tak nikt nie skorzysta, niemniej istotne że są. FPGA Spectrum to adekwatna nazwa ;-)