Autor Wątek: Komponowanie - od czego zacząć ?  (Przeczytany 9108 razy)

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Komponowanie - od czego zacząć ?
« dnia: 2014.02.27, 20:17:15 »
No właśnie. Często zdarza mi się, że mam w głowie jakąś melodie, ale za nic w świecie nie potrafie przenieść tego w odpowiednie wiersze trackera, aby uzyskać taką samą kompozycje jak mam w głowie.
Co robie nie tak, czy najpierw należy opanować podstawy muzyki ? Macie jakieś wskazówki ?
Czy są jakieś zasady przy tworzeniu, np. zaczynamy od perkusji, potem linia basu itd... ?
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Komponowanie - od czego zacząć ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.02.28, 05:59:47 »
Jeśli masz jakieś klawisze, lub program który zamienia klawiaturę PC w muzyczną (np Lpiano, Tiny Piano) czy nawet bezpośrednio w trackerze, spróbuj zagrać to, co masz w głowie.
Zacznij od prostego trackera, np. Beepola. 2 kanały na początek wystarczą.
Podstawy to metrum, czyli ustaw długość patternu podzielną przez 4 (np. 8, 16, 32)
Skala, spróbuj grać na samych "białych" klawiszach, nawet jeśli wyjdzie Ci disco polo, to nie ma ryzyka fałszu.
Najlepiej żeby utwór zaczynał instrument rytmiczny, czyli tak jak piszesz, bas albo perkusja.
Gdy już stworzysz sekcję, to bazę melodii próbuj robić na klawiszach oddalonych o 1-2 oktawy wyżej, na bazie aktualnego dźwięku basu i klawiszy oddalonych o 2, 3, 4 i 8.
To chyba najprostsze dla kogoś, kto nigdy nie grał na instrumencie. Jeśli grasz na czymś, to niepotrzebnie to czytałeś.

AY Music, ULA plus.

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Komponowanie - od czego zacząć ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.02.28, 09:21:23 »
Zastanawiam się jak sobie radzili kiedyś nasze muzykanty w dawnych czasach kiedy soundtracker był jedynym narzędziem pracy. A może już wtedy posiadali 16 bitowe maszynki z podpiętymi keyboardami ?
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Ziutek

  • ****
  • Wiadomości: 257
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
  • Ziutek/ESI
Odp: Komponowanie - od czego zacząć ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2014.02.28, 10:09:59 »
Normalnie sobie radzili ;-)
Klawiatura do wpisywania dźwięku jest ustawiona tak jak zwykły keyboard w dwóch rzędach i wciskając tracker gra daną nutę.
Skype: swengi (nie zawsze online znaczy że jestem przy kompie)

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Komponowanie - od czego zacząć ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2014.02.28, 14:39:19 »
@Abrimal - zagrać to ja sobie zagram tylko nie moge potem trafić z tymi dzwiękami w odpowiednią linijkę trackera.
@SwenG - dużo mi nie pomogłeś, a w sumie to na Twoją wypowiedz liczyłem najbardziej :D

Coś tam gdzieś czytałem, że na 4 takty, ale jak to się ma do linijek trackera. Tzn ile linijek ma takt.
Rozumiem, że coś takiego jak cała nuta, ćwierćnuta itd. w tym wypadku nie istnieje, bo sobie mogę dowoli dobierać długości dzwięków.
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Komponowanie - od czego zacząć ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2014.02.28, 21:22:25 »
Dżizas, 38lat potrzebowałem, żeby odkryć iż między E a F jest pół tonu :D
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Komponowanie - od czego zacząć ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2014.02.28, 21:39:17 »
@Abrimaal - zagrać to ja sobie zagram tylko nie moge potem trafić z tymi dzwiękami w odpowiednią linijkę trackera.
Coś tam gdzieś czytałem, że na 4 takty, ale jak to się ma do linijek trackera. Tzn ile linijek ma takt.
Rozumiem, że coś takiego jak cała nuta, ćwierćnuta itd. w tym wypadku nie istnieje, bo sobie mogę dowoli dobierać długości dzwięków.
Czasem melodia wydaje sie prosta do zanucenia czy zagrania, a wartości rytmiczne decydują o jej w-ucho-wpadalności.
To zależy od tempa, jakie sobie ustawisz. Patterny w trackerach są zwykle ustawione na 32 lub 64 nuty, tak żeby wpisywać szkielet utworu co drugą, czwartą itd. linię. Jeśli później chcesz "połamać" rytm, czy dodać szybkie pasaże, to sie przydaje.

Między B i C również jest pół tonu :)
AY Music, ULA plus.

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon