Autor Wątek: Spójrzcie na YouTube...  (Przeczytany 200467 razy)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #105 dnia: 2016.06.12, 09:03:22 »
Czasami się zastanawiam, którego eksperymentu gość nie przeżyje.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #106 dnia: 2016.06.12, 10:23:58 »
Tego którego już nie umieści na YT. ;)

10 niesamowitych urządzeń zrobionych z LEGO. :)
https://www.youtube.com/watch?v=3_q8O8xQnlQ
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #107 dnia: 2016.08.18, 16:19:17 »
Trailer vs wydana gra (uwaga, można przypadkowo opluć monitor).

https://youtu.be/RvAwB7ogkik

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #108 dnia: 2016.08.18, 20:46:53 »
Dobre ;) To jak Quantum Break na Xboxa One. Sciagnalem, odpalilem i mialem juz z konsola jechac na reklamacje bo jakos nie mialem tej grafiki co na filmach z YT. Okazalo sie ze tak to juz jest.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #109 dnia: 2016.11.25, 21:12:07 »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

popocop

  • *****
  • Wiadomości: 830
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #110 dnia: 2016.12.05, 19:00:33 »
Covertape wars, czyli nieznane u nas zjawisko będące częścią historii Spectrum w Anglii:
https://www.youtube.com/watch?v=MCpfjwcOVjs
ZX Spectrum +2 & PicoDiv SD,
Timex 2048 & divIDE 57c

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #111 dnia: 2016.12.05, 22:35:42 »
Jejku jak ja im tego zazdrościłem!
Pamiętam wrzesień 1987 kiedy wrócił z wakacji w UK kuzyn mojego kolegi ze szkolnej ławki.
Przywiózł wtedy ze sobą Atari 800XL z magnetofonem, ale gier już nie przywiózł bo tam były
za drogie - u nas na giełdzie komputerowej była ich masa za śmieszne pieniądze w porównaniu z cenami
softu na Atari w Wielkiej Brytanii.
Ale za to przywiózł gazetę - kolorową, że aż oczy bolały, pełną komiksowych obrazków, screenów z gier, a co
najważniejsze - była razem z nią  kaseta z grami - kolorowa tak samo jak ta gazeta.
To był chyba na pewno Your Sinclair.

Gazetę wymiętolili wtedy, przez parę miesięcy, chyba wszyscy na osiedlu. Była obiektem pożądania większym
niż wyuzdany szwedzki świerszczyk - zresztą kto z nas, nastolatków, myślał wtedy o takich głupotach?  :)  ;)
Później ten koleś poszedł z nią na giełdę i wymienił na sporo kaset wypełnionych grami na Atari.
Aaaa cena tej gazetki razem z kasetą - 1.5 GBP - to było wtedy nawet dla Polaka znośnie....
« Ostatnia zmiana: 2016.12.05, 22:52:36 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #112 dnia: 2016.12.06, 11:12:26 »
Jejku jak ja im tego zazdrościłem!
Pamiętam wrzesień 1987 kiedy wrócił z wakacji w UK kuzyn mojego kolegi ze szkolnej ławki.
Przywiózł wtedy ze sobą Atari 800XL z magnetofonem, ale gier już nie przywiózł bo tam były
za drogie - u nas na giełdzie komputerowej była ich masa za śmieszne pieniądze w porównaniu z cenami
softu na Atari w Wielkiej Brytanii.

tak, tylko tam były oryginały a u nas nagrywane PIRACKIE kasety. Z oryginałów na Atari to miałem polskie gry oraz to co na trzech kartach udało mi się kupić - Joust, Centipede i jeszcze jakaś jedna prosta gra. Reszta nie oszukujmy się to było przegrywane od kogoś.

Ale za to przywiózł gazetę - kolorową, że aż oczy bolały, pełną komiksowych obrazków, screenów z gier, a co
najważniejsze - była razem z nią  kaseta z grami - kolorowa tak samo jak ta gazeta.
To był chyba na pewno Your Sinclair.

Gazetę wymiętolili wtedy, przez parę miesięcy, chyba wszyscy na osiedlu. Była obiektem pożądania większym
niż wyuzdany szwedzki świerszczyk - zresztą kto z nas, nastolatków, myślał wtedy o takich głupotach?  :)  ;)
Później ten koleś poszedł z nią na giełdę i wymienił na sporo kaset wypełnionych grami na Atari.
Aaaa cena tej gazetki razem z kasetą - 1.5 GBP - to było wtedy nawet dla Polaka znośnie....

tych magazynów z kompilacjami legalnych gier było sporo.

Your Sinclair - mam praktycznie cały rocznik 91 taśm. Crash - podobnie 90 albo 91 rocznik.

były kompilacje:
SU Great Eight
SU TENPACK
SU SIX OF THE BEST

W sumie leży w pudle z 50 takich kaset kompilacyjnych albo więcej. Muszę spis kiedyś tego zrobić, bo może jest tam coś fajnego :)

Część z tych gier wychodziła tylko na tych kompilacjach - ponoć.
dużo sprzętu mało czasu.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #113 dnia: 2016.12.06, 13:23:23 »
tak, tylko tam były oryginały a u nas nagrywane PIRACKIE kasety.
Mnie też chodziło o to, że ceny software w UK na 8-bitowe Atari (oczywiście myślę o grach) 
były horrendalne w porównaniu z cenami gier na np. ZX Spectrum.
To była druga, po patriotyzmie konsumenckim,  przyczyna dlaczego małe Atari było tak słabo
popularne w UK. Pamiętam, że ceny za kasetę z grą na Atari sięgały tam wtedy nawet 30 GBP.
     
Dla porównania kaseta z hitem na ZX Spectrum kosztowała maksymalnie 14 GBP ale patrząc
po skanach starych magazynów z lat 87-88  to przeciętne ceny nowości wynosiły nie więcej niż 7 - 8 GBP.
Podobnie z grami na C64 i Amstrada. 
W późniejszym okresie te ceny były już totalnie śmieszne (dla Brytyjczyków).
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #114 dnia: 2016.12.06, 23:09:29 »
A czy fakt że Atarka nagrywała na taśmę ponad 2 razy wolniej od ZX (co zwiększało koszty) nie miało wpływu na cenę. Tak sobie niedawno gdybałem czy prędkość czytania taśmy w XL/XE nie była jednym z powodów dlaczego angielskie firmy software-owe które swojego czasu rządziły światem gier, (plus patriotyzm czyli ZX), nie były powodami czemu na małe /|\ przestały się ukazywać gry.

PS. Kim Justice jak zwykle trzyma poziom.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #115 dnia: 2016.12.07, 09:09:17 »
A czy fakt że Atarka nagrywała na taśmę ponad 2 razy wolniej od ZX (co zwiększało koszty) nie miało wpływu na cenę. Tak sobie niedawno gdybałem czy prędkość czytania taśmy w XL/XE nie była jednym z powodów dlaczego angielskie firmy software-owe które swojego czasu rządziły światem gier, (plus patriotyzm czyli ZX), nie były powodami czemu na małe /|\ przestały się ukazywać gry.

PS. Kim Justice jak zwykle trzyma poziom.
Na małe Atari ukazało się parę znanych tytułów (Gauntlet, Bruce Lee, Warhawk itp.), potem od ok. 1987 roku jak nożem uciął i gry praktycznie w ogóle nie ukazywały się na zachodzie. Gdzieś wyczytałem że z niezrozumiałych powodów J.Tramiel zdecydował że nie będzie wspierał małego Atari, tylko dlaczego pociągnęło to za sobą rezygnację Softwarehouse'ów z produkcji softu ?
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #116 dnia: 2016.12.07, 09:26:51 »
Zbyniu, ale oryginalne kasety były z reguły nagrane pojedynczą grą czyli jedna kaseta to jedna gra.
Podobnie jak w ZX Spectrum, chyba, że rozliczamy jeszcze ilość metrów samego nośnika.

Z innej beczki, przecież magnetofon do Commodore C64 w standardowej transmisji (bez turbo) miał podobną prędkość
do magnetofonu w Atari.
Można śmiało przypuszczać, że kasety oryginalne były nagrywane raczej ze standardową prędkością.
Zatem długość nośnika powinna być podobna do nośników dla Atari, ale ceny softu były jednak 1/3 niższe.
Myślę, że problemem była polityka samej firmy Atari, która dosłownie olała rynek komputerów ośmiobitowych
i w drugiej połowie lat 80-tych była zajęta promowaniem serii ST natomiast z producentami / wydawcami softu na małe Atari
w ogóle nie chcieli współpracować.
Dlaczego producenci software zrezygnowali z produkcji softu na małe Atari?  Bo tak jak pisałem w poprzednim poście,
małe Atari nie było popularne na zachodzie. Sytuację Atari uratowała m. in. Polska Rzeczpospolita Ludowa wykupując w drugiej
połowie lat 80tych całe magazyny zalegającego tam sprzętu - mieliśmy wtedy spory udział w globalnej sprzedaży Atari.
Jednak tak wielka popularność w jednym z krajów wschodnich nie mogła być zachętą do produkcji softu tym bardziej, że
nie istniało tutaj prawo autorskie więc gra puszczona na rynek w piątek, sprzedana została w pojedynczych sztukach, a w niedziele
była już powielona w tysiącach sztuk przez domorosłych "powielaczy"  ;)
« Ostatnia zmiana: 2016.12.07, 09:32:55 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #117 dnia: 2016.12.07, 14:40:54 »
Atari, Commodore - to są firmy rodem z USA. W EU mieli przedstawicielstwa - co dobrze było widać przy zamykaniu po bankructwie Commodore.

Sinclair = UK. Tam - rodzimy produkt, mocno wspierany, promowany. Nic dziwnego, że tyle pism, gier, developerów etc. 1982 rok, duuuuży boom komputerów domowych. Cena - bardzo przystępna dla normalnie zarabiających Anglików. U nas - to jest kompletnie inna historia.

Jak kupowałem z rodzicami Atari 800XL to był grany Pewex, produktów Sinclair'a nie było w oficjalnej dystrybucji w tym momencie. Potem przez parę lat sytuacja się mocno zmieniła - musiałbym przeliczyć który to był rok - 1985?

Pamiętam - Atari 800 XL za 115 dolarów równało się 80,5tys zł. Spectrum z rynku wtórnego kosztowało circa 90 tys. zł. Do obu trzeba było mieć przynajmniej magnetofon - bodajże XC12 za 35 USD, do Spectrum było w miarę łatwo dostosować dowolnego "kaseciaka".

dużo sprzętu mało czasu.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #118 dnia: 2016.12.07, 16:15:57 »
dużo sprzętu mało czasu.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Spójrzcie na YouTube...
« Odpowiedź #119 dnia: 2016.12.07, 19:15:08 »
Twój link wywala mnie na Facebooka i mam napis:
Przepraszamy, ta strona jest niedostępna    >:(
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF