forum speccy.pl

ZX Spectrum => HARDWARE => Wątek zaczęty przez: Roch w 2020.08.19, 18:16:12

Tytuł: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: Roch w 2020.08.19, 18:16:12
Cześć Wszystkim,

Na ZX Renew pojawiła się płytka pt. "ZX Spectrum S-Video Modulator replacement". Są już podobne rozwiązania na tranzystorach. To jest oparte na układzie scalonym Texsas Instruments THS7314... prawdopodobnie.

Opis jest pod tym adresem: https://zxrenew.co.uk/ZX-Spectrum-S-Video-Modulator-replacement-p224669147 (https://zxrenew.co.uk/ZX-Spectrum-S-Video-Modulator-replacement-p224669147)

Jakby ktoś mógł zerknąć czy to coś jest warte zainteresowania to było by miło.

Dzięki
Roch
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: Maryjan w 2020.08.19, 18:45:35
Ciekawe rozwiązanie.
Było coś podobnego na forum, ale na tranzystorach.
Nawet działało, ale lekko grzał się LM1889.

Jak ktoś posiada monitor ew. telewizor z wejściem S-Video, to czemu nie.
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: redhawk w 2020.08.19, 22:04:41
Kiedys bylem tym bardzo zainteresowany, ale nie moglem znalezc kogos kto by sie podjal montazu. No i kupilem Spektre...
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: KWF w 2020.09.23, 13:35:42
https://github.com/redhawk668/ZX-Spectrum-S-Video - więcej na temat tego modułu.
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: tooloud w 2020.09.23, 14:31:52
jak ktoś robi composite mod to w sumie - jest to dużo lepsze rozwiązanie jakościowo (obraz).
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: KWF w 2020.09.23, 14:50:23
Nie mam układu THS7314, aby sprawdzić organoleptycznie.
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: KWF w 2020.09.25, 07:40:59
Zrobiłem mały test obrazów otrzymanych z ZX Spectrum poprzez różne modyfikacje, ponieważ przyjechał wzmacniacz wideo. Do testów użyłem losowo wybranego ZX Spectrum z kilku które posiadam. W tym konkretnym Speccy jest płyta w wydaniu 3, ULA 6C0001E-6 (8346) a w torze wideo siedzą fabryczne ZTX313 (TR1 i TR2). W przeszłości ktoś wymienił kondensatory C44 i C45 na nowsze, a reszta elektrolitów bez zmian, tak jak fabryka dała.

Pod lupę wziąłem następujące modyfikacje:
Do generowania obrazu testowego napisałem prosty programik w BASICu, który generuje "śmietnik" na ekranie. Górną część ekranu zajmuje przypadkowa mozaika w cz-b bez atrybutów. Środkowa część zawiera mozaikę z atrybutami generowanei losowo, a w dolnej części jest tylko kolorowa mozaika generowana losowo.

Fotki mojego 20” TV firmy Sony zrobiłem komórką, które potem tylko zmniejszyłem. Do podłączenia Speccy do TV użyłem typowych kabli z serwisów aukcyjnych (s-video i RCA-RCA). Oba kable miały ok 2m długości.

Wnioski:

Osobiście nie widzę sensu inwestowania prawie 20 funtów w gotowy moduł s-video ze wzmacniaczem, aby bawić się Speccy. Ponieważ jeszcze trzeba wyrzucić modulator, zamontować moduł, dokupić kabel s-video (jeżeli nie jest się w jego posiadaniu).  Poza tym zmiany wymagane przy instalacji modułu są odwracalne, ale wymagają czasu na przywrócenie Speccy do stanu pierwotnego. W przypadku modyfikacji na kondensatorze/tranzystorze, zajmują one dosłownie 5 min. Ponad to dowolny mod do wyjścia kompozytowego daje tę przewagę, że można korzystać ze Speccy z dowolnym monitorem z wejściem CVBS, np. od kamery cofania, a z s-video nie zawsze się to uda.

Swój moduł zbudowałem na płytce z ebaya za 4GBP plus dodatkowe 2GBP na wzmacniacz, a resztę podzespołów znalazłem w swoich zasobach. W moim przypadku koszty modułu wyniosły poniżej 10GBP. Nadal nie widzę sensu jego zakupu i jego montowania, ale może dla kogoś będzie on ideałem obrazu ze Spectruma.

Zdjęcia (podłej jakości) obrazów poniżej. Zielono-różowa mora jest dodatkiem od komórki i nie występuje w rzeczywistości.

Mod 1 - wyjście kompozytowe na kondensatorze 100uF
(http://fotogalleria.info/pub/ZXSpeccy/s-video/mod_1_cvbs_cap.jpg)

Mod 2 - wyjście kompozytowe na tranzystorze BC549C
(http://fotogalleria.info/pub/ZXSpeccy/s-video/mod_2_cvbs_bc549b.jpg)

Mod 3 - wyjście s-video uzyskane przez rozdzielenie luminancji i chrominancji kondensatorem 560pF
(http://fotogalleria.info/pub/ZXSpeccy/s-video/mod_3_svideo_cap.jpg)

Mod 4 - moduł s-video na THS7314
(http://fotogalleria.info/pub/ZXSpeccy/s-video/mod_4_svideo_THS7314.jpg)
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: Gryzor w 2020.09.25, 09:38:37
Jak ktos chce najlepszy obraz to jest SPECTRA, ZX-VGA, albo ZX-HDMI. W innych przypadkach Video mod jest najlepszy, bo latwosc podlaczania do byle czego jest dla mnie decydujaca. No i klony FPGA.
A jak ktos chce koszernie, to powienien zaakceptowac rainbow effect, rain, jail-bars, i typ podobne, bo to jest czesc ZXa i tak ma byc :-)
Ludzie wsciekaja sie na emulatory, ze niedokladne, ale z oryginalnego ZX chca zrobic jakiegos Geforce.
Podejrzewam, ze wkrotce dziewicze ZXy beda mialy ceny jak Issue 1 i beda prawdziwym rarytasem.
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: KWF w 2020.09.25, 09:51:04
Policzmy na szybko:
1. Speccy 48K w stanie dobrym, przynajmniej z zasilaczem na jebaju - ok 50GBP
2. folia klawiatury - ok 10GBP
3. zestaw kondensatorow - ok 5GBP
4. modul s-video - ok 20GBP
5. przewod s-video - ok 5GBP

(uwzglednilem koszty transportu na terenie Zjednoczonego Krolestwa, bo w przypadku przesylek do Polski nalezy doliczyc extra 20GBP)

Razem daje ok. 90GBP (przy dzisiejszym kursie NBP to jakies 445zl) na wstepie. Zakladam, ze zakupione Speccy mialo sprawna ULA'e i pamieci, a takze, ze kupujacy wykona wszystkie wymiany sam.

Wole HQ48 za podobne pieniadze, jesli wyznacznikiem ma byc lepszy obraz (RGB) .
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: redhawk w 2020.09.25, 12:36:02
Jesli komus zalezy na autentycznym gumiaku i w miare dobrej jakosci video bez wydawania fortuny to ten modul S-video jest bardzo dobrym rozwiazaniem. Spectra czy ZX-HD kosztuja ponad 70 GBP, bez dostawy.

A kompozyt w ZXie jest naprawde slabej jakosci, ja mam raczej wysoka tolerancje na zaklocenia ale przyznam ze pokonal mnie. S-video to niezly kompromis. Obraz jest ostrzejszy, ale co najwazniejsze stabilny, bez "plywania". Tego moze nie widac tak dobrze na statycznych scr$, troche lepiej moze tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=n8AcHb4nESQ
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: KWF w 2020.09.25, 12:48:45
Podany link to filmiku jest obrazem ze zmodyfikowanego Harlequina, ktory ma wyjscie kompozytowe i RGB, a nie do "gumiaka", Kompozyt z HQ jest lepszej jakosci niz ten z gumiaka, chocby z tego wzgledu, ze jest robiony przez nowszy uklad (AD724) i z skladowych RGB, a nie z sygnalow roznicowych. W HQ mod do s-video jest prosty (AD724 ma taka mozliwosc aby osobno wyciagnac z niego luminancje i chrominancje).

Zapominasz tez, ze typ ULA ma wplyw na jakosc obrazu w Speccy.
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: redhawk w 2020.09.25, 16:12:02
W linku nie chodzi o jakosc kompozytu z Harlequina czy trudnosc wykonania tej przerobki ale generalne porownanie obu zrodel sygnalu. Nie zobaczysz jak "dot crawl" naprawde dziala w Twoich zrzutach ekranu (chociaz widac w nich ze jakosc S-Video wzgledem ostrosci jest duzo lepsza).

Fakt, tego ze ULA moga byc inne nie wzialem pod uwage. Czy jednak robi ta jakas znaczaca roznice wzgledem jakosci, przynajmniej jesli chodzi o porownanie z S-Video? Przypuszczam ze roznica dalej bedzie zasadnicza.

PS: zobaczylem ze mamy takie same ksywki z autorem tego projektu z githuba. Zapewniam ze to totalny przypadek i nie reklamuje dla slawy :D
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: KWF w 2020.09.25, 16:32:02
Nie qmam sensu s-video w HQ skoro jest tam wyjscie RGB. Porownaj sobie s-video z RGB w HQ to pogadamy co jest lepsze. Moim zdaniem porowanie nie do konca trafione, bo HQ generuje wyjsciowy obraz z sygnalow cyfrowych RGB, a nie roznicowych (analogowych). HQ tez byl specjalnie "psuty", aby zachowac efekt "dot crawl". Ale mniejsza o HQ i moje prywatne zdanie.

Nie lapie tez tej pogoni za idealnym obrazem w komputerze, ktory ma ponad 35 lat, ma przypadlosci konstrukcyjne, cyforowo-analogowa ULA'e, smiecenie od przelaczania ukladow dolnej pamieci i byl projektowany pod kineskopy, a nie pod stu lub wiecej hercowe wyswietlacze LCD.

Chcesz najlepszego obrazu z oryginalnego Speccy? Wez wydanie 2 lub 1 z ULA z serii 5C, w tor wideo wsadz niskoszumowe tranzystory, dobre kondensatory do filtrowania i kompozyt na tranzystorze zamiast wyjscia RF. Jesli masz plyte w wydaniu 6A z ULA z serii 6C0001E-7, no to przykro mi, ale idealu nie bedzie. Reszta to kombinatoryka stosowana (dla mnie).

Ty widzisz sens wydania ponad 100zl na cos, co nie zrobi cudow wiankow a Speccy i tak zostanie wykastrowany z modulatora i zmodyfikowany. Nie bedzie juz oryginalna konstrukcja. Osobiscie nie widze, takiego sensu. Jesli chce lepsza jakosc obrazu, biore HQ48 podlaczam po RGB i mam to co jest ostre, dobre i zgodne z orygnalem od strony sprzetu. Jesli chce uzywac "gumiaka" takim jak jest, biore go i uzywam z jego wszystkimi wadami.

Zauwaz tez ile emulatorow ma wbudowane "pogarszacze" wyswietlanego obrazu, aby byly bardziej zgodne ze Speccy.
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: redhawk w 2020.09.25, 17:48:14
Powtorze jeszcze raz: filmik ma zero wspolnego z Harleqinem, jego plusami, minusami, RGB vs S-Video, itepe itede. Chodzilo o szybkie porownanie komozytu i S-video wzgledem Spektruma i akurat takie mialem na skladzie. Mozesz oczywiscie sam zrobic taki vid co do tych przerobek, pewnie to lepszy pomysl niz proba ich reprezentacji statycznymi obrazkami.

Co do sensownosci pogoni idealow to temat rzeka, i pewnie osobny, a mozna go tez przypiac do co drugiej przerobki czy gadzetu ktore ludzie jednak jakos robia i kupuja. Najprostsza odpowiedz jednak to taka ze robi to ogromna roznice wzgledem jakosci czy wygody uzytkowania.

Watek typu "nostalgia/tylko oryginaly" to tez pole minowe, ktore do tego rzadko ma sens w takich dyskusjach poniewaz to sa indywidualne odczucia. powoduja one ciekawe paradoksy: S-video to nie "oryginalna konstrukcja", ale mod kompozyt albo HQ jak najbardziej? :) Uzywanie nowoczesnego monitora i DIVa tez sie kwalifikuje?  Dla jednego moze tak, a dla innego jesli nie ladujesz z tasmy i nie podlaczasz do kineskopowego przez RF to herezja - wiec po co to przytaczac?

To 100PLN nie stworzy cudow-wiankow, bo nie tak jest tego cel, ale jest bardzo dobrym kompromisem pomiedzy tanim-szybkim kompozytem a raczej drogim RGB. HQ48 to zupelnie inne rozwiazanie a pogarszacze w emulatorach sa opcjonalne. A majac na uwadze skok jakosciowy z kompozytu to smieszna suma. I jest on duzo bardziej zauwazalny niz pomiedzy S-Video a RGB (tak sie sklada ze mam OCD w tym temacie i sobie porownalem nie raz i nie dwa).

Cala reszta argumentow to indywidualne, i troche metafizyczne dywagacje.
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: PABB w 2020.09.25, 18:58:28
... też kiedyś miałem świra z szukaniem idealnego obrazu z ZX48. Po wymianie wszystkiego co mogłem wymienić, testach różnych kondensatorów, wymianie elementów z toru video na nowe zdałem sobie sprawę z tego, że ... na dłuższą metę to nie ma sensu :) Ideału nie osiągnę - bo niby jak miałbym to zrobić na 35 letniej maszynie projektowanej do współpracy z telewizorami o rozdzielczości wyświetlacza w piekarniku. To po prostu nie ma sensu...

Wszystkie zmiany polegające na wymianie już istniejących na płycie komponentów (tranzystory w torze video czy kondensatory, z ceramikami w linii 12V włącznie) - są dla mnie OK (w sferze koszerności konstrukcji jak i kosztów wdrożenia). Koniec końców, jak chcę mieć najlepsze co mogłem mieć na oryginalnej płycie, to biorę testowe, dopieszczone Issue TWO; jeżeli zależy mi na czymś więcej, to podłączam szaraka via RGB :)

Reasumując - doszedłem do punktu, w którym efekt mnie zadowala i mogę powiedzieć sobie - wystarczy :P
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2020.09.25, 21:48:51
Kompozyt z HQ jest lepszej jakosci niz ten z gumiaka, chocby z tego wzgledu, ze jest robiony przez nowszy uklad (AD724) i z skladowych RGB, a nie z sygnalow roznicowych.

Klaud, a czy wiesz, że pierwszą (no, czasami drugą) rzeczą, jaką robi enkoder PAL z sygnałami RGB, jest "przematrycowanie" ich na sygnały różnicowe? Tak więc ULA + LM1889 to w teorii mniej przemian, niż RGB + AD724. Ale masz rację, że (również w związku z tym) dużo zależy od jakości ULA. Bo jednak na wyjściach różnicowych ULA już są szumy, nie wiem jak z zachowaniem faz, pewnie też nie jest idealnie.

Natomiast porównywanie LM1889 z AD724 to trochę jak trabanta do współczesnego auta. Ten pierwszy też jeździ, ale smrodzi, a przyspieszenie żadne.

Temat można ciągnąć dalej, dodając do układu równań (czy raczej nierówności) sposób prowadzenia ścieżek na PCB oraz jakość użytych elementów biernych.

Albo też otworzyć sobie piwko i się niczym nie przejmować ;)
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: Maryjan w 2020.09.26, 01:09:17
O, to, to ostatnie :)
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: KWF w 2020.09.26, 08:19:39
Lubie Wasze demotywatory :) a wracając do tego modułu lepsze fotki-gniotki:

1. Testowe Speccy
(brak zdjęcia)

2. Podłączenia do testowanych elementów:
(brak zdjęcia)

4. Wszystkie testowane zabawki na stole:
(brak zdjęcia)

5. Moduł s-video w pełnej krasie:
(brak zdjęcia)

6. Mod na kondensatorze:
(brak zdjęcia)

7. Mod na tranzystorze:
(brak zdjęcia)

8. S-video:
(brak zdjęcia)

Zdjęcia telewizora LCD wykonane obiektywem makro Nikkor AF 105/2.8 podłączonym do Nikona D700. Wszystkie zdjęcia LCD zrobione przy tych samych nastawach przysłony, czasu naświetlania i z takim samym balansem bieli, zapisane w formacie RAW. W postprocesie zmniejszenie i delikatnie wyostrzone. Nie usuwałem prążków mory.

9. CVBS na kondensatorze:
(brak zdjęcia)

10. CVBS na tranzystorze:
(brak zdjęcia)

11. S-video przez kondensator:
(brak zdjęcia)

12. S-video z modułu ze wzmacniaczem:
(brak zdjęcia)
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: PABB w 2020.09.26, 09:13:54
... jakieś takie blade to S-Video ze wzmacniaczem  :o
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: Maryjan w 2020.09.26, 09:37:19
Ze zdjęć wynika dla mnie, że najlepiej jest z kondensatorem.
Ja znam trochę inny MOD z tranzystorem. Jest tam jeszcze opór 100ohm i kondensator 100uf.
Sam mam tak zrobione kilka płyt i obraz z nich wg. mnie nie odbiega za bardzo (na moim LCD) od S-Video na w/w zdjęciach.

Tak, jak było napisane powyżej, bardzo wiele zależy od znajdującej się tam ULA.
Niestety, jako układ analogowo-cyfrowy, mając swoje lata podlega starzeniu.
Kwestia użytkowania też robi swoje. Układ pracuje z dość wysoką temperaturą, więc cudów po 30-tu latach nie będzie.
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: trojacek w 2020.09.26, 10:13:43
Dla mnie największym plusem S-video (ale tylko jako mod do gumiaka/plusa) jest doskonała czytelność obrazu czarno-białego, czyli np. przy klepaniu/czytaniu kodu. Żadnych rozmazań krawędzi, mniej śmieci na białym tle - dobrze to widać na tych poprzednich zdjęciach Klauda. To po prostu mniej męczy wzrok. A wszystko to zasługa korzystania z czystej luminancji, bez dośmiecania kolorem.

W liceum mieliśmy kilka plusów z wyjściem video zrobionym z samej luminancji. Obraz na N156 był ostry jak żyleta. Zawsze potem drażnił mnie rozmydlony obraz, nawet ten przez composite mod.

... jakieś takie blade to S-Video ze wzmacniaczem  :o

Znaczy, dobrze wzmocnione ;)
Pewnie jasność TV była ustawiona pod CVBS.
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: PABB w 2020.09.26, 13:44:49
Steve Smith zrobił kiedyś płytki umieszczane w obudowie modulatora, na których można było wybrać rodzaj moda composite: kondensator, tranzystor, kondensator+rezystor+tranzystor. Jeżeli dobrze pamiętam, to gerbery były dostępne  na jego stronie...
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: m0b w 2020.09.26, 14:30:17
Może jednak coś w temacie napisałbyś, czy tylko lubisz trollowac?
Tak tylko nieśmiało chciałem zauważyć, że na zdjęciach nawet mora (normalnie zapewne niewidoczna na tv) wychodzi za każdym razem inaczej więc ciężko takie zdjęcia porównać. Odbiór obrazu z różnicami w formie drobnych niuansów, to sprawa mocno subiektywna. Zapewne musiałbyś zorganizować spotkanie i wtedy grupa osób mogłaby ocenić obraz z różnych modów, poddać pod głosowanie i wydać werdykt. A tak to wychodzi, że "s-video ze wzmacniaczem daje jaśniejszy obraz" i tyle.
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: KWF w 2020.09.26, 15:27:14
A slyszales kiedyś o synchronizacji migawki w aparacie z wyświetlanym obrazem na ekranie TV? Raczej nie, a takiego cuda nie posiadam. Ale nie znam sie i chetnie zobaczę, jak Ty robisz takie porównanie w lepszej jakości. Czasem czytajac forum, az odechciewa sie robić cokolwiek, przez “znawców” tematu i innych „demotywatorow”, co widzieli na jutiube. Jakiez to nasze polskie, przywalić się i sprowadzić do poziomu bruku. Ot tak, dla zasady.
Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: PABB w 2020.09.26, 17:20:49
Klaudiusz - a sprawdzałeś u siebie podczas testów wpływ jakość złącza RCA na obraz - to ze zdjęcia wydaje się być "seryjne" (czyt. czy miałeś okazję go wypolerować/wyczyścić z oksydacji i cyknąć fotkę ekranu przed/po)?
Pytam, bo od kiedy zacząłem to robić na swoich maszynach, to czasami (nie potrafię znaleźć jakiegoś wzorca) efekt jest naprawdę zadziwiający.

I jeszcze jedno pytanie - jak już wspomniałem wcześniej, ten mod ze wzmacniaczem wydaje się dawać znacznie jaśniejszy obraz (a przez to trochę wyprany z kolorów, co szczególnie mocno widać przy żółtym). Faktycznie, "na żywo" też jest taki wyprany? Czy wystarczy tylko pobawić się regulacją nasycenia/kontrastu/jasności w monitorze?

A całkiem subiektywnie, to chyba najbardziej podoba mi się to, co wychodzi z CVBS z tranzystorem i S-Video "na kondensatorze" :)

Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: redhawk w 2020.09.26, 17:43:24
Mi sie tez odechciewa, jak lokalny "znawca tematu" uwaza ze mozna dobrze roznice miedzy S-Video a kompozytem wyjasnic zdjeciami. Spoko, totalnie na nich dot crawl widac. Pomijajac to ze precyzyjne fotografowanie ekranow, nawet LCD, to nie lada sztuka i troche loteria. A prezentowana sieczka kolorow raczej rzadko spotykana przy normalnym uzytkowaniu.

Mowiac o demotywowaniu, to akurat Twoje posty zniechecaja ludzi ktorzy moga byc zainteresowani ta przerobka. Oczywiscie, jezeli Twoim zdaniem jest ona nie warta pieniedzy i wkladu pracy to jak najbardziej mozesz taka osobista opinie wyrazic. Problem pojawia sie jak probujesz z tego stworzyc jakas uniwersalna prawde, i udowodnic ja subiektywnymi argumentami typu "bo to nieoryginalne" itepe.

A jesli chcesz to zrobic ze strony technicznej to bez filmu porownujacego kompozyt - nie musi byc na "jiutubie", sa inne miejsca na wrzut - sie niestety nie obejdzie. S-video vs RBG to jeszcze mozna zalatwic za pomoca zdjec ekranu, bo obydwa zrodla sa mniej wiecej stabilne, niestety kompozyt to zupelnie inna bajka.

Nie wiem jaki co prawda mialo by to sens, bo to ze roznica jest zasadnicza to raczej wiadomo kazdemu kto sie tym tematem interesuje. No chyba ze gumiak ma naprawde jakies tak specjalne wnetrznosci ze nawet S-Video z nich wyciagniete wyglada slabo. Ale cos mocno w to watpie.




Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: Roch w 2020.09.29, 21:40:28
Panowie!

Pax Vobiscum!

Dziękuję za chęć zbadania tematu. Dziękuję za opublikowane teksty i materiały. Czy byłaby możliwość aby te zdjęcia wróciły na swoje miejsce ?  Dodam jeszcze, że na https://www.tindie.com (https://www.tindie.com) znalazłem kilka rozwiązań dotyczących CV i S-Video dla ZX Speca i ZX81.

https://www.tindie.com/products/tynemouthsw/composite-video-buffer-board/

https://www.tindie.com/products/projectspeccy/zx-spectrum-flat-composite-kit/

https://www.tindie.com/products/projectspeccy/zx-spectrum-composite-mod-kit-internal/


Aha! Nie mam żadnych profitów z pokazywania tych adresów.

Dziękuję Wszystkim za życzliwe uwagi i chęć dyskusji :-)


Roch



Tytuł: Odp: ZX Spectrum S-Video
Wiadomość wysłana przez: KWF w 2020.10.24, 16:09:34
Uprościłem układ s-video do jednego tranzystora (BC848), jednego rezystora (390R) oraz gniazdka minidin-4. Nie widzę różnicy pomiędzy super-hiper układem ze wzmacniaczem THS7314, a tym na jednym tranzystorze. Więcej szczegółów o układzie, schemat, pliki do płytki pojawią się w dziel "Własne projekty sprzętowe".