Autor Wątek: Naprawa sygnału Composite w szaraku issue 3 (jak sprawdzić, tranzystory)?  (Przeczytany 8685 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Wewnątrz plastikowej tulei? Nawet lutownicy bym tam nie wetknął, bo zniszczyłaby obudowę.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Użyłeś wykrętaka?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Nie posiadam. Ani nawet porządnej wiertarki. Do dyspozycji miałem tylko coś na kształt dremela - okazało się za słabe.
Śruba poddała się po potraktowaniu jej uchwytem do "bitów" precyzyjnych - takich końcówek śrubokręta. Pewnie każdy z Was ma coś podobnego gdzieś pod ręką :)
Jak pisałem, metoda zapożyczona z innej branży. Kilka lat temu musiałem się zaznajomić z techniką odkręcania śrub patentowych z kół samochodowych, po tym, jak zgubiłem "patent". Klucz krzyżakowy (trzeba dobrać rozmiar) nabija się młotkiem (najlepiej gumowym) na taką śrubę i potem normalnie odkręca.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Kiedyś (ze 30 lat temu) rozbierałem zasilacz od kolejki Piko F2. Tam też była jakaś wesoła śrubka. Chyba na 2 otworki. Ale się poddała.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Tak, coś takiego. Mam nadal zasilacz PIKO, nawet 3 różne modele :)
Ale tego typu śrubki (2 otworki) dość łatwo jest odkręcić dobrymi nożyczkami.
Parę lat temu kupiłem zestaw nietypowych "bitów" do odkręcania właśnie takich patentów, ale za dużo czasu bym poświęcił na pojechanie i przeszukanie swojego składziku.

yarko

  • ***
  • Wiadomości: 146
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Inny patent na takie śrubki to rozgrzanie nad płomieniem tylnej części długopisu typu BIC aż do zmiękczenia plastiku i zrobienie odcisku na tej wkręconej śrubce, po chwili plastik twardniej i mamy idealnie spasowane narzędzie. Metoda znaleziona kiedyś gdzieś w necie za czasów Gamecuba od Nintendo...

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Wykrętaki wziąłem z branży motoryzacyjnej. ;) Parę razy uratowały mi 4 litery, przy wykręcaniu skorodowanych śrub i wkrętów. :)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Inny patent na takie śrubki to rozgrzanie nad płomieniem tylnej części długopisu typu BIC aż do zmiękczenia plastiku i zrobienie odcisku na tej wkręconej śrubce, po chwili plastik twardniej i mamy idealnie spasowane narzędzie. Metoda znaleziona kiedyś gdzieś w necie za czasów Gamecuba od Nintendo...

Fajny patent, ale raczej by się nie sprawdził. Śruba była naprawdę mocno wkręcona. Jednak co metal, to metal ;)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Wykrętaki wziąłem z branży motoryzacyjnej. ;)

Patent z nabijaniem klucza jest bardziej z branży... hmmm... lepkich rączek ;)
Ale niby też motoryzacja :D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Trojacku, z branży ślusarskiej ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk