Komputery z Z80 > TIMEX

Interfejs M-397 naprawa

(1/15) > >>

trojacek:
Interfejs M-397 wyczesany z OLX-a.
Dziwna ta płytka, zwykle była wpięta druga, a tu w to miejsce jakieś dziwne chipy bez oznaczeń...
Widział ktoś takie dziwo?
Nie wiem czy działa, złącze krawędziowe jest szczerbate i na dodatek pęknięte wzdłuż, robię tylko wstępny assessment zanim wyciągnę lutownicę.

pear:

--- Cytat: trojacek w 2016.11.03, 17:51:14 ---Dziwna ta płytka, zwykle była wpięta druga, a tu w to miejsce jakieś dziwne chipy bez oznaczeń...
Widział ktoś takie dziwo?

--- Koniec cytatu ---
Ja nie mam żadnego dwupłytkowego M-397. Wszystkie 3 są jednopłytkowe z EFGJ161FN :(

trojacek:
Dobra, odczepiłem ten wątek od ciekawostek aukcyjnych.
Te dziwne układy bez oznaczeń to oczywiście kości PAL 16L8. Jedną udało mi się odczytać, druga daje same jedynki, więc pewnie zabezpieczona. Albo padnięta. A jej zawartość byłaby cenniejsza, bo zastępuje całą płytkę, na której był PAL oraz 74LS109. Albo to ściema i ktoś przed sprzedażą wcisnął tę kość, by nie wyglądało, że interfejs jest niekompletny ;)
Pozostaje sczytanie metodą brute force.

pear:
Może to te wsady ?

trojacek:
Nie.
Ten z pozycji "40" jest nieco podobny do 40.jed, ale jednak się różnią. I inna jest też pętelka z drutu po stronie druku (do innej nóżki). Zatem jakaś mutacja. A ponieważ zawartość drugiego PAL-a ("16") ściśle zależy od wersji tego pierwszego, mogę się tylko domyślać, że tajemniczy PAL wpięty w miejsce drugiej płytki ma zaszytą bardzo nietypową, jak na ten interfejs, logikę.
Coraz bardziej się skłaniam ku opinii, że ten scalak to ściema, zatykacz dziury. Albo to nie jest PAL16L8 tylko np. PAL16V8, bo logika na drugiej płytce miała przerzutnik, który MUSI tam być. A PAL16L8 nie ma w środku przerzutników, nie widać też modyfikacji druku, by połączyć któreś wyjście z wejściem tego układu.
No cóż, muszę odgrzebać interfejs dwupłytkowy, gdzieś mam. I porównać ścieżki.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej