Komputery z Z80 > TIMEX

Unipolbrit 2086 - zdechła "ULA" ?

(1/8) > >>

leonlas:
Stałem się posiadaczem płyty od UNIPOLBRIT. Trochę sfatygowana i przeszła już jakieś naprawy.
Problem w tym, że wyświetla obraz taki jak na załączonym obrazku. Ma nówkę procek i RAM (6szt.). TTL sprawdzone, zasilanie prawidłowe, myślicie że zdechła "ULA"? Da się coś z tym ogarnąć? Dajcie jakieś podpowiedzi...
thx

KWF:
Hehe ekranu w Timexie prawie jak portugalska flaga jeszcze nie widziałem ;). Na początek wyjmij górny RAM i pokaż co wyświetla komputer. Zdjęcie pacjenta tez byłoby wskazane.

Jeśli masz dowolny interfejs diagnostyczny do ZX spectrum, możesz nim przetestować Timexa.

trojacek:
A w tle jakby flaga Portugalii (wiem, odwrócona). Unipolbrit, z sercem i duszą Timexa, chyba chciał coś zamanifestować ;)
Nie każdy DRAM działa w Timexach prawidłowo. Najlepiej by było zapodać ROM diagnostyczny.

EDIT: nie doczytałem tego...

--- Cytat: KWF w 2022.07.27, 22:10:32 ---Hehe ekranu w Timexie prawie jak portugalska flaga jeszcze nie widziałem ;)

--- Koniec cytatu ---

leonlas:
Przy wyjęciu U6,7 jest efekt jak na foto. Dla wszelkości wyjmowałem resztę parami i nie ma innego efektu niż "flaga"
Te tło dookoła zazwyczaj jest czerwone, na pierwszym foto akurat tak się włączyło.
Następnie foto samego pacjenta.
Mam tylko SmartCart SD do Spectrumów i nie wiem czy się nada do diagnozy ten program co do Specy.
Czy nie uwalę sobie SmartCart'a...

KWF:
U6 i U7 tworzą dolny RAM (w tym pamięć ekranu). Te układy są niezbędne do poprawnej pracy Timexa/Unipolbrita. Wyjmij układy od U8 do U11 (4 kości górnego RAMu). Jakie pamięci wkładasz za U6 i U7?

Co to za kabelki od SCLD w stronę zasilania oraz te na prawo od procesora?

No i nic nie zaszkodzi wymyć tę płytę w cieplej wodzie z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń. Szczoteczka do zębów i delikatne szorowanie całej płyty wraz ze wszystkimi zakamarkami, a następnie ja wysuszyć suszarką i zostawić na 24h.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej