Komputery z Z80 > TIMEX

Przywrócenie do życia Unipolbrit 2086

(1/4) > >>

Kingu:
Cześć
Planuję odrestaurować znaleziony na strychu Unipolbrit 2086. Niestety na płycie brakuje gniazda composite video a także uszkodzony jest jeden z elementów (cewka). Być może jest więcej problemów.
Czy ktoś może pomóc w serwisie tego komputera? Mam podstawową wiedzę z elektroniki, lutownicę, miernik etc.  więc ktoś ewentualnie mógłby mnie pokierować krok po kroku jak podejść do naprawy, ale chyba wolałbym powierzyć całość komuś, kto się na tym zna. Przy okazji może doradzi jakieś mody czy rozszerzenia.
W załączeniu jak wygląda elektronika.

m0b:
Tego gniazda nie brakuje, tylko było zastąpione gniazdem DIN. Tobie brakuje przewodów od płyty do gniazda. Cewka też chyba nie jest aktualnie niezbędna, bo pamięci są jednonapięciowe, czyli można próbować uruchamiać komputer, najwyżej sprawdź, czy na resztkach cewki nie robi się jakieś zwarcie.

m0b:
A cewkę możesz spróbować odbudować. W wersji najbardziej budżetowej wylutuj ją, odwiń drut (policz zwoje, zaznacz gdzie który zwój podłączony itp), sklej rdzeń i nawiń od nowa. Super byłoby gdybyś wymienił rdzeń i drut.

KWF:

--- Cytat: Kingu w 2022.10.02, 16:10:56 ---Cześć
Planuję odrestaurować znaleziony na strychu Unipolbrit 2086. Niestety na płycie brakuje gniazda composite video a także uszkodzony jest jeden z elementów (cewka).

[...]

Przy okazji może doradzi jakieś mody czy rozszerzenia.
W załączeniu jak wygląda elektronika.

--- Koniec cytatu ---

No no, zakładam, że następny UK2086 będzie żył. Możesz go włączyć bez cewki, tylko usuń uszkodzone elementy: diodę D18 przy miejscu na prawy port joysticka, jakieś resztki po rezystorze R43. Poza tym, warto byłoby wymienić w nim kondensatory elektrolityczne zanim go uruchomisz. 

Jeśli układ SCLD TS2068 PAL sprawny, no to UK2086 będzie żył. A mody ... w sumie jeden, usunąć rozjaśniony czarny z palety, bo wygląda on nieciekawie. Mod opisałem tu: https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6131.0

Można wsadzić do środka moduł BT audio i wczytywać programy np. z telefonu.

A jak zrobić cewkę znajdziesz tu: https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=1901.msg34400#msg34400

Kingu:
Dzięki za wszystkie rady, zmotywowaliście mnie do działania :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej