ZX Spectrum > HARDWARE

Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)

(1/16) > >>

DiskDoctor:
Witam!

Zapisałem się na forum Speccy, bo mam nadzieję niedługo korzystać z jego dobrodziejstw.  Po długiej przerwie (1995-2009) zacząłem ponownie przygodę z retro, a od niedawna (2021) zacząłem kupować i stawiać sobie stare systemy (obecnie: Amiga 1200, Atari 65XE, NES, Commodore 64C).

Niedługo (grudzień? styczeń?) będę chciał dorzucić do kolekcji Spectruma i Amstrada.  Komputerów tych nigdy nie miałem, lecz miałem z nimi kontakt w latach 80-ych.

Dlatego proszę o poradę.  Wybrałem (roboczo) takie oto modele:

- ZX Spectrum 128K (ponieważ daje kompatybilność, z softem i grami pod 128 KB)
- Amstrad CPC 6128 Plus (ponieważ działa na nim scrolling)

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie, podpowiedzi.  Co do Amstrada, to mimo upgrade'u (scrolling) nie mam przekonania, na ilu (ilu %) softu to będzie chodzić.  Przy okazji, proszę o info jak kupię "gołego" spectrum i Amstrada, co jeszcze (w dzisiejszych czasach) należy dokupić (i jaka cena orientacyjna).  Pozwoli mi to zaplanować.

Jeśli ktoś by sprzedawał ww. modele (tak po 01 01 2023), to proszę o kontakt.  Ja mam tylko wymaganie, by stan komputera był bdb- (nie db+).

P.S.  Podziękowania dla Tygrysa, który sprzedał mi bodaj 3 lata temu na AmiParty, biuletyn Zin80, dzięki któremu, moje zainteresowanie ZX wzrosło.

Maryjan:
Zamiast ZX Spectrum 128k tostrack proponuję poszukać ZX Spectrum 128k +2 gray.
Ten pierwszy cenowo oscyluje w okolicach 1000 -1500 pln.
Drugiego zaś można już dostać od 500 pln i ma wbudowany magnetofon.

Co do Amstrad-a CPC 6128 - dobry wybor.
Można poszukać też Schneider 6128 - ma inne złącza na interface, ale są przejściówki.

Należy pamiętać też, że każdy komputer z tamtych czasów wymaga przeglądu nie tylko po zakupie, ale i okresowego.

Np. Moje ZX-sy, które leżały około roku nieużywane, po wyjęciu z "lamusa" wymagały drobnych poprawek.
Bo fixowały :)

DiskDoctor:
Cześć,

Dziękuję za wszelkie sugestie.

--- Cytuj ---Zamiast ZX Spectrum 128k tostrack proponuję poszukać ZX Spectrum 128k +2 gray.
--- Koniec cytatu ---

Co do toastracka to mam znajomych co mają, zapewniają że aż tak nie grzeje -- można z tym żyć.  Jeśli chodzi o modele post-Sinclair to ja tutaj obawiam się o kompatybilność software (no i złączy).  Poza tym po co mi magnetofon którego nie będę używał - wolę już bez.  A co do ceny, nie jestem jakoś szczególnie wrażliwy tutaj -- na Atari (z rozszerzeniami) oraz A1200 poszedł mi majątek, więc jak raz już kupię, to będę miał spokój.

Podsumowując, obstawiam mój toastrack nadal.

--- Cytuj ---Co do Amstrad-a CPC 6128 - dobry wybor.
--- Koniec cytatu ---

Ale 6128 czy 6128 Plus?  Bo w Plusie działa płynny scrolling.  Pytanie moje jest inne (bo tutaj się waham) -- czy ten scrolling zadziała ze starymi grami, czy tylko nowy soft napisany pod to będzie działał?

No i przypominam o moim zapytaniu o akcesoria.  Gołe komputery z zasilaczem i joystickiem nie zadziałają prawidłowo.  Więc wiem że potrzebuję czytnika plików z microSD / SD / CF / itd.  Będę wdzięczny za sugestie, nie jestem tutaj dobrze zorientowany.  No i jeśli są inne rozszerzenia nowożytne które są warte wydatku to też proszę o sugestie tutaj.

ZX Freeq:

--- Cytat: DiskDoctor w 2022.11.05, 11:49:01 ---Jeśli chodzi o modele post-Sinclair to ja tutaj obawiam się o kompatybilność software (no i złączy).  Poza tym po co mi magnetofon którego nie będę używał - wolę już bez.  A co do ceny, nie jestem jakoś szczególnie wrażliwy tutaj -- na Atari (z rozszerzeniami) oraz A1200 poszedł mi majątek, więc jak raz już kupię, to będę miał spokój.

--- Koniec cytatu ---

Szary 128k +2 jest najbardziej kompatybilny, uniwersalny i nie ma tak bardzo zwalonego wyjścia AY jak Toster. Problemy z kompatybilnością pojawiają się przy +3 i +2A/B (czarny), i złącze inne ma wyprowadzenia. Ale oczywiście wybór należy do Ciebie. (przyznaj się, chcesz tosterka i tyle, bo bardzo unikalny ;) )

DiskDoctor:

--- Cytuj ---przyznaj się, chcesz tosterka i tyle, bo bardzo unikalny
--- Koniec cytatu ---

Generalnie podoba mi się jego wygląd, kompaktowość (plus AY wbudowane, ale to nie kluczowe), no i fakt że ów "toster", nie grzeje aż tak niemiłosiernie.

Modele 2+ mają magnetofon.  To taki niepotrzebny kikut, nie będę z tego korzystał.  Chcę kupić taki setup jaki potrzebuję, nic mniej, nic więcej.  Gdyby nie było sporo softu na 128 kB, to bym po prostu kupił gumiaka.

--- Cytuj ---nie ma tak bardzo zwalonego wyjścia AY jak Toster.
--- Koniec cytatu ---

Nieco więcej info poproszę.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej