ZX Spectrum > HARDWARE

Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)

<< < (15/16) > >>

KWF:
W standardzie Kempstona może działać tylko jeden joystick (na porcie 31). Drugi joystick będzie w  np. standardzie Sinclaira. Kempston obsługuje jeden „fire”. Wszystko inne odstępstwem od standardu Kempstona.

zaxon:
Dlatego tez tego pana parę dni temu sprowadziłem do ziemi w wątku też o Amstradzie. On chce mieć jak on sobie wymyślił a nie tak jak jest i powinno być. Tak jak pisałem, kolejny  bohater we własnym domu sobie coś tam oczekuje. Tym razem w Retro bo i na tym sie pewnie zna ;)

tooloud:

--- Cytat: KWF w 2022.11.15, 19:03:29 ---W standardzie Kempstona może działać tylko jeden joystick (na porcie 31). Drugi joystick będzie w  np. standardzie Sinclaira. Kempston obsługuje jeden „fire”. Wszystko inne odstępstwem od standardu Kempstona.

--- Koniec cytatu ---

Tak, to miałem na myśli, nie da się "zdublować" Kempstona, co sprowadza temat do tego, że drugi joy będzie w innym standardzie czyli i pinoutcie. A jest tego trochę:
- Kempston
- Sinclair / Interface 1
- Fuller
- Protek/AGF udający standard Cursor (klawisze 5-8 i 0 jako fire - jak na oznaczeniach klawiszowych)
- Sinclair/Amstrad czyli pinout pod SJS1

Wracając do meritum: ZX Spectrum 128k +2 mający dwa porty daje się w prosty sposób przejściówką dostosować do pinoutu Kempstona czyli kolega od Atari będzie mógł stosować sobie joysticki jakie już zapewne ma.

Gryzor:
Kempstona zrobil jakis oszczedny samotnik, a Sir Sinclair nie lubil gier.
Co ciekawe Kempston w wersji Pro dodal dwa porty Sinclaira i wyszly w sumie trzy :-)
TC2068 mial jeszcze inny standard portow.
Jest w czym wybierac.

tooloud:
ten standard z TC/TS2068 pominąłem, bo poza nimi chyba nie występował w interfejsach. Kempston Pro ma trzy gniazda, ale tylko dwa działają jednocześniej z tego co pamiętam - musze zerknąć w domu, bo mam ten fejs z manualem i pudełkiem :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej