ZX Spectrum > HARDWARE

Jak przerobić ZX48 na ZX128...

(1/1)

damik:
Ostatnio ktoś pytał o możliwość przerobienia ZX48 na ZX128, owszem da się ale czy warto ?

Tutaj projekt czeskich kolegów, może nie jest najnowszy ale działa bo kiedyś to popełniłem.
Jest pełna obsługa drugiego ekranu, opcjonalny UNRAIN i FAST IO, wszystko wymaga jednak cięcia i krosowania PCB oraz dodania 2 dodatkowych układów scalonych (TTL i GAL) na tzw "barana".
Sporo jest tego cięcia ścieżek i krosowania na płycie, ja akurat miałem jedną już nieco zamordowaną płytę issue 3 i wykonałem to jedynie dla sportu.
Timingi niestety będą takie jak w ZX48, no i trzeba by tam jeszcze upchnąć jakiegoś AY'ka.
Czas wykonania to około jeden weekend, ale to niezła rzeźba.
Nie polecam jednak takiej zabawy początkującym elektronikom... :D


https://hw.speccy.cz/128krebuild.htmlzaxon:
Też tę przeróbkę  robiłem. Ale wtedy , parafrazując klasyka w zasadzie nie było niczego  :D  To tez był jeden z powodów dla których  niedługo potem  zrobiłem JS128.  Teraz ? Myślę że  chyba lepiej zostawić plusa czy gumiaka w stanie fabrycznym bo nawet lepiej się  sprzeda niż go demolować takimi przeróbkami..

https://www.youtube.com/watch?v=ETAYovf7Shw&t=11s

damik:
Ja akurat miałem jakąś nadmiarową płytę ZX48 już mocno przeoraną przez jakiegoś poprzedniego naprawcę, więc mi nie było szkoda a ciekawość była ogromna jak to zadziała ;)

zaxon:
No.. dokładnie jak u mnie .  No ale , to było 8 lat temu  ;) Jeszcze zanim świat oszalał. Wtedy gumiaki sie kupowało na wagę ;) I palety Amstradów GX4000.  Teraz naprawdę nie ma sensu de facto kompa niszczyć bo jest aż za dużo opcji.

damik:
U mnie podobnie, kupiłem kilka dobrych lat temu jakiegoś Plusa za psie pieniądze i dostałem też w pakiecie dodatkowo gratis zamordowaną płytę issue 3, teraz bym się chyba na taką przeróbkę już nie zdecydował.

EDIT:
Jednak gdyby była podobna przeróbka dla Timex'a 2048 to może bym się na to może rzucił, bo tryby Timex'owe w połączeniu z 128KB RAM to dla mnie kusząca opcja, a nie widzę specjalnie alternatywy.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej