Komputery z Z80 > TIMEX

Unipolbrit 2068 próba naprawy

(1/10) > >>

kolo30kolo:
Cześć, dorwałem takiego staruszka jak na zdjęciach. Na początku znalazłem uwalone 74ls157 i lm7805, komputerek po wymianie tych elementów nadal był martwy, dopiero po wyjęciu dram jak zdjęciu daje taki obraz. I teraz pytania:
1. Czy bez wszystkich kości dram coś jeszcze powinien pokazywać oprócz prostokąta?
2. Jakie kości dać zamiast tych co są i czy ich wymiana powinna go postawić na nogi? Czy te będą ok <link to Allegro usunięto> (TMS4416-15NL 64kbit nmos dram)
3. Kiedy można być pewnym że scld jest sprawny?
Do dyspozycji mam sprawne zx spectrum +

Nie posiadam żadnego testera diagnostycznego do timexa, ale posiadam oscyloskop.

Tyle na tą chwilę, dzięki za odzew.

trojacek:
Moim zdaniem, bez DRAM ekran powinien być raczej pusty.
Kości 4416 to pojemność 4x16K, a 4264 to chyba raczej 4x64K.
Z moich eksperymentów z TC2048 wynika, że tam, gdzie jest pamięć obrazu, powinny być pamięci 120 ns. Pozostałe mogą być 150 ns. Jest to co prawda komputer nieco inny, niż TC2068, ale SCLD jest identyczny.
Masz możliwość zaprogramowania i włożenia ROM-u diagnostycznego?

KWF:
Nie znam się, ale wypowiem się ;) Ze zdjęć wynika, że wyjąłeś „górny” RAM i obraz jest w zasadzie prawidłowy dla TC2086/UK2086 bez tego RAMu. Ramka jest generowana poprawnie, obszar wyświetlania jest biały. CPU, ROM i SCLD są raczej sprawne. Wsadź kartridż z „emulatorem” ZX Spectrum a komputer powinien ruszyć jako ZX Spectrum 16K.

Ale jak napisał @trojacek: 4264 nie są zamiennikami 4416 i nie powinny być używane w tym komputerze, szczególnie w dolnym RAMie.

kolo30kolo:
Wprowadziłem w błąd, obraz jak na zdjęciu w temacie jest bez kości dram, gdy włożę te 2 sztuki(bardzo prawdopodobnie nie sprawne) obraz miga jak na zdj. Te 4264 były w nim ale chyba nie powinny i dlatego pytanie czy te z allegro będą dobre?

Dysponuję programatorem tl866, choć wieki go nie używałem.

trojacek:

--- Cytat: KWF w 2024.02.22, 19:54:50 ---Nie znam się, ale wypowiem się ;)

--- Koniec cytatu ---

No to był chyba przytyk do mnie :D
Dopiero na dużym ekranie zauważyłem, że ekran JEST PUSTY, a te pionowe pasy to raczej "zasługa" monitora, a nie SCLD.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej