Autor Wątek: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK  (Przeczytany 57378 razy)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« dnia: 2012.01.12, 00:00:33 »
Zauważyłem, że nareszcie porządnie wykorzystali TSFM:
http://zxspectrum48.i-demo.pl/karbo-mug.mp3 oraz http://zxspectrum48.i-demo.pl/karbo-new_old.mp3

Jest to grane przez ZX Spectrum 128 z wyje.banym AY, a na to miejsce wchodzi plytka z dwoma AY, ale o numerze 2203.

Do tej pory grali zawsze osobno - albo regularne brzmienie AY, albo synteza FM.
Widzę, że nareszcie ktoś to połaczył - i daje to doskonałe rezultaty.

Samo TS (dwa AY na pokładzie Spectruma) nigdy mi się nie podobało, bo robili te muzyczki na dwóch, a brzmiało tak, jak ja potrafię zrobić i  na jednym. Więc po co mi to.
TSFM było juz ciekawsze, bo dochodziła synteza FM dla Spectrum, ale nie umiano tego połączyć z normalnym typowym brzmieniem AY, więc też jakoś tego nie ruszałem.

No ale taka mieszanka to już jest świetna. No i nie trzeba nic z tyłu do komputera podłączać. :)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.01.12, 08:17:08 »
Dobre!

A gdzie można obejrzeć tą płytkę? Może da się ją zrobić?
rozumiem ze pod '2203' kryje się YM2203 ?

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.01.12, 10:25:53 »
Dobre!
A gdzie można obejrzeć tą płytkę? Może da się ją zrobić?
rozumiem ze pod '2203' kryje się YM2203 ?


Tak, japoński.

Płytkę mozna obejrzeć tu:

Zakładasz to w miejsce dużego AY. Wyjście audio ma własne.

Schemat: http://velesoft.speccy.cz/turbo_sound/nedopc/turbosound_fm-c/tfm_sch_c.png

Dokumentacja: http://velesoft.speccy.cz/turbo_sound/nedopc/turbosound_fm-c/tfm-c.pdf

Dużo różności informacyjnych: http://velesoft.speccy.cz/turbo_sound/nedopc/turbosound_fm-c/turbosound_fm-c.zip


Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.01.12, 21:10:21 »
Gdzie można a przedewszystkim za ile można takie cóś nabyć ?? w zasadzie to chyba najfajniej i najprościej by było zastąpić AY układem YM2203. z tego co wyczytałem z noty katalogowej to jest on w pełni kompatybilny programowo z AY, oferując dodatkowo jednokanałowy generator z syntezą FM ... szkoda tylko że rozkład wyprowadzeń jest inny ... bo wymiana była by prościutka ... oczywiście do YM2203 dołożyć przetwornik D/A jeśli chodzi o samo wyjście generatora FM ... i tak naprawdę wystarczył by jeden układzik ... oczywiście przy dwóch otrzymujemy pełne stereo ....
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.01.12, 23:54:12 »
Kupić to mozna tu http://www.nedopc.com/TURBOSOUND/ts-fm.php
Pzdrrrrrr.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.01.13, 08:08:05 »
A jakieś może ciut mniej egzotyczne miejsce? Bo jakoś nie wyobrażam sobie robienia przekazu pocztowego w rublach do Moskwy ;)

Choć z drugiej strony... Poza tym, że muzyczki owszem brzmią fajnie zastanawiam się jaki sens ma dla kogoś, kto jest w tym wypadku wyłącznie konsumentem kupowanie takiej zabawki... Ile programów potrafi/będzie potrafiło to wykorzystać? Ilu muzyków spectrumowych ma takie coś i potrafi skomponować coś, co brzmi tak, żeby usprawiedliwić wydanie kasy?

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.01.13, 09:23:44 »
MAT:

> Choć z drugiej strony... Poza tym, że muzyczki owszem brzmią fajnie zastanawiam się jaki sens ma dla kogoś, kto jest w tym wypadku wyłącznie konsumentem kupowanie takiej zabawki... Ile programów potrafi/będzie potrafiło to wykorzystać? Ilu muzyków spectrumowych ma takie coś i potrafi skomponować coś, co brzmi tak, żeby usprawiedliwić wydanie kasy?
------------------
Eee, to już nie te czasy. :) Edytory do TS są ze trzy, z czego jeden po prostu cross-platform - na PC.
Edytor dla TSFM jest na PC. Zapisujesz tylko na Spectrum i gra. To stara karta, z 5 lat to ma, sam goły TS jest nawet starszy.
Muzyków bardzo dużo na to komponuje, aż za dużo, bo edytor jest cross-platform i niektórzy nawet nie wiedzą, że robią muzykę na Spectrum, jeno zgrywają sobie MP3 i nawet nie kompilują do oryginalnego hardware'u - no i wypuszczają tylko na sieci, na portalach takich, jak 8BC, czy ChipMusic.
Od czasu do czasu są dema, a głównie są compoty TSFM na parties, skąd wypuszczane są kolekcje takich kawałków.

Z resztą ja nikogo nie namawiam :) tylko dzielę się swoim zaskoczeniem - nie lubiłem tej karty (chociaż ją mam) przez lata, bo wydawała mi się bez sensu, a tu nagle ktoś wykorzystał ją w pełni.

Może Duddie zrobi taniej, skoro są schematy. ;)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.01.13, 09:56:23 »
Ok. Skoro tak, to można rozważyć zakup czegoś takiego oczywiście jeśli da się to kupić w normalnych warunkach (i nawet nie chodzi mi o ceny, bo to, co podają w rublach nie wygląda najgorzej (choć nie do końca rozumiem co za te 800 rubli dostaję - czy to jest kompletny sprzęt czy nie przypadkiem płytka bez generatorów), ale kupowanie w Rosji jakoś średnio mi się uśmiecha). No i jakby Duddie to robił do w ogóle byłoby fajnie, bo przecież sam nie będę tego montował - zdaje się, że w +2 AY jest wlutowany w płytę...

m.
PS. Rozumie, że pisząc "cross-platform - na PC" miałeś na myśli "jest wersja dla Windows"? Czy faktycznie jest cross-platform i będę w stanie to odpalić u siebie bez uciekania się do emulacji? ;)

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.01.13, 11:57:12 »
PS. Rozumie, że pisząc "cross-platform - na PC" miałeś na myśli "jest wersja dla Windows"? Czy faktycznie jest cross-platform i będę w stanie to odpalić u siebie bez uciekania się do emulacji? ;)

A widzisz, przyzwyczajenie scenowe. Platforma tu - to rodzaj komputera - PC, Amiga, Spectrum itp.
Czyli masz rację - nie rozważałem wielu różnych systemów na PC. Chodzi tylko na Windows.

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.01.13, 12:18:09 »
Wyprodukować mogę to cudo. Ale.... muszę najpierw namierzyć źródło YM2203.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.01.13, 12:23:53 »
Patrzyłem, że można je kupić po 6 dolarów (min. 10 sztuk) i to zasadniczo nie jest zła cena. Pytanie tylko jakie byłby koszty przesyłki i ew. cła (bo zdaje się na kompnenty elektroniczne jest jakieś cło)...

http://www.aliexpress.com/wholesale/wholesale-ym2203.html

edit: Wychodzi mi na to, że jak się zamawia przesyłkę do Polski EMSem to można wybrać Free Shipping i - przynajmniej w formularzu - faktycznie pokazuje się 0$ za przesyłkę. A u nas EMS to Pocztex i już przynajmniej ze dwa razy przywozili mi przesyłki, które w teorii miały być clone/podatkowane bez extra opłat ;)
« Ostatnia zmiana: 2012.01.13, 12:27:01 wysłana przez matofesi »

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.01.13, 12:30:32 »
Ilu chętnych byłoby na taką kartę? Podejrzewam, że większość raczej chce włożyć w miejsce AY3-8912. Aby koszty produkcji były rozsądne, to przynajmniej ze 20 sztuk trzeba zrobić....
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.01.13, 12:52:04 »
Ilu chętnych byłoby na taką kartę? Podejrzewam, że większość raczej chce włożyć w miejsce AY3-8912. Aby koszty produkcji były rozsądne, to przynajmniej ze 20 sztuk trzeba zrobić....

Nie zauważyłeś pewnej różnicy - 8912/10 (nie pamiętam - no te duże po prostu) wchodzą do karty TurboSound. Ona się różni, o ile wiem, bo porty są inne, niż w 2203.

Do omawianej karty TurboSound FM po prostu musisz wrzucić aygreka 2203. Dwa konkretnie.
Ale zrozummy się dobrze: ta płytka to jest de facto interface pomiędzy gniazdem na 8910, a kośćmi 2203. On umożliwia ich poprawne działanie na Spectrum tak, żeby Spectrum MYŚLAŁO, że ma podpięty zwykły AY.
Dopóki nie uruchomisz programów dla TS lub TSFM, karta zachowuje się w 99,9% przypadków jak zwykły AY (którym z resztą jest, bo w 2203 zaimplementowany jest 8910).

PS: To 0,1% niezgodności pojawia się _sporadycznie_ TYLKO przy okazji odtwarzania muzyki digitalnej (sample) i tylko z niektórych programów.
Z resztą wystarczy dać STOP i znowu PLAY - i muzyka idzie już poprawnie.

PS.2: Oczywiście poważna uwaga do koderów, by zrobić hacki programów, żeby przerzucić z dyskietek na TAPy ( = divIDE)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.01.13, 13:18:08 »
@Duddie Oczywiście to kwestia ceny, ale jakby nie było jakoś przerażająco drogo, to ja bym się pisał na jedną sztukę :)


Jean 1

  • ****
  • Wiadomości: 389
  • Miejsce pobytu:
    Gorlice
    • Moja www
Odp: TurboSound FM - wreszcie wykorzystany OK
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.01.13, 16:25:31 »
Z tego co się doczytałem w nocie katalogowej, YM2203 jest zgodny programowo z AY, więc w moim rozumieniu jeśli sie poprostu podepnie 1szt YM w miejsce AY to powinien on działać dokładnie tak samo jak AY. Generator FM to poprostu oddzielny blok w układzie działający na dodatkowych portach dający dodatkowe możliwości ... poprawcie mnie jeśli się mylę ... i w moim rozumieniu da się nim zastąpić też małego AY montowanego np w ZX SPectrum 128 +2 stosując inną przejściówkę  ... kurcze mam taką cichą nadzieję :-) bo jeśli tak, to ja też się chce załapać na Turbo sound ... hmm nawet 2x :-) moja 48 też by pewnie chciała ładniej zagrać... przedstawiona przez Yerza opcja jest jako wymiana AY a oczywiście można by zrobić przelotową przystawkę zapinaną na złącze krawędziowe ... i taki pomysł mi by sie chyba bardziej podobał ... hmm zapinał ktoś AY od spectrum 48 pod spectrum 128 ?? jak się to zachowuje ?? czy oba AYgreki grają ?? bo ja niestety nie mam AY zapinanego na złącze krawędziowe , w 48 mam go wbudowanego na stałe wraz z roższerzeniem pamięci 80kb
ZX Spectrum, ZX Spectrum + 80KB + AY,ZX Spectrum 128 +2 , FDD3000, Atari 800, 130, Amiga 500, CDTV, CPC464, CPC6128, VIC20, C64  TI99/4A ... Mini Muzeum ...