Komputery z Z80 > TIMEX

Timex 2048 13-sto pinowe złacze klawiatury

(1/1)

tomi:
Trafił do mnie drogą zakupu  ;) Timex 2048 z płytą w wersji 3.
Nic szczególnego, zaskoczyło mnie jednak złącze klawiatury. Jest kombinowane (składane) 13-sto pinowe zamiast typowego (przynajmniej dla mojego doświadczenia z Timex'ami, 14-sto pinowego). Dodam że klawiatura działa poprawnie - wszystkie klawisze.
Złącze takie jest identyczne zarówno na płycie jak i od strony klawiatury.
 
Najpierw pomyślałem, że to wynik naprawy, jednak znalazłem w Internecie znalazłem inny egzemplarz z identyczną płytą  złączami klawiatury.

https://www.lord-luxors-retrogalerie.online/index.php/sammlung/computer/timex/20-timex-2048

Pytanie, czy spotkaliście się z takim łączem w TC2048? Może po prostu mi się takie nie trafiły.
Czy była to seria z takimi łączami od Timex'a. Czy jednak raczej oba są po serwisie (tym samym?)?

Patrząc na schemat widzę, że klawiatura  w Timex'ie używa do mapowania klawisza 13 linii (tak jak ZX Spectrum).

Pojawia się więc kolejne pytanie, co wnosi 14-sty pin złącza klawiatury?  ???  :)



trojacek:
W taśmie 14-pinowej jeden skrajny nie jest używany.
Podejrzewam, że powodem była dostępność złączy. A właściwie, niedostępność złączy 13-pinowych, stąd składak z dwóch.

Maryjan:
Ale ładny Timex w środku. Ma jeszcze oryginalne kondensatory :)

jadzwin:
W unipolbricie mam tak samo. I na plycie i na klawiaturze jest zlozone z dwoch. Bylem  pewien ze ktos polamal :)

pear:
Składane złącze to nic niezwykłego. Ten 14 pin być może był wykorzystany w maszynie do pisania, z której pochodzi klawiatura.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej