ZX Spectrum > PROGRAMOWANIE

Programowanie 8 bitów on line

(1/2) > >>

KWF:
https://8bitworkshop.com/v3.6.0/?platform=zx&file=hello.asm# - różne platformy w tym ZX Spectrum

matofesi:
Koncepcja interesująca - sam o czymś podobnym myślałem, ale dałem sobie spokój bo uznałem, że całość jest średnio niewarta świeczki między innymi z powodów dla których to coś jak dla mnie jest bezużyteczne...

A jest, bo chyba nie rozumiem koncepcji działania... Piszę kod, on mi wywala błędy, poprawiam, błędy znikają i?... Klikam guzik "RUN" i nic się nie dzieje - dziwny emulator wydaje się działać i ignorować kod, który wpisałem. Robię w nim stosowne RANDOMIZE USR i... nic się nie dzieje... DISASSEMBLY pokazuje że kod chodzi gdzieś w ROMie albo pokazuje coś w RAMie... Przeglądać się nie da, bo ogranicza podgląd chyba do jednej strony i nie znalazłem metody na przejście pod inny adres.

Interesujący pomysł i może po dopracowaniu do czegoś się nada (może teraz też się nadaje, ale raczej nie do kodowania na Spectrum). Na razie traktuję w kategoriach ciekawostki ;)

A... I jeszcze assembler jest marudny - instrukcja nie może być zapisana "od brzegu" pliku - musi mieć wcięcie, od początku linii są tylko etykiety. Nie obsługuje REPT z pasmo, DB musi mieć wyłącznie bajty jako parametry itd. ;)

Tygrys:
Ciekawa sprawa dla kogoś, kto chce sobie poklikać w asm albo w C w ramach ciekawostki. IDE w przeglądarce.
To się też nadaje do szybkich testów.

Przejrzałem też inne platformy - widać znacznie bardziej rozwiniętą 'infrastrukturę' oraz ilość przykładowych programów.

steev:
Wspomniany na githubie projektu assembler ZMAC jest drugim znanym mi assemblerem generującym listing z czasem wykonania.
I zapisuje .tap bez zbędnych kombinacji (oraz kilka innych formatów, głównie TSR80, amsdos, raw binary i intel hex)
Do zapamiętania :)

steev:

--- Cytat: matofesi w 2020.07.22, 09:00:01 ---Nie obsługuje REPT z pasmo, DB musi mieć wyłącznie bajty jako parametry itd. ;)

--- Koniec cytatu ---

--- Cytuj ---        .org  0x8000
test
        rept    16
            .db $10
        endm
        .db     0,1,2,3,'0123','@@@','@'+$40

--- Koniec cytatu ---

--- Cytuj ---   1:     -     8000                    .org  0x8000
   2:     -     8000            test
   3:     -     8000  10101010          rept    16
                          10101010
                          10101010
                          10101010
   6:     -     8010  00010203          .db     0,1,2,3,'0123','@@@','@'+$40
                          30313233
                          40404080
--- Koniec cytatu ---

(kompilowane przez zmac 'ręcznie')

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej