Autor Wątek: ZX Spectrum+ - cichy beeper / głośnik  (Przeczytany 2432 razy)

milton

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • POKE 47196, 201
ZX Spectrum+ - cichy beeper / głośnik
« dnia: 2017.11.20, 12:13:10 »
Testuję ZX Spectrum+ 48k issue 4B. Wszystko pięknie śmiga (wczytywanie z kaset, DivSD, obraz TV). Jedyny mankament to poziom głośności wbudowanego beepera / głośniczka. Jest on strasznie cichy.

Nie pamiętam jak to było 30 lat temu, ale nawalając w Target Renegade wszystkie dźwięki i "muza" były dużo głośniejsze. Teraz bardzo słabo słychać cokolwiek w każdej grze (słuch badałem ;-) ).

W instrukcji od ZX'a jest info, że można podpiąć go pod magnetofon z wbudowanym głośnikiem (ten sam co z kasetą), ale jakoś mi to nie wychodzi. Kiedyś miałem inny sprzęt do wgrywania.

Jak jest z beeperem w Waszych ZX Spectrum+ ?
ZX Spectrum+ (4B) | ZX Spectrum+ 128 (6U) | ZX Spectrum +2 128k (1) | RAM Turbo Interface Reset | Seikosha GP-50 | Quickshot II | Quickshot II Turbo | DivSD Nano Zaxon | RGB SCART Power mono/stereo martin381 :-) | Samsung SyncMaster 710MP

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6822
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum+ - cichy beeper / głośnik
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.11.20, 12:29:40 »
Sprawdź rezystancje cewki glosnika, powinna być ok 40 omow. Możliwe tez, ze dioda (1N4148) na bazie tranzystora od glosniczka ledwo zipie, jej wymiana może pomoc.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

milton

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • POKE 47196, 201
Odp: ZX Spectrum+ - cichy beeper / głośnik
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.11.20, 12:44:07 »
Głośniczek sprawdzałem i wychodziło mi ok 31 Ohm. No chyba, że chiński miernik pokazuje swobodne wartości.

Muszę sie poduczyć jak sprawdzić diodę. :)
ZX Spectrum+ (4B) | ZX Spectrum+ 128 (6U) | ZX Spectrum +2 128k (1) | RAM Turbo Interface Reset | Seikosha GP-50 | Quickshot II | Quickshot II Turbo | DivSD Nano Zaxon | RGB SCART Power mono/stereo martin381 :-) | Samsung SyncMaster 710MP

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: ZX Spectrum+ - cichy beeper / głośnik
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.11.20, 12:57:37 »
Rdzeń głośnika mógł się pokryć rdzą i cewka nie porusza się swobodnie.
Może być też zgnieciona membrana i opiera się o rdzeń.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6822
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum+ - cichy beeper / głośnik
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.11.20, 13:11:22 »
Aby ją sprawdzić, musisz wylutowac jej jedna nogę. Multimetry mają funkcje testu diód, mierza spadek napięcia na złączu P-N. Dla sygnalowych diód krzemowych spadek na nich jest ok 0.6V. Ale taki test nie mówi nic, jak ona zachowuje się pod obciążeniem.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76