Autor Wątek: Zx Spectrum + naprawa  (Przeczytany 16209 razy)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Zx Spectrum + naprawa
« Odpowiedź #45 dnia: 2018.08.26, 15:48:53 »
Tak sobie myśle przy okazji tego kolejnego postu o naprawie gumiaka, może by jakiś algorytm, diagram rozrysować ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6841
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zx Spectrum + naprawa
« Odpowiedź #46 dnia: 2018.08.26, 15:55:14 »
Jak ktoś nie może znaleźć odpowiednich tranzystorów, to jest taka stronka z zamiennikami:

https://faqwiki.zxnet.co.uk/wiki/Replacement_Components

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Zx Spectrum + naprawa
« Odpowiedź #47 dnia: 2018.08.26, 16:09:55 »
Tak sobie myśle przy okazji tego kolejnego postu o naprawie gumiaka, może by jakiś algorytm, diagram rozrysować ;)
Kiedyś o tym myślałem, ale w tym komputerku jest kilka partyzanckich tricków, które utrudniają stworzenie jednego spójnego algorytmu.
Przynajmniej jeśli zakładać, że naprawę ma wykonać, ktoś kto ma niewielkie albo żadne pojęcie o elektronice.

Na pewno jest jedna żelazna zasada. Najpierw musi działać zasilanie. Bez prawidłowego zasilania nie ma sensu sprawdzać czegokolwiek dalej.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Zx Spectrum + naprawa
« Odpowiedź #48 dnia: 2018.08.26, 16:21:29 »
... to co na 100% warto zrobić, to poświęcić trochę czasu na obejrzenie kilku pierwszych odcinków Joulespercoulomb na "jutjubie" (https://www.youtube.com/channel/UCLk6OxGMdGsCHIoG542MhRQ) :) W szczególności odcinek:
a) ZX Spectrum (48K & 16K) Initial Tests
b) ZX Spectrum Hardware Description
c) ZX Spectrum Power Supplies

Podstawowy algorytm postępowania został też ciekawie opisany przez twórców "ZX Spectrum 48 Service Manual" (chyba wrzucałem ostatnio link do dokumentu).

Barto

  • *
  • Wiadomości: 37
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Zx Spectrum + naprawa
« Odpowiedź #49 dnia: 2018.08.26, 18:47:43 »
Więc tak
Co do BC 558 to mogę go zamienić na BC557 który jest polecany jako zamiennik ale jak pisał KLAUD "ponieważ jego prąd maksymalny kolektora to zaledwie 100mA" i BC558 i BC557 ma tak samo więc chyba sensu nie ma a większość zamienników podawanych w necie dla ztx315 ma 100mA wiec trochę tego nie rozumiem? 
Faktycznie 2N3906 ma 200mA rozumiem że on będzie lepszy ? (nie znalazłem noty katalogowej dla ztx315 ciężko mi porównać)
Co do zasilania zasilacz na wtyczce ma jak pisałem 15,5v ale po podpięciu do gniazda zasilania napięcie jest sztywne 13,1v i jak ktoś już tu pisał nie przekracza 14v choć bym nie wiem co zresztą poza transformatorem wszystko wymienione. Dla świętego spokoju poszukam innego.
Nie nie ma -5v.
Jutro zmienię jeszcze diody ale zrobię tak jak pisaliście czyli bez D15 i R59 zobaczymy co to da.
Dzięki za pomoc
Zx spectrum + Zx spectrum 128K Zx spectrum +2

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Zx Spectrum + naprawa
« Odpowiedź #50 dnia: 2018.08.26, 19:04:19 »
Net mi ostatnio podał że na mojego raka jest dobry syrop z sepcjalnych wiśni...  :D

W elektronice jednak trzymamy sie bardziej pomiarów i faktów a mniej wiary ;)
Nie ma też -5 wiec przetwornica nie pracuje. Nie pracuje dlaczego? Zawodowcy ci mówią że masz gówniany zasilacz, poswiecają czas na odpisywanie, kup taki jak piszemy, eliminujemy problemy po kolei , zresztą zdalnie. Inaczej sie nie da  :D
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Barto

  • *
  • Wiadomości: 37
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Zx Spectrum + naprawa
« Odpowiedź #51 dnia: 2018.08.26, 19:18:24 »
OK ok zasilacz będzie wymieniony  :D
Zx spectrum + Zx spectrum 128K Zx spectrum +2

Barto

  • *
  • Wiadomości: 37
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Zx Spectrum + naprawa
« Odpowiedź #52 dnia: 2018.08.28, 21:33:30 »
Witajcie
No to jestem po zmianie zasilacza i efekt taki że tam gdzie miałem 13v poprzednio mam 9 i to by było na tyle.
Na C44 i C45 mam 2,3v  linia 12v zdechnięta Na C6 mam 9v
Zx spectrum + Zx spectrum 128K Zx spectrum +2

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6833
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Zx Spectrum + naprawa
« Odpowiedź #53 dnia: 2018.08.28, 21:47:38 »
Przeczytaj jeszcze raz to co napisaliśmy, ale teraz na spokojnie, bez emocji i od samego początku. Przetwonica nie żyje i tyle. Najprawdopodobniej TR4 odchodzi w zaświaty, bo masz zwarcie na linii +12Vdc (któraś z kości dolnego RAMu bruździ). Napisałem już wcześniej, co należy zrobić, aby odpalić przetwornicę i uruchomić -5V.
« Ostatnia zmiana: 2018.08.28, 22:14:49 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6659
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Zx Spectrum + naprawa
« Odpowiedź #54 dnia: 2018.08.28, 22:11:27 »
Naprawiłem już kilkadziesiąt płyt od ZX-a, stosując podobny algorytm diagnozy i naprawy, jaki przedstawili koledzy z forum powyżej.
Nigdy nie miałem takich problemów z uruchomieniem przetwornicy.
Może na płycie jest gdzieś zwarcie ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

Barto

  • *
  • Wiadomości: 37
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Zx Spectrum + naprawa
« Odpowiedź #55 dnia: 2018.08.28, 22:31:55 »
Ok być może faktycznie pamięć miesza. TR 4 był wymieniony na ZTX653 ale odetnę dolny ram zobaczymy co to da. Na razie szykuje się na urlop tak wiec jak wrócę to podziałam. Dzięki raz jeszcze za pomoc i chęci.
Zx spectrum + Zx spectrum 128K Zx spectrum +2

Barto

  • *
  • Wiadomości: 37
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Zx Spectrum + naprawa
« Odpowiedź #56 dnia: 2018.09.29, 19:55:49 »
Witajcie
Trochę czasu minęło sporo się zmieniło i wróciłem do naprawy zx spectrum. Idąc za waszą sugestią pozbyłem się dotychczasowych kości pamięci (dolny ram). Założyłem podstawki i pomierzyłem napięcia i dalej nieprawidłowe i wyszło że TR4 znów spalony (efekt ostatnich prób). Po wymianie na nowy (TR4) bez kości pamięci kolejny pomiar napięć i wyszło że mam +12v, +5v ale mam -1,5v. Więc szukałem co jeszcze jest zepsute i wyszło że dioda D11 jest padnięta. Po wymianie jej (diody D11) wszystkie napięcia są korekt czyli +12v, +5v, -5v  :D No to założyłem nowe kości ram i komp żyje  :D :D :D. Dziękuje za rady i pomoc ale to nie koniec.
Teraz rodzi się pytanie jak sprawdzić która z kości z dotychczasowych jet uszkodzona ? Szkoda wywalić wszystkie do kosza.

W między czasie dostałe od znajomego inną płytę która nie chodzi. Jak wyszło w praniu padnięta jest cewka a co dale zobaczymy. Czy ma ktoś z was na zbyciu cewkę bo dotychczasowa rozpadła się dosłownie.

dzięki raz jeszcze za pomoc.
Pozdrawiam
Zx spectrum + Zx spectrum 128K Zx spectrum +2

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Zx Spectrum + naprawa
« Odpowiedź #57 dnia: 2018.09.29, 20:53:31 »
... skoro masz już w tej płycie podstawki, to zamień jedną z nowych kości - kością, którą wyciągnąłeś wcześniej. Jeżeli będzie OK - to kość jest sprawna i możesz ją odłożyć. Proces powtórzyć dla wszystkich "starych kości".

Cewkę możesz kupić na SMR (wariant prosty - lecz kosztowny w relacji: cena za sztukę) - lub postąpić zgodnie z procedurą opracowaną przez PEARa i nawinąć sobie samemu (jak będziesz delikatny i precyzyjny, to możesz nawet wykorzystać oryginalny rdzeń).

https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=2236


Barto

  • *
  • Wiadomości: 37
  • Miejsce pobytu:
    Łódź
Odp: Zx Spectrum + naprawa
« Odpowiedź #58 dnia: 2018.09.29, 22:05:30 »
Tak ale jak trafie na uszkodzoną to historia się powtórzy z zwarciem i duża szansa na upalenie TR4 jak sądzę czy też nie?

co do cewki w oryginalnej rozsypała cię podstawa więc nie za bardzo jest na czym pracować dlatego moje pytanie czy może ktoś ma na zbyciu oryginał albo zrobiony zamiennik?
Zx spectrum + Zx spectrum 128K Zx spectrum +2

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6841
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zx Spectrum + naprawa
« Odpowiedź #59 dnia: 2018.09.30, 09:39:25 »
Panowie drukarze 3D, może podstawę cewki dałoby się wydrukować? Potem tylko nakleić rdzeń i wtopić piny.