Autor Wątek: MOD na LM1889N  (Przeczytany 2664 razy)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
MOD na LM1889N
« dnia: 2021.01.03, 12:00:50 »
Przeglądając ZX Spectrum CookBook znalazłem następujący mod "zakładany" na LM1889N - patrz załączony obrazek.

Ktoś miał z nim kiedykolwiek do czynienia? Daje jakieś efekty?


trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MOD na LM1889N
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.01.03, 12:18:25 »
Dziwne. Przecież piny 14 i 16 (jak również 15) są ze sobą zwarte i razem zwarte do +12V. Wystarczyłby więc jeden kondensator, jak już. A i tak dublowałby on C44.
Na dodatek przy enkoderze jest już kondensator (fakt, że o mniejszej pojemności - C48, 47 nF) i jakoś bardziej wierzę w jego funkcjonalność.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: MOD na LM1889N
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.01.03, 13:38:18 »
... ciekawa sprawa. Skąd więc takie umieszczenie elementów? I jaki cel?

Trzeba się będzie uśmiechnąć do autora :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MOD na LM1889N
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.01.03, 14:07:19 »
Wdam się w lekką spekulację - autor nie zrobił recapu, w C44 narosło ESR  i mu te dodatkowe kondensatory faktycznie pomogły w takim przypadku ;)
Dlaczego dwa? Mogę jedynie podejrzewać, że 2x100 µF było łatwiej upchnąć na płasko, niż 1x220 µF.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: MOD na LM1889N
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.01.03, 14:30:30 »
... wezmę zatem jakieś upośledzonego biedaka i trochę na nim poćwiczę - zobaczymy na efekty :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MOD na LM1889N
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.01.03, 14:40:50 »
Fajnie!
Ja niestety nie mam w obecnej lokalizacji nic poza jednym TC2048, inaczej sam bym przetestował.
A masz jakiś CRT pod ręką? Konwersja na cyfrę w LCD może aplikować jakieś filtry.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: MOD na LM1889N
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.01.03, 14:44:49 »
Niestety nie ;(

Poluję od pewnego na jakieś 14"/21" z rozsądną ilością wejść i z pilotem, ale jakoś nic mi na razie nie wpadło w oko (czyt. zawsze czegoś brakowało / coś było nie tak ;D )

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: MOD na LM1889N
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.01.03, 19:10:48 »
Tutaj (zasilanie LMa) C44 nie ma takiego znaczenia jak C45, który jest za rezystorem R62 i filtruje +12VA (A jak analog). C48 ma pojemność tylko 47nF, co jako kondensator odsprzęglający i obniżający ESR elektrolitu to troche mało. W sumie R62 i kondensatory C45 i C48 tworzą czwórnik, a zarazem filtr dolnoprzepustowy na linii zasilającej +12V.

Przy pojemności 100uF i pomijalnej pojemności 47nF, częstotliwość odcięcia filtru to jakieś 100Hz i do LMa mogą wchodzić tętnienia sieci. Przy zwiększeniu kondensatora to 200uF, dostaniemy ok 53Hz. Nadal tuż powyżej częstotliwości sieci zasilającej, która ma stabilną częstotliwość (50Hz +/- 1%). Na stronie PSE można sobie zobaczyć, jaka jest częstotliwość w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (jest ona wartością dla całego kraju).

Jeśli zwiększysz pojemność do 300uF (fc = 35Hz), to dostaniesz prawie idealny prąd stały, bez przydźwięku sieci.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MOD na LM1889N
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.01.03, 21:30:23 »
Tutaj (zasilanie LMa) C44 nie ma takiego znaczenia jak C45, który jest za rezystorem R62 i filtruje +12VA (A jak analog).

Źle spojrzałem, LM jest faktycznie zasilany z +12VA, a nie z +12V, jak założyłem.
Faktycznie filtr RC złożony z C45 i R62 daje częstotliwość odcięcia 106 Hz (z tolerancją, jak to elektrolity, zwykle +/- 20%). Ale wizję bardziej zakłócają częstotliwość pracy przetwornicy (rzędu kiloherców) oraz jej harmoniczne, tylko częściowo stłumione elektrolitami, ale nadal widoczne na ekranie (tętnienia sieci widoczne są jako ciemniejszy poziomy pas wędrujący w górę lub w dół). I tutaj odsprzężenie pojemnością 47 nF jest bardzo OK, istotna jest też jego bliskość od układu scalonego.

Obniżenie częstotliwości odcięcia ze 106 do 53 Hz daje naprawdę niewiele. Tak naprawdę przy tej częstotliwości tłumienie wynosi 3dB, czyli połowę amplitudy. Wędrujący pas będzie po prostu jaśniejszy. To, czy go będzie nadal widać, zależy w głównej mierze od egzemplarza komputera (w tym od jakości zamontowanych elektrolitów) oraz monitora.

Cytuj
Nadal tuż powyżej częstotliwości sieci zasilającej, która ma stabilną częstotliwość (50Hz +/- 1%). Na stronie PSE można sobie zobaczyć, jaka jest częstotliwość w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (jest ona wartością dla całego kraju).

No tak, energetyk ciałem i duszą ;)
Chyba się zgodzisz, że wahania częstotliwości sieci zasilającej są wtym przypadku całkowicie do pominięcia.

Cytuj
Jeśli zwiększysz pojemność do 300uF (fc = 35Hz), to dostaniesz prawie idealny prąd stały, bez przydźwięku sieci.

Tak, jednak im większe elektrolity, tym brzydsza charakterystyka filtrowania. Pojemność elektrolitów spada ze wzrostem częstotliwości i o ile niskie częstotliwości będą skutecznie tłumione, o tyle zaczną się pojawiać te wyższe. Taka przykrótka kołdra. Dlatego warto, a nawet trzeba dokładać równolegle kondensatory wykonane w innych technologiach, by ten efekt zniwelować.
« Ostatnia zmiana: 2021.01.03, 22:21:09 wysłana przez trojacek »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: MOD na LM1889N
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.01.04, 10:05:29 »
Dlatego nie ma sensu zwiększać pojemności wypadkowej C45 i dodatków w nieskończoność, ponieważ do głosu dojdzie ESR elektrolitów. C44 i C45 to są jedynie miejsca w których warto pokusić się o elektrolity o niskim ESR, szczególnie kiedy wymienia się stabilizator na przetwornicę DC o częstotliwości pracy 30kHz lub więcej. Dodając do tego oscylacje wewnętrznej przetwornicy, których częstotliwość jest silnie uzależniona od obciążenia, możemy otrzymać zaszumiony obraz na TV przy starym elektrolicie na linii +12V.

Można tez wymienić R62 na element indukcyjny i zmienić filtr RC na LC, ale to już przerost formy nad treścią.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76