ZX Spectrum > HARDWARE

Jak naprawić popsute ZXy.

(1/2) > >>

Tygrys:
na www.speccy.org pojawiło się ciekawe zestawienie usterek ZXa oraz metody ich naprawy. Można poczytać tutaj: http://www.speccy.org/hardware/reparar-i.html

Gryzor:
Najtrudniejsze do naprawy sa zwarcia, a glownie znalezienie ich zrodla. Sam mam ze dwa takie Timexy. W jednym wydaje mi sie, ze walnieta jest cewka, efekt - pali sie sciezka zasilania.
Uszkodzone RAM, Z80 czasem latwo wykryc trzymajac na nich palec  :D
Szkoda, ze Z80 jest przewaznie wlutowany. Wymiana wymaga sporo doswiadczenia, a to czesta usterka.

Duddie:
Niestety, podany opis można traktować co najwyżej jako wskazówkę. Wiele z podobnych lub identycznych symptomów występuje także przy uszkodzeniu innych elementów. Np. kolorowa mozaika pikseli - to może być Z80, ale równie dobrze ROM. Generalnie, nie można opierać się na tym, co jest na ekranie. Konieczny jest przynajmniej multimetr i dobra sonda logiczna (CMOS, nieobciążąjąca linii, mająca sygnalizację narastających i/lub opadających zboczy). Wtedy można ocenić, czy dany układ "żyje" i czy nie ma uszkodzonych linii na magistrali.
Jeśli kiedyś znajdę czas, napiszę poradnik jak naprawić ZX Spectrum - krok po kroku, ze zdjęciami, schematami.

Jean 1:

--- Cytat: Duddie w 2012.01.28, 10:43:36 ---Jeśli kiedyś znajdę czas, napiszę poradnik jak naprawić ZX Spectrum - krok po kroku, ze zdjęciami, schematami.

--- Koniec cytatu ---


To by była by super literatura ....

Sam się ostatnio męcze z 48 , bo już mi pomysłów brakło ... robi test pamięci i zatrzymuje się ... co ciekawe ULA w jednej płycie działa bez zastrzeżeń a w innej nawet nie dychnie ... tzn czarny ekran ... pamięci sprawne ... też sprawdzone w innej płycie ... procek ok, dekodery adresów ok, ROM OK ... płyta praktycznie cała przelutowana i więkrzość połączeń sprawdzona. zwarć chyba brak, bynajmniej złącze krawędziowe sprawdzone.

Tygrys:

--- Cytat: Duddie w 2012.01.28, 10:43:36 ---Niestety, podany opis można traktować co najwyżej jako wskazówkę.
Jeśli kiedyś znajdę czas, napiszę poradnik jak naprawić ZX Spectrum - krok po kroku, ze zdjęciami, schematami.

--- Koniec cytatu ---

I tylko jako wskazówkę należy to traktować. Podejrzewam że przesłaniem tego dokumentu jest teza 'można uratować padniętego Spectrum' niż jak to dokładnie zrobić. i to nie dla elektroników lecz do osób na tym się nie znających.

A na dokument oczywiście czekamy z niecierpliwością ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej