Autor Wątek: Witam wszystkich Spectrumowiczów!  (Przeczytany 3866 razy)

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Witam wszystkich Spectrumowiczów!
« dnia: 2022.11.05, 10:34:12 »

Witam,

Jeśli chodzi o moje przygody z retrokomputerami, to w latach 80-/90-ych posiadałem kolejno Atari 65XE, NES, Amigę 500+.  Jeśli chodzi o kontakt z innymi komputerami to było to jeszcze: Commodore 64, ZX Spectrum, CPC Amstrad 6128.

Czas to nadrobić.  W mojej bibliotece retro, obecnie (od 18 miesięcy) jest: Atari 65XE, Amiga 1200, NES, Commodore 64C.

W przyszłym roku planuję sfinalizować: dodać do tego Spectrum i Amstrad... Tylko jakie modele?  Zaraz będę wrzucał mojego drugiego posta o tym.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Witam wszystkich Spectrumowiczów!
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.11.05, 17:52:30 »
Cześć i powodzenia w kompletowaniu retro-gratów.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Witam wszystkich Spectrumowiczów!
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.11.06, 17:49:21 »
Hej,

szarak (+2 szare), albo jak masz kasę to toastrack. Ale tak na serio do użytkowania to bym po prostu JustSpeccy128 kupił i miał all-in-one.

Wszystko zależy co chcesz - czy chcesz mieć niezawodną konstrukcję, którą możesz tyrać w opór a przy tym dobry dźwięk, wbudowane MMC, buda gumiaka albo plusa, możesz nawet sobie tego grilla dodrukować i dokręcić, nie grzeje się, ładny obraz na wyjściu, wbudowany kempston jako fejs joystickowy.

Do toastracka i szaraka pewnie będziesz musiał kupić fejs od Zaxona (Just Nano albo te co teraz robił z Turbo AY). A właśnie - membrana w szaraku na bank powinna być dobra, ta z toastracka będzie do wymiany, bo to plusowy szmelc. Z audio już pewnie skapnąłeś się, trzeba coś z tym zrobić, żeby się cieszyć lepszym dźwiękiem, pEAR, AmpY - dwie konstrukcje kolegi pear'a - jak dla mnie must have po unrainerze na obrazie, dobry kabel video, no jest trochę rzeczy suma sumarum do zrobienia.
dużo sprzętu mało czasu.

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Witam wszystkich Spectrumowiczów!
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.11.07, 10:24:32 »
Dzięki za odpowiedź.

Jak są robotki potrzebne, to będą (rok temu kupiłem Amigę 1200 i trzeba było wymienić kondensatory, ponadto w niektórych modelach trzeba do kart rozszerzeń zrobić timing fix -- w moim przypadku nie).

Żadnych "nowych" rozwiązań nie chcę, retro to retro (a nie emulator pod Windows).
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Witam wszystkich Spectrumowiczów!
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.11.07, 10:59:31 »
w sensie będziesz wgrywać z kaset? :D

wiesz, MMC to nie jest coś sprzed 5 lat :)
dużo sprzętu mało czasu.

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Witam wszystkich Spectrumowiczów!
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.11.07, 15:20:38 »
Oczywiście w obydwu przypadkach będzie mi potrzebne coś jak AVG Cart do Atari czy Ultimate II+ do C64.

Czyli możliwość wczytywania programów/gier/dem z plików.

O czymś takim właśnie m.in. pisałem w moim pierwszym poście.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Witam wszystkich Spectrumowiczów!
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.11.07, 16:05:43 »
O czymś takim właśnie m.in. pisałem w moim pierwszym poście.

to chyba nie w tym wątku.

Generalnie - jak chcesz na dużym ekranie, to z bieda obrazu (composite) Bitfunx RetroScaler2x daje radę. Na wyjściu masz HDMI, bo obstawiam tor analogowy w nowym telewizorze jest ubogi (bo po co, skoro 99% pojedzie w cyfrze). na RGB z kolei będziesz miał już kilka więcej rozwiązań od najtańszego HDMI convertera, przez OSSC i inne. HDMI na końcu, czyli Twój TV da radę. Ale - zrobisz jak chcesz, w końcu każdy z nas ma "swoje" retro.
dużo sprzętu mało czasu.

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Witam wszystkich Spectrumowiczów!
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.11.07, 17:36:19 »
Cytuj
to chyba nie w tym wątku.

Trochę tak, rozpędziłem się.

Jeśli chodzi o obraz, to używam HDMI do retro wyłącznie jeśli po drodze nie ma przetwornika analogowo-cyfrowego.  Rozwiązania zewnętrzne typu OSSC tym bardziej odpadają.

Generalnie w TV, mam wejście Composite, więc już (w innym wątku) przegadałem że da radę w obu przypadkach.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator