Komputery z Z80 > TIMEX

Dekoder adresu dla AY - łączenie sygnałów logicznych .

(1/8) > >>

pawelb:
Cześć,
W timexach jest główny układ TS2068.  Potrafi on sterować PSG AY-8910 ale jego porty  nie są takie jak dla Spectrum 128k.
W teorii,  dla standardowych sygnałów sterujących BC1 i BDIR  trzeba wykonać dekoder adresu (np tak jak w KAY) by działały dema lub gry bez przeróbek programistycznych.
Czy jeżeli TS2068 steruje też tymi liniami np jak w Timmy to muszę miksować ten sygnały za pomocą bramek OR czy mogę tylko połączyć fizycznie
sygnały z TS2068 i z dekodera adresu dla portów 128k ?

Pozdrawiam,
Paweł

damik:
Właściwe pytanie brzmi raczej ile gier czy programów stosuje adresowanie układu AY na portach Timex'a ? ;)
Bo nie wiadomo czy warto bawić się w podwójne adresowanie układu dźwiękowego jeśli dotyczy to tylko kilku programów lub żadnego...

KWF:
Timexy mają wbudowany dekoder adresów dla PSG w SCLD, z którego wychodzą sygnały sterujące BDIR i BC1. Rodziny TS i TC korzystają z tych samych portów.

Pamiętaj, że w Timmy z oryginalnym SCLD zagra tylko na portach Timexa. Zamiennik SCLD jest bardziej uniwersalny i fabrycznie ustawiony jest, aby grał na portach 128K. Jest w nim możliwość przejścia na porty Timexowe przez zwacie jednego pola do masy.

Jeśli chciałbyś dodać dekoder wewnętrzny do TS/TC z oryginalnym SCLD, to należałoby sygnały z obu dekoderów połączyć, tak jak napisałeś, przez bramki OR lub moim zadniem przez XOR. Co prawda najprostszym rozwiązaniem byłyby diody i rezystory szeregowo w tych liniach.

pawelb:
Dzięki za odpowiedź.
Celem podstawowym jest :
- Niech zagra AY  bez przerobienia programów na standardowych portach jak w ZX Spectrum 128k
Celem drugorzędnym jest:
 - Niech zagra AY dla kazdego programu nawet jak adresuje porty dla TS2068.

Sprawa rozwojowa do wykonania w przerwie świątecznej. 

KWF:
Aha, jeszcze jedna mała uwaga do dekodera adresów PSG na portach 128K. Jeśli chciałbyś nadal korzystać z Timexowego MMU (port 0xF4), należałoby  rozszerzyć dekoder o linię adresową A3.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej