Autor Wątek: Acorn Archimedes  (Przeczytany 2152 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Acorn Archimedes
« dnia: 2017.11.09, 11:47:25 »
Siedzi ktoś w takim sprzęcie jak Acorn? Tak zaczynam sobie obmyślać zakup innych sprzętów niż te najpopularniejsze, przynajmniej kiedyś u nas no i nigdy ich na oczy nie widziałem. Ostatnio zwracam uwagę na Acorn Archimedes. Na youtube widzę, że gierki są całkiem całkiem więc zastanawiam się nad kupnem takiej maszynki, np modelu A3000. Na co zwracać uwagę przy zakupie? Widzę są maszynki z HDD, 2-4MB RAM, różne OS. Tak żeby sobie pograć po prostu, wsadzić jakieś HXC i bawić się z np. obrazów dyskietek. Co doradzicie? A no i ważne - jakie są tego widełki cenowe?

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Acorn Archimedes
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.11.09, 12:09:14 »
Archimedes byl w sumie bardzo dobry. Pomysl o tym jak o Amidze na sterydach.
Seria 3000 i 5000 jest najlatwiejsza do zdobycia. Ceny sa podobne do tych Amigi.
Raspberry PI jest bazowany na tej samej architekturze.
Bazowa strona WIKI  sumie opisuje mniej wiecej jak to bylo.

Pozdro.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Acorn Archimedes
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.11.09, 12:21:16 »
Jesli ogolnie chcesz Acorna to moze zacznij od 8-mio bitowych modeli. Electron i BBC.
Jest ich stanowczo duzo wiecej i jest kupe do dzisiaj robionych modulow jak Karty SD itd.
BBC ma bardzo duza popularnosc ze wzgledu, ze kazdy przecietny 40-latek w anglii spotkal sie z takim w szkole, przez co ludzie do dzisiaj tak jak do ZX pisza na to gry. Tak jak chcieli w polsce wprowadzic Elwro do szkol, tak w Angli byly wlasnie Acorny. Tylko z w Anglii zrobili to i w kazdej szkole byly i dzialaly. Junet po czesci byl bazowany na Acornowym Econecie.

Do archimedesa mam Goly system i ze dwie girki jak Lemingi itd. Do gier Archimedes jest interesujacy na tyle, co bylaby Amiga.

BBC za to sa niesamowite pod wzgledem jak mozna je rozbudowac, ale rozpisujac sie dalej na temat na tym forum popelniamy troche herezje.

BBC byly robione na wspanialym 6502 :):):)

Pozdro.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Acorn Archimedes
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.11.09, 12:26:30 »
BBC za to sa niesamowite pod wzgledem jak mozna je rozbudowac, ale rozpisujac sie dalej na temat na tym forum popelniamy troche herezje.

BBC byly robione na wspanialym 6502 :):):)

Jako że mieszkam w Hiszpanii, to będę robił za inkwizycję, heretyku. Jeszcze jedno wspomnienie o 6502 i będzie rach-ciach ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Acorn Archimedes
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.11.09, 12:28:50 »
Cytuj
No one expects the Spanish Inquisition
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Acorn Archimedes
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.11.09, 12:38:35 »
:D
No dobra, ale miało być o Archimedesie! (Eureka!)
Sam kiedyś chciałem go kupić, choć ubogość softu trochę osłabiła mój entuzjazm. Podobnie z Tatung Einstein, też chciałem go mieć (w wersji 256), zwłaszcza, że jest CP/M i stacja 3".
Tymczasem nie mam ani Archimedesa, ani Einsteina...

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Acorn Archimedes
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.11.09, 12:43:42 »
Kilka archimedesow obilo mi sie kolano, kiedy kopnalem niechcacy przechodzac przez magazyn, ale nawet lokalni tutaj nie maja zbyt ochoty zeby sie nimi zajmowac. Z buta wiem, ze sa dosc latwe w utrzymaniu, proste w konserwacji i duzo bardziej trwale niz inne kompy tamtej ery, wiecej metalowych czesci w srodku niz plastiku. Tak jak inkwizytor pisze, softu na to niewiele :)

Pozdro.
« Ostatnia zmiana: 2017.11.09, 12:55:27 wysłana przez sajmosia »

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2135
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Acorn Archimedes
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.11.09, 13:03:17 »
Oki, no to spróbuję jakiegoś trafić, choćby po to, żeby poznać platformę. Może zacznę zaraz od jakiegoś emu. Dzięki Panowie za info.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Acorn Archimedes
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.11.09, 14:27:06 »
Takie małe podsumowanie by pomóc w podjęciu decyzji.

BBC Micro - Tryby graficzne takie jak w CPC tyle że z paletą zaledwie 8 kolorów. Pieruńsko szybki jak na 8bit Basic. (Edycja i kursor kopiujący taki jak w CPC). Taki sam Basic zastosowano w maszynkach typu Cambridge Z88 oraz w jego klonach od Sinclaira i Amstrada. 25-pinowy port na 2 analogowe joye (łatwo zrobić przejściówkę na 2 zwykłe). Electron - to zubożona wersja Micro, brak interfejsu stacji, ma tylko 32K RAM (łatwo to zmienić) i o połowę wolniejszy procek1MHz zamiast 2.  Wersje BBC Master mają szybsze procki 4MHz.
Opis komend Basica -> https://www.ncus.org.uk/dsbbcoms.htm

Tatung Einstein - wersja TC1 ma grafę jak w MSX1 a wersja 256 taką jak w MSX2. W obu jest jakaś sztuczna bariera która nie pozwala uruchamiać gier z MSXów. Pewnie firma chciała pośredniczyć w udostępnianiu konwersji, i założę się że już dawno ktoś rozkminił jak tą barierę zlikwidować. Trzeba by poczytać, a sprzedawano je wyłącznie w UK więc pewnie po angielsku. Ale M$ Basic działa, a CP/M jest źródłem użytkowo biurowego softu.

Acorn Archimedes - pierwszy model 3000 jest wielkości A500, modele 3010 i 3020 są wielkości A1200. 3010 ma zielone klawisze funkcyjne, to wersja domowa zamiast interfejsu twardziela ma porty na zwykłe joysticki. 3020 (bordowe funkcyjne) ma interfejs twardziela zamiast portów joya. W obu jest dość miejsca by wmontować im to czego im brakuje. Myszki AMX mają dziwaczne wtyczki ale sygnały zwyczajne jak w /|\ i C= wystarczy przejściówka i śmiga. Dyski systemowe zawierają bardzo użyteczne rzeczy. Basic, Kopier, Biurowe i Graficzny. Oprócz bodajże dwóch, praktycznie wszystkie gry oficjalne i fanowskie są portami z Amigi sampel w sampel i piksel w piksel identyczne, i nawet nie wykorzystują 100% możliwości maszyny. Gier nie ma dużo ale za to same najlepsze.  Późniejsze modele Risc z osobnymi klawiaturami, mają tak potężne procki że z łatwością emulują Pentiumy i na targach zadziwiały tym jak śmigały na tym Windowsy. ;)

Na wszystko są sposoby i ja bym nie słuchał malkontentów że czegoś tam do czegoś nie ma, albo że się nie da.
Hobby jest po to by "marnowało" nam czas. Jak się posiedzi w necie to można dotrzeć do tych co już dawno te maszyny obczaili i mają wszystko zgromadzone i obcykane. A jeśli ktoś takie obczajanie lubi to jak mu się znudzą popularne maszyny będzie miał z czego wybierać. A miny tych co mówili że się nie da bezcenne. :)

Większym wyzwaniem z powodu odległości oraz innych alfabetów byłyby komputery z Korei, Japonii albo z krajów arabskich, a przecież są tam maszyny które sprzedawały się milionami. A pewnie są tam starsi ludzie co mówią w jakimś bardziej ludzkim języku. ;)  Jeszcze ze 30 lat pożyjemy to będzie co robić.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)