Autor Wątek: Nawigacja GPS  (Przeczytany 14192 razy)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Nawigacja GPS
« dnia: 2012.06.25, 08:16:28 »
Musze sobie kupić nawigację, ale nie chce wydać na nią więcej niż 300PLN. Lepsza mi nie potrzebna bo i tak będzie bardzo rzadko używana.
Allegro jest pełne urządzeń w tej cenie. Ma ktoś doświadczenie w tym temacie i może coś polecić lub odradzić na podstawie swoich doświadczeń?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Nawigacja GPS
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.06.25, 08:40:39 »
Urządzenia używam Mio P550 z oprogramowaniem Automapa XL.

Urządzenie stare, ale nadal działa. Używałem też tego samego oprogramowania na Nokii 500. Działa również bez zarzutów.

Oprogramowanie jak dla mnie najlepsze, bo ma najdokładniejsze mapy Polski. Niestety od następnej wersji nie będzie już Automapy dla starych urządzeń z Windows CE, ale za to ma być nowa wersja dla Androida (na razie była testowa).

Doradzić coś konkretnego będzie trudno. Jakość tych wszystkich obecnie produkowanych urządzeń (nawet tych markowych) jest coraz niższa (bo cena jest najważniejsza) i coraz częściej można natrafić na bubla.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nawigacja GPS
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.06.25, 09:20:22 »
Ja kupiłem Vordona, czyli czystą Azję ;). Oczywiście przez Allegro, ale paczka z bodaj HK szła bezpośrednio do mnie. Za około 300 zł dostałem nawigację 7", z oprogramowaniem iGo8, z funkcjami multimedialnymi, transmiterem FM itp. Do tego niskiej jakości uchwyt (im większa nawi tym więcej waży), ładowarka mini USB.
A chciałem coś wypasionego, z BT i TMC. Szukałem tak długo, że w końcu straciłem cierpliwość i kupiłem, co kupiłem ;).
Soft jest OK, ale trzeba szukać update'ów. IMHO wyświetla ładniej niż AM, funkcjonalnie oferuje to samo. Na dodatek mogę sobie włożyć kartę microSD z dowolnym innym softem, nic nie jest zablokowane.
Wcześniej używałem Mio 168 (palmtop z fabryczną nawi MioMap plus dołożyłem TomToma), był OK, ale technicznie staroć- wolny procek i mało pamięci systemowej. Potem drugi Mio, podobnie. Potem na telefonie z Windows Mobile używałem AM, TomToma i iGo8, po czym zmieniłem telefon i nie mam nawi :).
Z rzeczy istotnych, moim zdaniem liczy się jaskrawość ekranu. Na mojej 7-calowej chińszczyźnie nie widać zbyt dużo w piękny, słoneczny dzień. Z kolei w nocy świeci za mocno (automatyczna zmiana kolorów to za mało) i muszę wyłączać backlight. Tyle moich doświadczeń.
« Ostatnia zmiana: 2012.06.25, 09:38:39 wysłana przez trojacek »

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Nawigacja GPS
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.06.25, 09:50:36 »
Musze sobie kupić nawigację, ale nie chce wydać na nią więcej niż 300PLN. Lepsza mi nie potrzebna bo i tak będzie bardzo rzadko używana.
Allegro jest pełne urządzeń w tej cenie. Ma ktoś doświadczenie w tym temacie i może coś polecić lub odradzić na podstawie swoich doświadczeń?

Dołączam się.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nawigacja GPS
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.06.25, 10:40:44 »
Mam spore doświadczenie jeśli chodzi o nawigacje.
Dużo zależy od tego gdzie będzie ona używana.
Jeśli chodzi o Polskę to zdecydowanie najlepsza (piszę o oprogramowaniu) jest Automapa później Igo8. Ładnie wygląda, ale niestety potrafi nieźle mylić MapaMap.
We wszystkich przypadkach powyżej musi być urządzenie oparte na Windows CE.
Niestety jak pisał Kolega pear - kolejne wersje AutoMapy (powyżej 6.1) nie będą chodzić na starszych urządzeniach z Windows CE 4.2

Jeżeli nie zamierzasz podróżować po UK to nie polecam TomToma ani Garmina - to są urządzenia z własnymi systemami operacyjnymi i chodzi na nich tylko oprogramowanie stworzone wyłącznie dla nich. Tom Tom na Polskę - drogi i rzadkie aktualizacje map. Garmin, też rzadkie aktualizacje oraz wg mnie bardzo mało czytelny interfejs użytkownika, zwłaszcza na małych ekranach.
W cenie do 300zł raczej trudno się spodziewać zakupu dobrego urządzenia wraz z legalnym dobrym oprogramowaniem.

Raczej zakup tanszego urządzenia z Windows CE (przynajmniej wersja 5.0) następnie  odblokowanie urządzenia i instalacja np. AutoMapy, ale to już oczywiście
piractwo do czego nie namawiam  ;) 
EDIT:
Zapędziłem się.
Piractwo to zainstalowanie oprogramowania AutoMapa zciągniętego za freeko i scrackowanego. Natomiast zakup samego oprogramowania od producenta AutoMapy jest możliwy i całkowicie legalny 
« Ostatnia zmiana: 2012.06.25, 11:37:41 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nawigacja GPS
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.06.25, 10:45:31 »
Jeżeli nie zamierzasz podróżować po UK to nie polecam TomToma ani Garmina - to są urządzenia z własnymi systemami operacyjnymi i chodzi na nich tylko oprogramowanie stworzone wyłącznie dla nich.

TomTom działa pod Windows CE i Mobile. Jest też wersja na Symbiana, a także na iOS. Zapowiadali wersję androidową, ale nie wiem, czy już wyszła.
« Ostatnia zmiana: 2012.06.25, 10:49:10 wysłana przez trojacek »

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Nawigacja GPS
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.06.25, 11:14:19 »
Uprzejmie proszę o powrót do głównego tematu w tym wątku ;-)

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Nawigacja GPS
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.06.25, 11:24:09 »
Zapowiadali wersję androidową, ale nie wiem, czy już wyszła.

Jeszcze cały czas nie wyszła.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nawigacja GPS
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.06.25, 11:34:01 »
Cały czas rozmawiamy o tym co można kupić. Kolega Tygrys zadając pytanie na tym forum wyraźnie zaznacza, że nie ma doświadczenia w temacie i prosi o radę.

Trudno jest coś polecać nie tłumacząc niuansów pomiędzy samym urządzeniem, a oprogramowaniem, które na tym urządzeniu jest zainstalowane lub możliwe do zainstalowania.   Poza tym instalując na urządzeniu inne oprogramowanie nie łamiemy prawa ponieważ producent urządzenia, który opiera swoją nawigację na systemie Windows, z góry musi zakładać, że jest możliwość instalacji innego oprogramowania niż fabryczne. Wielu producentów w tej chwili już fabrycznie odblokowuje swoje produkty, zyskując przez to więcej potencjalnych nabywców.

Typowy przykład:
http://allegro.pl/nawigacja-gps-goclever-navio-400-odblokowana-mp3-i2438423011.html 
Urządzenie w cenie - połowa tego co Tygrys może wydać - 158,80 zł
Urządzenie sprzedawane przez autoryzowanego dystrybutora. Zero piractwa. Zainstalowany Windows CE 5.0
Można to kupić i jeździć na tym co jest - niektórzy twierdzą że ta mapa jest OK.

Poza tym sam dystrybutor na aukcji wskazuje możliwość instalacji innego oprogramowania.

Można zatem dokupić kartę Micro SD 4Gb i kupić legalne oprogramowanie AutoMapa Polska za kwotę 229zł
http://www.automapa.pl/?PEI=10994&lng=PL

Za kwotę 387 zł mamy wtedy bardzo fajne urządzenie wraz z legalną, najlepszą mapą dla Polski.

@ trojacek
TomTom działa jako wersja oprogramowania na urządzeniu z systemem Windows CE
natomiast Windows CE nie będzie działał na urządzeniu TomTom

Tygrys, rzuć okiem na tą aukcję którą wskazałem. Cena ciekawa!

 

 
« Ostatnia zmiana: 2012.06.25, 11:39:04 wysłana przez ikci »
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Nawigacja GPS
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.06.25, 11:39:48 »
Zastrzeżenia mam tylko do tego:

Cytuj
Raczej zakup tanszego urządzenia z Windows CE (przynajmniej wersja 5.0) następnie  odblokowanie urządzenia i instalacja np. AutoMapy, ale to już oczywiście piractwo do czego nie namawiam

Ja rozumiem instalowanie innego softu niż producent przewidział, ale niestety w naszych krajowych warunkach najczęściej dyskusje o nawigacji zbaczają w niebezpieczną stronę - "co i skąd najlepiej ukraść, żeby nie płacić". I wyłącznie takiej sytuacji chcę uniknąć.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Nawigacja GPS
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.06.25, 11:43:52 »
Masz rację i dlatego poprawiłem swoje wypowiedzi.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Nawigacja GPS
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.06.25, 11:53:34 »
TomTom działa jako wersja oprogramowania na urządzeniu z systemem Windows CE
natomiast Windows CE nie będzie działał na urządzeniu TomTom

Owszem, po prostu zbyt pobieżnie przeczytałem Twoją wiadomość :) Notabene kupowanie urządzenia "zamkniętego" to dla mnie nieporozumienie, jedyną słuszną opcją jest (nadal) Windows CE. Osobiście nie widzę żadnych przewag AM nad TT (softem), jako że dużo jeżdżę używałem AM i wywaliłem ją z ulgą. TT był przyjemniejszy w użytku, nawet w Polsce - życie utrudnia fakt, że obecnie dużo dróg się buduje/modernizuje i żaden system nawigacji offline sobie z tym nie radzi.
A TT (hardware) używa Linuxa. Wcześniej był Symbian.

Technomancer

  • **
  • Wiadomości: 77
  • Miejsce pobytu:
    SF Bay Area
Odp: Nawigacja GPS
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.06.25, 12:14:27 »
A co nie tak np z Androidowym telefonem i Google Maps? Teraz można w labs sobie wlaczyc preloadowanie czesci mapy a w przyszlych wersjach bedzie calkiem off-line tez.
--
Dominik
Lista starych gratow: Timex 2048 z divIDE+, ZX Evo, Atari 130XE z SIO2SD, Amiga 1200+BlizzardPPC 64MB 68040/25 PPC/166

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Nawigacja GPS
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.06.25, 12:46:34 »
@Technomancer Ale próbowałeś jeździć na nawigacji z Google Maps po Polsce? ;)

Fajne jest jak działa ale póki nie ma pełnego off-line'a to w naszych warunkach (głównie dziury w zasięgu sieci) na dłuższą metę się nie da. W ogóle nawigacje on-line to jest w naszych warunkach słabe rozwiązanie a jak się wyjeżdża za granicę to jest jeszcze gorzej - tym razem finansowo bo mało kogo indywidualnie stać na roaming.

Ale jak zrobią w Google Maps pełny off-line to nie omieszkam przetestować choć osobiście jestem zadowolony z tego, co mam - jeżdżę (jak potrzebuję - głównie na urlopach) na Sygicu na Androidzie.

dox

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    Rybnik
    • www.slanina.pl
Odp: Nawigacja GPS
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.06.25, 14:39:30 »
Wczesniej  przez krotki czas uzywalem jakiejs chinszczyzny z win CE + MapaMap (legal). Teraz  po prostu telefon z androidem (Nexus) + Google Map. Jezdze glownie w okolicach Slaska i Czech. Sprawdza sie niezle.