Autor Wątek: Spolszczone gry  (Przeczytany 31329 razy)

canga

  • Gość
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #45 dnia: 2015.11.10, 21:08:47 »
Czy dany utwór/program był już wcześniej upubliczniony zgodnie z prawem?
Nie do końca też spełnia wymogi "osób bliskich, z którymi utrzymuje się kontakt", gdyż:
- osoba bliska: osoba nam spokrewniona, bądź osoba z którą na co dzień żyjemy a nie społeczeństwo wirtualne
Kolejna rzecz to każdy i nie tylko zalogowany ma możliwość ściągnięcia plików.
Dodatkowo jakiekolwiek udostępnianie za pomocą masowego przekazu (radio, prasa, telewizja oraz internet) jest zabronione.
Własne grono to miejsce spotkań (fizyczne, nie wirtualne).
Temat zaciekawił mnie po tym jak ktoś zanegował kasety, zostały zakwalifikowane jako "pirackie", które zostały nagrane jeszcze w czasach kiedy kopiowanie nie było wykroczeniem ani przestępstwem.
Kiedy jest piractwo i należy je ganić a kiedy nie?
« Ostatnia zmiana: 2015.11.10, 22:23:12 wysłana przez Canga »

canga

  • Gość
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #46 dnia: 2015.11.11, 12:56:58 »
@ RafalM:
Co do Ekosystem to na drugiej stronie nie mam żadnej instrukcji. Fakt słyszę, że jest jakiś program, ale nie ma on "początku".
Nie zaczyna się paskami testowymi. Sprawdzając całą drugą stronę zauważyłem przerwy jakby ktoś REC włączał co jakiś czas (chyba, że takie przerwy mają być).
Na pierwszej stronie na pewno mam Ekosystem, gdyż zacząłem wgrywać i poczekałem do ekranu startowego.
Jakbyś był kiedyś na jakimś zlocie na śląsku to mogę Ci wziąć kasetę i sam sprawdzisz.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #47 dnia: 2015.11.12, 10:25:41 »
Wykorzystanie utworu na własny użytek to też udostępnianie najbliższym będących w tym samym gospodarstwie oraz osobom bliskim, z którymi utrzymuje się kontakt. Myślę, że forum speccy.pl spełnia te wymogi :)

Bierz pod uwagę jeden drobiazg - programy komputerowe są wyłączone z udostępniania "bliskim". Jak również z kilku innych rzeczy, które są legalne w wypadku filmów, książek czy muzyki - przede wszystkim już samo ściąganie programu do którego nie masz stosownych uprawnień (a nie tylko jego udostępnianie) jest nielegalne.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #48 dnia: 2015.11.12, 14:00:17 »
Bierz pod uwagę jeden drobiazg - programy komputerowe są wyłączone z udostępniania "bliskim". Jak również z kilku innych rzeczy,

Racja, rozpędziłem się. Dzięki za zwrócenie uwagi. :)
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #49 dnia: 2015.11.13, 11:21:06 »
Potwierdzam, prawo autorskie w przypadku oprogramowania jest istotnie ostrzejsze niż w przypadku książki, muzyki czy filmu. Nie mogę teraz znaleźć dobrego linka ale czytałem o tym nie raz.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #50 dnia: 2015.11.13, 11:29:32 »
Najlepsze źródło: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19940240083 i tam link "Tekst ujednolicony" ;)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #51 dnia: 2015.11.14, 18:35:49 »
Mimo wszelkich niejasności z prawem, spolszczone gry trafią do Archiwum ;-)

I teraz pytanie, czy należy je traktować jako cracki.. ?

canga

  • Gość
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #52 dnia: 2015.11.14, 18:41:19 »
Crack - nielegalne oprogramowanie, które było zabezpieczone a zostało złamane przez osobę lub grupę, która miała na celu rozpowszechnić dany program.
Nielegalna kopia programu - to jest odpowiednia formuła na "te" pliki.

Warto było by się zainteresować "ulegalnieniem" programów, bo jestem pewien, że wielu twórców przychyli się do tego by nadal ich "dziecko" żyło i nie zostało zapomniane.
Wystarczy zrzeczenie się praw danej firmy/osoby/właściciela danego oprogramowania by można było go publicznie umieszczać na serwerze.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #53 dnia: 2015.11.14, 19:38:54 »
Bardzo Was proszę, Panowie nie dajmy się zwariować...

Szefie po prostu umieść to w archiwum jako cracki i nawet nie próbuj szukać
autorów - zresztą kogo tu szukać? Oryginalnych autorów czy gości którzy przerabiali
te gry na zlecenie polskiej firmy CODA ?

Poza tym jak znam życie to jeszcze się skończy tak, że  autor lub pół-autor zażyczy sobie
honorarium  lub zakaże dystrybucji i będzie dupa zbita.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #54 dnia: 2015.11.14, 21:31:36 »
Zgodzę się z Ikcim.

Zdecydowanie proponuje niczego  nie "ulegalniać", do nikogo nie pisać, dzwonić. Po prostu wrzucać na serwer i zostawić jak jest.

Jest sobie jakiś gość, ma teraz 50 lat, żyje swoim życiem, coś tam 30 lat temu napisał na Spectrum, od tego czasu zapomniał jak Spectrum wygląda.

I teraz raptem gdzieś go odnajdujemy na Facebooku i piszemy czy on się zgadza udostępnić jakiś program na jakiejś stronie.

A gościowi od razu zapala się czerwona lampka - ale zaraz kim Pan jest, skąd Pan ma moje dane, z czym to się wiąże a jaki skutek prawny ma wyrażenie zgody przeze mnie, a czy ktoś na tym będzie zarabiał, ale przecież na stronie jest jakaś reklama więc będzie na mnie zarabiał itp, itd.

Przećwiczone w praktyce na World of Spectrum. Różni kolesie i nawet duże istniejące firmy (była np. na WOS akcja z grami Activision) sami z siebie latami dupy nie ruszą żeby zrobić coś z tym że kto gdzieś umieścił starą grę na Spectrum ale jak im tylko przypomniesz że do czegoś mają prawa to zaraz będzie stos problemów.

Czyli jak to mówią po angielsku "let sleeping dogs lie" a po polsku - nie wywołuj wilka z lasu ;)

A goście z CODA owszem wykonali kawałek wartościowej roboty tłumacząc gry na polski ale szczerze wątpię że mieli kupione prawa autorskie do tych tytułów. Zwyczajnie je spiracili. Pytać ich o jakąś zgodę byłoby zwyczajnie śmieszne.

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1835
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Spolszczone gry
« Odpowiedź #55 dnia: 2015.11.14, 21:37:27 »
Też tak uważam. Nie ma sensu wywoływać wilka, szczególnie, że nikt tu na udostępnianiu nie zarabia. Nie chcemy podzielić losu WoS, gdzie co dziesiąty tytuł ma status "Distribution denied". Speccy.pl w tym temacie porównałbym do działalności archive.org. :)
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128