Autor Wątek: Jak wyodrębnić pliki z obrazu .KDI dyskietki  (Przeczytany 2677 razy)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Jak wyodrębnić pliki z obrazu .KDI dyskietki
« dnia: 2013.05.26, 09:56:25 »
Potrzebuję wyodrębnić pliki z obrazów KDI kilku dyskietek. Obrazy są tutaj w dziale Для компьютера 'Байт-01': Są to dyskietki od klona ZX Spectrum "Bajt01". Mają wielkość 800Kb i są w formacie: 5*1024*80*2 (5 sektorów na ścieżce, 1024 bajty w ścieżce, 80 ścieżek, 2 side). Prawdopodobnie zawierają pliki systemu CP/M 2.2. Obrazy są podobne do obrazów dyskietek innego klona Korvet ale niestety w emulatorze EMU 1.01 po zamontowaniu obrazu w napędzie B: pliki nie są obsługiwane i pojawia się Wrong checksum. Prawdopodobnie ma to związek z innym umiejscowieniem struktury katalogów. W oryginalnych obrazach KDI Korvet struktura zaczyna się w offsecie 0x2800 a w tych od Bajta w offsecie 0x5000. Ale nie to jest głównym problemem. Potrzebuję jakiegoś programu lub sposobu aby odczytać poszczególne pliki w systemie Windows lub MS-DOS z tego obrazu. Próbowałem programem ZX Disk Studio ale on potrafi tylko zapisać obraz KDI na prawdziwą dyskietkę np. 3.5 za pomocą sterownika fdrawcmd.sys. Podobnie robi to program OmniFlop. Niestety żaden z nich nie potrafi wyświetlić zawartości takich obrazów KDI.
Próbowałem też konwertować KDI na UDI lub FDI w ZX Disk Studio. FDI w przeciwieństwie do KDI łyka większość emulatorów np. Spectaculator lub ZXMAK2. Niestety po zamontowaniu w BDI (Beta Disk Interface) nie wiem jak to odczytać? Próbowałem też zamontować w ZXMAK2 przez kontroler FDD WD1793 + emulacja klona ATM450 który obsługuje ten kontroler ale nie wiem co z tym zrobić dalej. Może jakiś program na ATM aby to odczytać?
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 769
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Jak wyodrębnić pliki z obrazu .KDI dyskietki
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.05.26, 20:09:13 »
Znalazłem super programik do zarządzania obrazami dyskietek systemu CP/M oraz TR-DOS różnych rosyjskich klonów ZX Spectrum - ATM CP/M Explorer. Program obsługuje obrazy dyskietek w formatach:
  • ATM - ATM
  • PRO - PROFI
  • KDI - KORVET
  • ODI, OD2 - ORION
  • QDI - KVORUM
  • SCO - SCORPION
  • TRD - TR-DOS
  • FDI - TR-DOS
  • TD0 - TR-DOS
Za pomocą programu można wypakować pliki z obrazu a nawet podejrzeć plik tekstowy napisany w systemie CP/M ;-)

Napisałem na forum aby autor dodał wsparcie dla obrazów KDI "Bajt01" :-)
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники