Autor Wątek: Inwentaryzacja  (Przeczytany 2429 razy)

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 806
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Inwentaryzacja
« dnia: 2021.01.14, 22:51:05 »
Cześć

Robicie czasem coś takiego, czy nie warto bo ZX'y to już łatwiej u Was liczyć w paletach, niż sztukach? ;)
Nie żebym chciał się licytować, ale ostatnio z niepokojem odkryłem, że samych gumiaków/plusów mam już z 8 (nie wiem skąd one się biorą) i chętnie dowiem się do jakich rozmiarów może posunąć się ta choroba :)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6685
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.01.14, 23:01:10 »
Bardzo przydatna czynność.
Ile się przy niej znajduje rzeczy o których człowiek zapomniał, albo nie miał pojęcia, że je ma.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.01.15, 07:17:02 »
... wiele lat temu wyrobiłem sobie nawyk dokumentowania "faktycznego stanu rzeczy". Pierwotnie dotyczyło to tylko spraw zawodowych, a potem przeniosło się i na życie prywatne. Dlatego odpowiedź na Twoje pytanie brzmi - oczywiście, że tak :)

Mam do tego arkusz z kilkoma zakładkami. W jednej z nich opisane są całe/kompletne maszyny, w drugiej co ważniejsze elementy. Jeszcze inna zawiera historię naprawionych urządzeń (wraz z informacją co i kiedy zostało z delikwentem zrobione). Nie ukrywam, że na początku wydaje się to mocno upierdliwe, jednak po pewnym czasie przestałem zauważać tą dodatkową czynność (aktualizuję spis semi automatycznie :) ).

Co więcej - płyty i całe maszyny mają naklejki z numerem inwentarzowym i podstawowymi informacjami o ich stanie (wersja, typ ULA, stan klawiatury, typ wyjścia video). Może to i zahacza o jakieś schorzenie psychiczne, jednak mi pomaga trzymać całe towarzystwo w ryzach.

Co do ilości - dokładnych wartości nie podam, bo miałbym wieczorem wizytę sanitariuszy z zakładu psychiatrycznego, ale szybki rzut okiem do spisu pokazuje, że np. 48k z płytą Issue 2 jest 12 pozycji  :P
« Ostatnia zmiana: 2021.01.15, 09:17:31 wysłana przez PABB »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6852
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.01.15, 08:20:04 »
A już myślałem, że celę odosobnienia w Lubiążu lub Tworkach będę miał tylko dla siebie :P
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2437
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.01.15, 08:49:27 »
A ja przeciwnie, mam niezły burdel w tym moim Archeo  ;D
Za to od czasu do czasu odkrywam coś o czym nie miałem pojęcia i cieszę się z tego jak dziecko  8)
Oczywiście częściej używane przedmioty mają swoje stałe miejsca występowania, część jest w mojej świadomości i wiem że gdzieś są a z kolei inne są mi do końca nieznane.
Przechowuję swoje skarby w kilku rożnych lokalizacjach i to czasem powoduje dodatkowe zamieszanie podczas poszukiwań.

To pewnie też jakiś objaw kliniczny...

PS Ostatnio podczas remontu zrobiłem jedynie drobne statystyki konsol Playstation i wyszło mi że mam 4szt PS1, 11szt PS2, 4szt PS3 i 2 szt PS4 oraz po jednej PSP i PS Vita.
Komputerów ZX Spectrum nie mogę się niestety doliczyć, bo mam je posiane w kilku lokalizacjach, po kilka sztuk w każdej i w różnym stanie technicznym ale generalnie wszystkie sprawne.
« Ostatnia zmiana: 2021.01.15, 09:04:21 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.01.15, 09:23:59 »
... jak tak dalej pójdzie, to Speccyparty 2030 będzie faktycznie na świetlicy w Tworkach :D

A propos "twórczego nieładu" - mam w pracy kumpla z totalnym chaosem - pewnie z kilkanaście ryż papieru w sumie - na biurku (a właściwie na biurkach - bo zajmuje ze dwa). Ale jak go o coś zapytasz, to jak czarodziej sięga do wybranej kupki z papierami i wyciąga to o co prosiłeś. Za pierwszym razem - bez szukania. Magik jak nic...

Za to wczoraj jechałem z żoną oddać serwisowy, sprzętowy klucz od Comarch Optima - wsadziła przy mnie pendrive do torebki w domu - nigdzie po drodze nie wysiadaliśmy z samochodu a po przyjeździe na miejsce klucza w torebce nie było  :-X Też magia, ale gorszego sortu :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2012
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.01.15, 09:52:08 »
Problemem jest dostep - dopoki jest tego malo i pod reka nie ma nawet co spisywac. A jak duzo i upchane w blizej nieokreslonych miejscach, to nie ma jak :-) Na szczescie u mnie nie rosnie - chore ceny szybko lecza.

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 752
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.01.15, 11:23:00 »
W moim przypadku z ogarnięciem sprzętów nie ma problemów. Posiadam po jednej sztuce danego modelu i z małymi wyjątkami, staram się nie gromadzić kolejnych.
Natomiast prawdziwym problemem są dla mnie kasety. Mam ich 3 duże pudła i dawno straciłem rachubę w ilościówce i tytułach (prawdopodobnie część się powtarza), a żeby to wszystko ogarnąć potrzeba dużo czasu i spokoju.
Niestety, dużym zagrożeniem dla kaset magnetofonowych są dzieci - lubią układać z kaset wieże i mury, a później zmieniają się w Godzillę i wszystkie te konstrukcje burzą, depczą, patroszą... Nie ma mowy, żeby coś w ich obecności zinwentaryzować :(

W każdym razie, pozbywać się kaset trochę szkoda, a ciężkie to jest...
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.01.15, 11:28:51 »
To już wiadomo po co w średniowieczu czy to chłop czy Pan miał wielką skrzynię zamykaną na ciężki zamek ;-)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.01.15, 11:31:14 »
... na dzieci? :D :D :D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6849
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.01.15, 11:52:50 »
... na dzieci? :D :D :D

Tak, na dzieci/płody. Stara tradycja, do dziś kultywowana w niektórych obszarach kraju:
https://kurierlubelski.pl/zbrodnie-sprzed-lat-utopila-dzieci-a-ich-zwloki-schowala-w-beczce-po-kapuscie/ar/1057918


W moim przypadku z ogarnięciem sprzętów nie ma problemów. Posiadam po jednej sztuce danego modelu i z małymi wyjątkami, staram się nie gromadzić kolejnych.

You are my hero. Do tego właśnie sam dążę, ale daleko mam do sukcesu. Ciąży mi 7 timexów TC2048, czekających na przegląd/remont.
Sorki, plus ten koło mnie w innym domu to razem 8. I dziewiąty bez obudowy.

A ja przeciwnie, mam niezły burdel w tym moim Archeo  ;D
Za to od czasu do czasu odkrywam coś o czym nie miałem pojęcia i cieszę się z tego jak dziecko  8)

Ja tak samo. Co parę lat robię speleo-archeo i mam radochę, normalnie jakby Mikołaj przyszedł :D

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 806
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.01.15, 13:23:25 »
No to się trochę uspokoiłem. Skoro mam mniej ZX'ów niż PABB issue 2, a damik konsol to choroba nie jest jeszcze w zaawansowanym stadium. Klaud na szczęście nie podał żadnych liczb, pewnie dlatego, że w UK ZX'y leżą na ulicach ;)
W sumie też posiadam po jednym modelu: issue 2, 3, 3B, 4A, 4B, 4S ... tak, niektóre się powtarzają ;) Kolekcja chyba zamknięta, bo nie liczę na issue 1 i 5, no może 6 się jeszcze znajdzie ;)
Zaniepokoiła mnie tylko jedna rzecz: przed umieszczeniem postu na forum przejrzałem wszystkie te 8 egzemplarzy i spisałem na karteczkach issue, stan kondensatorów (wymienione, bądź nie), stan folii, video mod i ewentualnie inne braki. Karteczki umieściłem w foliach bąbelkowych w których trzymam komputery. Na oddzielnej kartce spisałem te same dane + jeszcze numery seryjne obudów. Działanie jest niepokojąco podobne do PABBa, którego choroba jest stanowczo bardziej rozwinięta ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6852
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.01.15, 13:29:06 »
Bez przesady, że leża na ulicach. A swoje zasoby ZXopodobne powoli ograniczam, bo nie mam do nich sentymentów, a nadmiar jest niezdrowy. Jeden działający gumiak mi w zupełności wystarcza. Toastracka się pozbyłem, +2A/B oraz Plus czekają na lepsze domy.

Rodzina Timexa to inna inszość, więc tam jest prawie komplet.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6849
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.01.15, 13:40:27 »
Jeden działający gumiak
[...]
Rodzina Timexa to inna inszość, więc tam jest prawie komplet.

Czyli płynnie przechodzimy do dyskusji o wyższości świąt wiadomych nad drugimi świętami wiadomymi ;)
Ale w sumie sam mam najwięcej timexów, bo jednak bardziej je lubię z przyczyn praktycznych.

A nawiasem mówiąc (pisząc), dążenie do posiadania egzemplarza każdego powstałęgo modelu to jakiś syndrom Noego? :D

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 806
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Inwentaryzacja
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.01.15, 14:01:54 »
A nawiasem mówiąc (pisząc), dążenie do posiadania egzemplarza każdego powstałęgo modelu to jakiś syndrom Noego? :D
Nie wiem. Dopiero zacząłem diagnozować problem ;)

A wracając do Timeksów: w czym one lepsze? :)