Autor Wątek: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...  (Przeczytany 8958 razy)

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« dnia: 2021.03.13, 17:32:28 »
Obserwuje watki typu "O rany, ale wszystko teraz drogie!" na roznych forach od pewnego czasu, ale musze przyznac ze podchodzilem do nich sceptycznie, myslac ze po prostu ceny naturalnie rosna a ludzie lubia narzekac. Ja sam kupilem wiekszosc tego co chcialem w 2018-19 i ceny wtedy wydawaly mi sie w miare okay. Potem przestalem sprawdzac.

Ale jak ostatnio spojrzalem, to musze przyznac ze cos w tym jest bo ceny wzrosly stratosferycznie. Stare sprzety zwykle o 100%, czasem wiecej (np w swiecie Amigi). U nas teraz tez, jak patrze na allegro. Pomijajac to ze jest ich mniej.

Jak sie Covid zaczal to nie myslalem ze ceny wzrosna az tak, jako ze ludzie niby maja mniej pieniedzy i byc moze beda sie nawet pozbywac taniej. Wyszlo inaczej. Do tego dochodzi Brexit ktory tez ma wplyw, szczegolnie w temacie Sinclair. Kiedys czasem kupowalem z Anglii cos tam, teraz nie ma mowy. To uderza tez w nowe gadzety, nie tylko stare. Do tego podobno VAT ma tez byc wprowadzony teraz w calym EU (tu moze cos przeslyszalem bo nie sledze polityki)?

Podobnie dzieje sie w temacie nowych sprzetow, typu czesci PC czy konsole (RTX 3070 co kupilem w grudniu jest teraz warta prawie 2x  :-X). Ale to na pewno sie kiedys unormuje, a w swiecie retro chyba nie.

Generalnie, nieciekawe czasy. Niby mam wszystko wzgledem sprzetu ale cos tam czasem by czlowiek dokupil. No i troche szkoda jakby to hobby mialo sie stac tylko domena kolekcjonerow z grubszymi portfelami.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.03.13, 18:04:24 »
Myślę, że to chwilowe zaburzenie - ceny sprzętu z Wysp powinny również wrócić do normy.

Niech się tylko ten gówniany wirus wyniesie... :(

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.03.13, 21:52:33 »
Za 100 lat za działający komputer ZX Spectrum będzie można kupić sobie wyspę :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.03.14, 00:31:15 »
Za100 lat nie będzie pieniędzy, bo w każdym domu będzie replikator taki jak w Star Treku. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.03.14, 07:18:19 »
Za 100 lat będziemy siedzieć w lepiankach po 2654 fali kowidu i 5845 lokdałnie oraz walczyli na kamienie o przetrwanie, a nie zajmowali się retro-śmieciami.

O tanim imporcie z jUKej można zapomnieć. Nie są częścią wspólnego rynku i chwilowo im nie zależy na dobrej współpracy, bo EU to pikuś. Świat jest taki wielki i mogą robić interesy bez oglądania się na kontynent, opracowali własną szczepionkę na wirusa, znowu są imperium.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.03.14, 09:58:51 »
Propaganda sukcesu w którą wierzą chyba tylko rządzący (choć i tu nie wszyscy).

Umowa Brexitowa to była lukrowana kapitulacja, a o tym co ich czeka niech świadczą choćby wyniki takiej branży jak rybołówstwo (70% obrotów w dół).

Brytole mogliby marzyć o byciu samodzielnym "mikromocarstwem" gdyby mieli z 5 razy więcej ludności (a przez to odpowiedniej skali rynek wewnętrzny) - a trudno to zrobić zajmując powierzchnię mniejszą niż powierzchnia Polski. Oczywiście mają porządną gospodarkę, dobre rolnictwo ale pewnych ograniczeń nie przeskoczą (nie wspominając o nie najciekawszym logistycznie położeniu).

Nawet jeżeli to potrwa, to mam nadzieję, że ostatecznie ceny wrócą do normy.

To co mnie na razie wkurza najbardziej, to coraz częstsze przypadki ograniczania oferty do mieszkańców wysp (pomimo tego, że chętnie zapłaciłbym wszystkie dodatkowe koszty). Jakiś nacjonalizm się im mocniej w głowach umościł czy co?

 

Boyo

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.03.14, 11:34:48 »
W UK ceny też poszly w górę. Nie ma juz szans kupic "golasa" za mniej niż 30 GBP do tego dochodza czasami drastyczne koszty wysylki.
Natomiast w Polsce to juz jest czyste, cenowe szaleństwo. Ostatnio Plus w pudelku poszedł za 750 pln... W jednym czasie byly dwie podobne oferty, oba sie sprzedały w podobnej cenie.
ZX81 / 2x ZX Spectrum 48kB / 3x ZX Spectrum+ 48kB / Inves Spectrum+ / ZX Spectrum+ 128kB / 2x ZX Spectrum +2 / ZX Spectrum +2A Action Pack / ZX Spectrum +3 / Didaktik Gama / TC 2048 / 2x JustSpeccy 128K
A500 2,5MB RAM Gotek HxC / A1200 Blizzard 1220/4+ADD4

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.03.14, 11:36:10 »
Niestety redhawk ale sie nie mylisz - ceny rosna wszedzie i beda rosnac. A w zasadzie moc nabywcza ludzi spada. Wystarczy spojrzec na Polske - inflacja 3-4%, oprocentowanie oszczednosci 0.1%. Musisz miec stale podwyzki albo wygrac w toto, zeby na cos uzbierac. I tak dobrze, ze czesc gadzetow elektronicznych i uslug to juz chleb powszedni. Ale np. smieci, prad, woda - to w miastach bedzie coraz wiekszy koszt. Nic dziwnego, ze ludzie jak cos sprzedaja, to chca jak najwiecej wyciagnac. Z drugiej strony ktos to musi jeszcze kupic - i tu mozna sie zastanawiac, czy przy tych cenach warto ladowac tyle kasy w elektrosmieci.  :D

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.03.14, 13:14:00 »
W UK ceny też poszly w górę.

Na grupie FB sinclair sales albo innej (za dużo ich obserwuję ;) ) pojawił się gumiak w pudełku z kilkoma grami (raczej tymi typowymi) za.... 120GBP i ludzie się rzucili. Sprzedał się bardzo szybko. Nie wiem jak to wytłumaczyć. No fakt, dobry stał styropianów i pudełek, ale bez przesady..... 120GBP?!
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.03.14, 13:25:09 »
Inflacja 3.5% chyba dlatego że lokomotywy potaniały. W przeciągu roku materiały budowlane (wszystkie) poszły w górę o ok 15-17%, a jestem z tym na bieżąco. Dodatkowe opłaty stałe w rachunkach za prąd i gaz 100% w górę. Kurs funta od października ponad 10% w górę (4.85 vs 5.34). Szkoda gadać, ale płacić za plusa 750zł to już desperacja, zresztą tak jak za Nexta ponad 500GBP.

Ostatnio chciałem dokupić sobie Juniora .... zwłoki za 1800zl, stan dobry 2500zl. Chyba ktoś z koniem na głowę zamienił się.
« Ostatnia zmiana: 2021.03.14, 13:43:15 wysłana przez Klaud »
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.03.14, 14:37:35 »
Nie wiem jak to wytłumaczyć.

Ja tez wlasnie nie kumam dlaczego te rzeczy sie teraz sprzedaja jak cieple bulki. Zawsze tak bylo ze skalperzy cos tam wstawiali za kosmiczne ceny, ale to zwykle lezalo - a teraz idzie. Moze kazdy chce byc "inwestorem"...

Chcialbym podzielac optymizm ze sie to kiedys unormuje, ale nie sadze zeby tak wyszlo. W swiecie retro jak cos juz wejdzie na pewien poziom cenowy to juz tak zwykle zostaje.

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.03.14, 15:03:47 »
Niedawno A1200 z Blizzardem 030 poszła za 5 tys, sprzedawca orgazmu prawie dostał na fejsie...

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.03.14, 15:34:30 »
Realna inflacja w PL to 8-9%.
Za chwilę wejdą ujemne oprocentowania dla lokat na kontach firmowych.
Chodzi o dwa największe banki polskie - wiadomo jakie.

Jeśli ktoś ma oszczędności w banku BNP Paribas, to jeśli przy wypłacie nie określi, na co wypłaca, może mieć problemy z wypłatą większej gotówki.
Kolega wypłacał z konta w tym banku w oddziale w Radomiu 25000 pln swoich oszczędności i musiał powiedzieć pani kasjerce - na co mu własne pieniądze.
Oczywiście, po takim manewrze, już tam konta nie posiada.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.03.14, 15:44:32 »
ja w ciągu 2 tygodni ostatnich kupiłem timexa 2048 w boxie komplet za 900 i drugiego razem ze stacją fdd3000 też w boxach za 1250, czy to dużo może i tak, był wcześniej za 600 ale mam je w końcu w boxach
teraz filtruję co kupuję bo wyższe są ceny też zauważyłem ale jak się trafi ten jedyny egzemplarz co mnie interesuje to nie ma bata płace każde pieniądze
moje marzenie: Timex 2048 128K

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.03.14, 15:49:06 »
to ja miałem odwrotnie, jak chciałem wpłacić kilkanaście tys to nie chcieli w banku przyjąć bez specjalnego oświadczenia skąd mam pieniądze i czy pochodą z legalnego źródła i musiałem na dwa razy jeździć żeby wpłacać mniejsze kwoty
konto mam dalej bo lepszego banku jak ing to nie znalazłem
moje marzenie: Timex 2048 128K