Autor Wątek: SD Floppy Emulator Rev F  (Przeczytany 13289 razy)

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
SD Floppy Emulator Rev F
« dnia: 2012.06.05, 22:31:37 »
Zainteresowało (nie tylko pewnie mnie) to ciekawe urządzenie. Co prawda cena nie jest przystępna, zważywszy na to z czym może użyć tego zwykły Spectrumowiec, jednak dla multiplatformowca jest to już dość ciekawe rozwiązanie.

Osobiście zaświtało mi w głowie, aby coś takiego włożyć do mojej ulubionej FDD3000 i zapomnieć o dziesiątkach (setkach?) dyskietek. Plusy to zachowany stary, dobrze znany i prosty system komunikacji (komendy z "gwiazdką") oraz całkiem pokaźne oprogramowanie.
Gdybym jeszcze posiadał interface BetaDisk, to byłaby już chyba pełnia szczęścia...

Ale do rzeczy... Z grubsza poczytałem na ten temat i naszła mnie taka refleksja, że większość sprzętu do oldschoolowych platform ma za zadanie czynić z niej konsolę - tylko wczytywanie/używanie już istniejących programów. O co chodzi? Mam wrażenie, że można korzystać tylko z już gotowych dyskietek bez możliwości tworzenia nowych. Tu pytanie:
a) czy jest możliwość tworzenia nowej dyskietki o określonym formacie (w moim przypadku MV-CPC, czyli taki jak obrazy dyskietek z FDD3000)?
b) czy jedynym sposobem na "utworzenie" nowej "dyskietki" jest skopiowanie już istniejącej pod nową nazwą (konieczność przełożenia karty do PC) i ponowne formatowanie/wykasowanie zawartości?
Niby nic a jednak uciążliwe. Owszem, można od kopa stworzyć na zaś 20 takich dyskietek, jednak sama zmiana nazwy znowu wymaga przekładania karty do PC.
Rozumiem jednak, że implementacja aż takich możliwości byłaby dość kosztowna, ze względu na spore rozbudowanie a wręcz dodanie w elektronice mini-komputera.
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: SD Floppy Emulator Rev F
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.06.06, 00:11:54 »
Rozumiem, że mówisz o HxC. Na ten moment mam 3 takie.

HxC USB nie ma możliwości save'owania.

HxC SD - ma.

Żaden z tych interface'ów nie umie 'tworzyć' imege'ów - w ogóle nie było tego w oryginalnym francuskim projekcie.
Można to robić jedynie oprogramowaniem na PC.

Ciebie w tym momencie najbardziej interesowałby SD. Jeśli zrobisz sobie wcześniej puste obrazy, to możesz na nich później zapisywać. HxC SD ma chyba ze 16 slotów, które uprzednio się 'ustawia', można je potem zmieniać przyciskami, na zasadzie 'wachlowania' dyskietkami.
Więc zapisywać możesz sobie na osobnej 'dyskietce'.

Jest do tego prosty 'commander' osobny dla Amigi, osobny dla Atari ST/e. Ale nic mi nie wiadomo, żeby firmware miał możliwość tworzenia nowych obrazów. Tylko mount i i search.

Ja w każdym razie rozważam zakup kolejnego HxC, tym razem w kształcie napędu FDD. Ale tu będę pewnie musiał poprosić Lotharka w terminie późniejszym, o montaż tego w docelowej maszynie. Za kwotę.

lotharek1977

  • **
  • Wiadomości: 90
  • Miejsce pobytu:
    Maly sklepik ;-)
  • Jestem maly sklepikarz ;-)
    • Lotharek`s Lair
Odp: SD Floppy Emulator Rev F
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.06.06, 01:48:10 »
Yerz, skad wziales 16 slotow ?

ogranicza sie tylko pojemnosc karty.

ps. Idea jest francuska, wykonaie i pcb moje...
NIE ODPISUJE NA PM, tylko [email protected]

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4540
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: SD Floppy Emulator Rev F
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.06.06, 10:25:34 »
Wersja w obudowie stacji dysków jest bardzo dobrym pomysłem. Kiedy przewidujesz zakończenie prac nad tym projektem?

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: SD Floppy Emulator Rev F
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.06.06, 10:43:33 »
Też jestem zainteresowany wmontowaniem na stałe takiego emulatora do FDD.
Mam też sporo maszyn Amstrad/Schneider CPC, a zwłaszcza jeden "ćwiczebny" (czyt. najczęściej używany sprzęt bojowy) 6128, w którym też bym widział taki emulator.
Dlatego też zamierzam uważnie śledzić ten wątek, zwłaszcza w kwestii zapisu na dysk/kartę.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

lotharek1977

  • **
  • Wiadomości: 90
  • Miejsce pobytu:
    Maly sklepik ;-)
  • Jestem maly sklepikarz ;-)
    • Lotharek`s Lair
Odp: SD Floppy Emulator Rev F
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.06.06, 11:17:22 »
Wersja w obudowie stacji dysków jest bardzo dobrym pomysłem. Kiedy przewidujesz zakończenie prac nad tym projektem?

nie rozumie pytania :-)

a tak serio juz 300 szt poszlo do ludzi. urzadzenia dostepne
NIE ODPISUJE NA PM, tylko [email protected]

lotharek1977

  • **
  • Wiadomości: 90
  • Miejsce pobytu:
    Maly sklepik ;-)
  • Jestem maly sklepikarz ;-)
    • Lotharek`s Lair
Odp: SD Floppy Emulator Rev F
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.06.06, 11:18:13 »

Dlatego też zamierzam uważnie śledzić ten wątek, zwłaszcza w kwestii zapisu na dysk/kartę.


a kto ma problem z zapisem ? nie wiem nic. SD zaspisuje bez problemu
NIE ODPISUJE NA PM, tylko [email protected]

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: SD Floppy Emulator Rev F
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.06.06, 11:28:40 »
Pear:

> Też jestem zainteresowany wmontowaniem na stałe takiego emulatora do FDD.
Mam też sporo maszyn Amstrad/Schneider CPC, a zwłaszcza jeden "ćwiczebny" (czyt. najczęściej używany sprzęt bojowy) 6128, w którym też bym widział taki emulator.
--------------
Ooo, to jesteś takim zażartym amstradowcem? Wychodzą na to jakieś fajne nowe dema/gry? Grafika zabija. Ale nigdy nie miałem.


> Dlatego też zamierzam uważnie śledzić ten wątek, zwłaszcza w kwestii zapisu na dysk/kartę.
------------------
Jak wspomniałem, wersje stand_alone normalnie zapisują do swoich plików.
Minus taki, że mają własny standard obrazow dyskietkowych.
Plus: konwertor robi to całkowicie automatycznie, wrzucisz 500 obrazów i sam automatem Ci 500 obrazów przekonwertuje na swój format i na SD przerzuci. Wieeeelka wygoda.
Używam z Atari 520 ST 4Mb i jestem bardzo zadowolony.
I przymierzam się własnie do tego w kształcie stacji FDD, żeby włożyć to do jednej z maszyn.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: SD Floppy Emulator Rev F
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.06.06, 11:31:28 »
Dokładnie to chodziło o możliwość utworzenia nowego obrazu dyskietki. Tylko z poziomu PC ?

Czy jest wersja emulatora w "gabarytach" napędu 3" (FDD,CPC) ?

Interesuje mnie zwłaszcza możliwość korzystania z formatów używanych w CPC, bo w ZX wystarcza mi w zasadzie divIDE+.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: SD Floppy Emulator Rev F
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.06.06, 11:33:19 »
Yerz, skad wziales 16 slotow ?


Ten pseudo-commander tak ma. A co - za mało? No nie wiem. Taki dajmy na to Spectrum Evolution ma tylko jeden (poje.baństwo).
Program nazywa się AUTOBOOT. osobny dla Amigi, osobny dla ST. Nie wiem, jak z innymi komputerami.

Tu jest forum użytkowników HxC: http://torlus.com/floppy/forum/
Tutaj - mój wątek dot. tego utilsa: http://torlus.com/floppy/forum/viewtopic.php?f=6&t=789

Żeby pliki pojawiały się alfabetycznie, gościu zaproponował mi używanie pecetowego programu DriveSort:
http://www.anerty.net/software/file/DriveSort/?lang=en
Od tamtej pory też używam i bardzo sobie chwalę.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: SD Floppy Emulator Rev F
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.06.06, 11:35:56 »
Pear

> Dokładnie to chodziło o możliwość utworzenia nowego obrazu dyskietki. Tylko z poziomu PC ?
----------------
Na razie, z tego co wiem, to tak.
Ale jeśli się mylę, to zawsze możesz sprawdzić we właściwym miejscu:
http://torlus.com/floppy/forum/viewforum.php?f=8
(Przyznam, że nie znam się na Amstradach).


> Czy jest wersja emulatora w "gabarytach" napędu 3" (FDD,CPC) ?
---------------
To jest właśnie tak najnowsza. Nie widziałem w niej sensu dopóki na horyzoncie nie pojawiła się nowa maszyna do kupienia - bez stacji, za to z "dziurą" na stację. No i teraz to już MUSZĘ to od Lotharka mieć. ;)


> Interesuje mnie zwłaszcza możliwość korzystania z formatów używanych w CPC, bo w ZX wystarcza mi w zasadzie divIDE+.
-----------------
Napewno obsługuje Amstrada.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: SD Floppy Emulator Rev F
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.06.06, 11:41:37 »
Ooo, to jesteś takim zażartym amstradowcem? Wychodzą na to jakieś fajne nowe dema/gry? Grafika zabija. Ale nigdy nie miałem.
W wolnym czasie wyżywałem się na tym raczej sprzętowo :) Z80 nadal ma potencjał :)
Podwójny ROM: pierwszy bank oryginalny co by kompatybilność zachować, drugi, a raczej jako podstawowy, Parados
Nie udało mi się uruchomić RRB (płytkę dostałem dawno temu od Duddiego). Kompletny, poskładany na gotowo, ale coś nie kuma (albo ja nie kumam jak to ruszyć), więc leży i czeka na lepsze czasy.

Nigdy nie byłem jakimś szczególnym fanem gier. To nie to, żebym wcale nie grał :), ale bardziej mnie kręci zrobienie czegoś od zera, a jeszcze lepiej jak się to coś da dotknąć (dlatego raczej sprzęt). Programowanie pojawiło się w ciężkich czasach, kiedy trudno było zdobyć części, albo kasę na nie. Pewnie dlatego teraz nadrabiam zaległości :)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: SD Floppy Emulator Rev F
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.06.08, 09:08:05 »
Pear

> Czy jest wersja emulatora w "gabarytach" napędu 3" (FDD,CPC) ?
---------------
To jest właśnie tak najnowsza. Nie widziałem w niej sensu dopóki na horyzoncie nie pojawiła się nowa maszyna do kupienia - bez stacji, za to z "dziurą" na stację. No i teraz to już MUSZĘ to od Lotharka mieć. ;)
Widziałem do tej pory tylko wersję 3,5". Można gdzieś pooglądać wersję 3" ?
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: SD Floppy Emulator Rev F
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.06.08, 13:28:40 »
Maj mistejk, przyznaję się bez bicia - to jest 3,5" a nie 3", domyślam się, że 3" nie będzie, bo zbyt mało maszyn 'popularnych' miało 3".

Moje pytanie jest takie - z tego co wiem, posiadacze FDD3000 często podmieniali sobie swoje napędy z 3" na 3,5". Może i amstradowcy tak czynili. Wiem, że nierzadko ludzie z +3 zmieniali to sobie jakoś.

Może byłbyś w stanie potraktować sprawę, jako przeróbkę na 3,5"??? Jeśli to możliwe.


pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: SD Floppy Emulator Rev F
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.06.08, 13:52:37 »
Może byłbyś w stanie potraktować sprawę, jako przeróbkę na 3,5"??? Jeśli to możliwe.
Można wstawić stację 3,5" do CPC tylko trzeba go trochę oszpecić, ale ...
1. Nad napędem zostaje dziura, którą trzeba czymś zatkać.
2. Obudowa CPC z prawej strony trzyma się dosłownie na stacji dyskietek. Jeśli w nowym napędzie nie ma otworów w tym samym miejscu co w oryginalnym, to nie ma tej obudowy jak poskręcać.

Wystarczyłoby, gdyby płytka pasowała do 3" otworu (bez poszerzania). Resztę da się jakoś wyrzeźbić.
« Ostatnia zmiana: 2012.06.08, 13:54:49 wysłana przez pear »
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D