Autor Wątek: Adapter IDE-CF do divIDE, a konieczności dodatkowego zasilania  (Przeczytany 9458 razy)

Piesiu

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rychwał
Na zdjęciach z Wapniaka zauważyłem Timexika z podpiętym DivIDE, wraz z adapterem IDE-CF

https://www.dropbox.com/sh/k6vj7tajcnlnxz4/gjZhMmgPIy#f:2012-09-29%2019.11.46.jpg
https://www.dropbox.com/sh/k6vj7tajcnlnxz4/gjZhMmgPIy#f:2012-09-29%2019.11.59.jpg

niby nic niezwykłego, ale ja się pytam jakim cudem ta przejściówka funkcjonuje (wnoszę to po świecących diodach na adapterku) skoro nie jest podpięte dodatkowe zasilanie do złącza obok karty CF, a może to zupełnie normalne zjawisko tylko ja wpakowałem się na dziadostwo podobne do tego z aukcji poniżej:

http://allegro.pl/adapter-2-cf-ide-dual-3-5-3-5-40-pin-compact-flash-i2675008701.html

które bez dodatkowego zasilania ni jak nie chce działać, ani z różnymi trumienkami (Spectrum+/+2/TC2048), ani nawet z pecetem.
Czy przejściówki, których Wy używacie wymagają dodatkowego zasilania, może ktoś ma namiary na jakiś konkretny adapter IDE-CF na Allegro, czy w sklepach internetowych, który nie potrzebuje do współpracy DivIDE z kartą CF dodatkowego zasilania i najlepiej żeby miał złącze IDE 'męskie', czyli żeby podpinało się go do DivIDE nie bezpośrednio tylko poprzez taśmę.
ZX Spectrum +, ZX Spectrum +2, Timex 2048, FDD3000, Sam Coupe, CPC464, CPC6128, GX4000

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Adapter IDE-CF do divIDE, a konieczności dodatkowego zasilania
« Odpowiedź #1 dnia: 2012.10.02, 19:31:33 »
A jakie masz divide?
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Adapter IDE-CF do divIDE, a konieczności dodatkowego zasilania
« Odpowiedź #2 dnia: 2012.10.02, 20:21:44 »
To zalezy od karty CF, jakiej karty uzywasz ?

Piesiu

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rychwał
Odp: Adapter IDE-CF do divIDE, a konieczności dodatkowego zasilania
« Odpowiedź #3 dnia: 2012.10.02, 21:51:12 »
DivIDE 5.7c od Lotharka na pierwszy rzut oka wygląda identycznie jak to na zdjęciu z Wapniaka z tym że  płytka jest czerwona, ale elementy rozmieszczone są tak samo, karta CF też taka jak na zdjęciu czyli popularny Kingston z kwiatkiem.
ZX Spectrum +, ZX Spectrum +2, Timex 2048, FDD3000, Sam Coupe, CPC464, CPC6128, GX4000

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Adapter IDE-CF do divIDE, a konieczności dodatkowego zasilania
« Odpowiedź #4 dnia: 2012.10.02, 21:58:19 »
Jaka pojemnosc kwiatka ? divide dziala najlepiej na starych oryginalnych SanDiskach, o nowych typu Ultra mozna zapomniec. Kingstony kiepsko chodza. div+ dziala tez na Integral 1GB.

Piesiu

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rychwał
Odp: Adapter IDE-CF do divIDE, a konieczności dodatkowego zasilania
« Odpowiedź #5 dnia: 2012.10.02, 22:19:17 »
Kwiatek jest 4gigowy i przez długi czas dobrze działał z divIDE z tym, że trzeba go było zasilać z zewnątrz, niestety od jakiegoś czasu kwiatek zwariował :/ zaraz po włączeniu divIDE poprawnie wyświetla zawartość karty, lecz po chwili karta tak się nagrzewa że nie można jej dotknąć i w w divIDE zaczynają pojawiać się śmieci, nie wiem co padło karta, czy adapter (divIDE chyba nie bo z HDD działa bezbłędnie) planuje zaopatrzyć się w nową przejściówkę lub/i kartę i wolałbym, żeby tym razem adapter nie musiał być zasilany z dodatkowego zasilacza.
ZX Spectrum +, ZX Spectrum +2, Timex 2048, FDD3000, Sam Coupe, CPC464, CPC6128, GX4000

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Adapter IDE-CF do divIDE, a konieczności dodatkowego zasilania
« Odpowiedź #6 dnia: 2012.10.03, 17:19:03 »
Jak cos sie grzeje, to pachnie zwarciem. Sprawdz karte w czytniku USB.
Nie zdarzylo mi sie spalic karty w divIDE, ale kto wie.
Ja znam tylko dwie usterki divIDE:
- leci GAL, nie pamietam tylko ktory
- leci zawartosc EEPROM, to ciekawe, ale sam sie o tym przekonalem

Jak chcesz karte bez dodatkowego zasilania, to tylko stare niebieskie SanDiski.
Byc moze inne malej pojemnosci, ale takich juz teraz nowych nie kupisz.
Ostatnie duze jak znam to SanDisk Ultra II 8GB.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4694
Odp: Adapter IDE-CF do divIDE, a konieczności dodatkowego zasilania
« Odpowiedź #7 dnia: 2012.10.03, 19:35:22 »
Hmm, ten adaptor mozna przerobic zeby bral zasilanie ze Spectrum za posrednictwem DIVIDE. Kwestia dolutowania kabelka. Ja tak robilem z nimi gdy jeszcze sprzedawalem DIVIDE 57C.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Adapter IDE-CF do divIDE, a konieczności dodatkowego zasilania
« Odpowiedź #8 dnia: 2012.10.03, 23:15:54 »
 W moim divide 57c jest taki mostek , może o to chodzi  to jest zasilanie 5V ?
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Adapter IDE-CF do divIDE, a konieczności dodatkowego zasilania
« Odpowiedź #9 dnia: 2012.10.03, 23:33:33 »
Ten mostek to zwarcie sygnału chip select 0 do masy, tak na moje oko. Czyli tylko rejestry 0-7 są używane, rejestry 8-15 nie są do niczego potrzebne.

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Adapter IDE-CF do divIDE, a konieczności dodatkowego zasilania
« Odpowiedź #10 dnia: 2012.10.04, 00:02:34 »
To nie masa , ten mostek jest od 5V którym zasilane są wszystkie scalaki divide
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Piesiu

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rychwał
Odp: Adapter IDE-CF do divIDE, a konieczności dodatkowego zasilania
« Odpowiedź #11 dnia: 2012.10.04, 00:38:01 »
Zastanawia mnie, z którego pinu adapter CF-IDE pobiera ze standardowego 40 pinowego złącza IDE zasilanie 5V, wg wiki tego typu złącze (nie mylić ze złączem 44pin dla dysków 2,5") na żadnym pinie nie ma zasilania:

http://pl.wikipedia.org/wiki/ATA_(technologia)

może te przejściówki, działające bez zewnętrznego zasilania, funkcjonują jedynie na odpowiednio przerobionych divIDE o czym pisze Zaxon i pokazał na zdjęciu Martin?

@Zaxon czy mógłbyś napisać coś więcej o tym swoim rozwiązaniu problemu zasilania, czy kabelek o którym piszesz jest lutowany pomiędzy divide a adapterem, czy wystarczyła jakaś modyfikacja na samym divIDE, tak jak widać to na zdjęciu Martina, o ile ten mostek ma w ogóle związek z zasilaniem karty CF.

ZX Spectrum +, ZX Spectrum +2, Timex 2048, FDD3000, Sam Coupe, CPC464, CPC6128, GX4000

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Adapter IDE-CF do divIDE, a konieczności dodatkowego zasilania
« Odpowiedź #12 dnia: 2012.10.04, 09:56:01 »
Patrząc od lewej strony 2 pin góra ścieżka dochodząca do niego to 5V z płytki divide , które idzie do adaptera na dwa piny CF nie związane z jej zasilaniem,
mostek jest podłączony do pinu który nie ma połączenia z divide i nim przechodzi dodatkowe zasilanie 5V na adapter przez jedną z diodę ss14
(to te pod dodatkowym złączem zasilania adaptera) a z niej na piny 13 i 38 karty CF ,
wg specyfikacji to tam karta ma zasilnie Vcc i o tym chyba pisał Zaxon .
Bez tego mostka karta nie ma zasilania i pozostaje wtedy droga przez złącze
Jak masz podłączony zworę JP2 na adapterze , powinna być 1-2
Załączam fotkę mojego adaptera i specyfikację CF


http://pinouts.ru/Memory/CompactFlash_pinout.shtml
« Ostatnia zmiana: 2012.10.04, 10:01:54 wysłana przez martin381 »
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

Piesiu

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rychwał
Odp: Adapter IDE-CF do divIDE, a konieczności dodatkowego zasilania
« Odpowiedź #13 dnia: 2012.10.04, 21:53:03 »
Dzięki Martin, jak tylko pan listonosz przyniesie mi nowy adapter i kartę (bo stary zestaw jest mocno grzejący i niepewny) zrobię w divIDE i adapterze moda wg Twoich wskazówek.
ZX Spectrum +, ZX Spectrum +2, Timex 2048, FDD3000, Sam Coupe, CPC464, CPC6128, GX4000

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: Adapter IDE-CF do divIDE, a konieczności dodatkowego zasilania
« Odpowiedź #14 dnia: 2012.10.05, 09:09:25 »
Dzięki Martin, jak tylko pan listonosz przyniesie mi nowy adapter i kartę (bo stary zestaw jest mocno grzejący i niepewny) zrobię w divIDE i adapterze moda wg Twoich wskazówek.

Aby nie było niejasności , w adapterze nie mam żadnych zmian tylko w divIDE ten mostek
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR