Autor Wątek: Przygotowywanie bitmap dla Amstrada  (Przeczytany 3205 razy)

gotham

  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Przygotowywanie bitmap dla Amstrada
« dnia: 2014.11.26, 14:39:19 »
Jak w tytule zastanawiam się jakim programem powinny być przygotowane bitmapy na amstrada ( z lat dzieciństwa kojarzę OCP ART STUDIO ). Co do PC to nie mam pomysłu.
O ile ten pierwszy ma standardową paletę barw na amstrada to nie posiada rozszerzonej z wersji CPC PLUS. I tu zachodzi pytanie jaki program wybrać na Peceta i jak ustawić konkretna paletę barw
żeby kolory odpowiadały tym z rzeczywistego komputera. Na sam koniec pozostaje wybór pliku *.src czy może inny typ. Chodzi mi o to żeby łatwo zaznaczyć obszar pliku który chce skopiować do pamięci komputera i potem używać tego obszaru do sprite'ów.

Liczę na pomoc kolegów Amstradowców.
Amstrad  6128 plus + CM14 , Gamecube , Xbox 1 , PSP , Neogeo Pocket color x 2 ,

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Przygotowywanie bitmap dla Amstrada
« Odpowiedź #1 dnia: 2014.11.26, 15:06:14 »
Nowsze wersje ArtStudia od bodaj że nr 5.0 obsługują nową paletę. Poleciłbym ci też program graficzny dodawany do Emulatora JavaCPC na PC. Tam bez problemu się rysuje Amstradowe obrazki piecową myszką bez cudowania jak jakąś podłączyć do CPC. I można też konwertować obrazki z PC by je poprzerabiać, w tym także z wykorzystaniem overscanu czyli obszaru ramki. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Przygotowywanie bitmap dla Amstrada
« Odpowiedź #2 dnia: 2014.11.26, 18:04:01 »
Poprawka, nawet wersja 5.1 Art Studia nie widzi nowej palety. Ale widzi ją wersja która nie ma podanego nr.
The_Advanced_OCP_Art_Plus_version_GRIM.zip   Dołączam poniżej do ściągnięcia.
Na ekranie do zmiany palety trzeba wyłączyć u góry opcję OLD i wtedy 3 lewe suwaki działają jak RBG < to nie błąd właśnie w takiej kolejności, (po 16 odcieni w każdej składowej), a pozostałe suwaki są ignorowane. :)

Ale wydaje mi się że kiedyś miałem jeszcze inna wersję w której były opcje do zapisywania sprajtów, a te suwaki wyglądały inaczej. Choć może pamięć mi płata figle i coś pomyliłem z innym programem.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)