Autor Wątek: Ludzie z Bajtka.  (Przeczytany 11295 razy)

karwasz

  • ***
  • Wiadomości: 113
  • Miejsce pobytu:
    Nowy Prażmów
  • ♥ //// ♥
    • fubu
Odp: Ludzie z Bajtka.
« Odpowiedź #15 dnia: 2012.03.15, 17:21:27 »
Archiwum Bajtka i (chyba kompletne) Komputera jest również tutaj:
http://retroreaders.makii.pl/2011/11/archiwum-plikow/

faustxxx

  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Miejsce pobytu:
    Kraków/Busko-Zdrój
    • Try2emu
Odp: Ludzie z Bajtka.
« Odpowiedź #16 dnia: 2012.03.15, 21:11:21 »
Ze skanami nie ma problemu ani z Komputerem, ani z Bajtkiem... kompletny zestaw można przeglądać np. w bibliotece atariOnLine http://atarionline.pl/v01/index.php?subaction=showfull&id=1234027498&archive=&start_from=0&ucat=8&ct=biblioteka albo w polskiej światyni retroprasy czyli Retroreaders http://retroreaders.makii.pl/.

Dzisiaj jeśli chodzi o sam skład, to w każdej chwili można wyprodukować coś w dowolnym nakładzie (gdyby ktoś potrzebował laye w indyku pierwszych numerów Bajtka proszę bardzo), tak naprawdę problemem są autorzy - komu by się chciało dzisiaj pisać, zważywszy, że prawdopodobnie do interesu trzeba byłoby dokładać a nie liczyć zyski - mówiąc w skrócie, praca jak za dobrych czasów czynu społecznego;P. Materiału starczy na jeden numer, drugi byłby już sztukowany a trzeci by nie wyszedł:P

Co do praw autorskich (skromnie prosze o odpowiedź na pw. panie TrojJacku:)), może ktoś z grona byłej redakcji byłby w stanie odpowiedzieć kto te prawa posiada? Legenda ludowa głosi, że był jakiś proces ale kto wygrał tego nie wie już nikt. Ba, ostatnio usłyszałem  od Ramosa, że ktoś chce reaktywować właśnie tytuł "Bajtek". Ale to też brzmi jak kolejne urban' legend:)

Z drugiej strony, heh... popełniłem też reduks pierwszego komputera http://www.try2emu.net.pl/pl/449/434/449/Reduksy-okazjonalne/5417/Reduks-Komputer-11986, chcac być ok wyslalem parę maili do IDG, bo bodajże ten koncern połknął prawa autorskie po zmianie tytułu na PCWorld Komputer.... głucha cisza.
Pzdrw.
Faust
http://www.t2e.pl

Po wysmażeniu 3 spektrusiów przeszedłem na emulatory:P

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ludzie z Bajtka.
« Odpowiedź #17 dnia: 2012.03.15, 21:12:03 »
Jest tez iks i konkret, ale mikroklan ma braki. Wiem za to gdzie mozna uzupelnic-Biblioteka PW.
Mieli tam kiedys program zeskanowania wszystkiego co maja, nie wiem jak teraz.
Na zyczenie tez skanuja, ale jakos drogo chyba.

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ludzie z Bajtka.
« Odpowiedź #18 dnia: 2012.03.18, 10:18:25 »
Faustxxx, masz rację z tym, że pewnie ciężko byłoby uzbierać materiały. Ja oczywiście mam w zanadrzu parę artykułów (w głowie), które mogą ujrzeć światło dzienne. Ale to za mało. Jeśli znajdzie się jeszcze kilku pasjonatów, można o tym pomyśleć.
A Twoje reduxy to absolutnie rewelacja. To chyba jedyna metoda, aby ocalić od zniknięcia te cenne materiały - pisma z roku na rok bledną, niebawem nic nie da się odczytać. Moje Bajtki są oprawione w roczniki, stoją na półce w ciemnym miejscu, w klimatyzowanym pokoju. A mimo to, tracą zawartość... :(
Jeśli zrobisz kompletny rocznik, zastanowię się nad tym, czy nie zlecić wydruku w drukarni, na dobrym, kredowym papierze małej serii - sfinansuję to z własnych środków. Kto będzie chciał, będzie mógł zakupić rocznik (lub może i kolejne...). Ale tak jak napisałeś, warto byłoby się zorientować, kto ma prawa autorskie do tego tytułu, żeby afery nie było.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

faustxxx

  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Miejsce pobytu:
    Kraków/Busko-Zdrój
    • Try2emu
Odp: Ludzie z Bajtka.
« Odpowiedź #19 dnia: 2012.03.19, 11:15:32 »
Faustxxx, masz rację z tym, że pewnie ciężko byłoby uzbierać materiały. Ja oczywiście mam w zanadrzu parę artykułów (w głowie), które mogą ujrzeć światło dzienne. Ale to za mało. Jeśli znajdzie się jeszcze kilku pasjonatów, można o tym pomyśleć.

Służe pomocą jeśli chodzi o skład.... wolne moce przerobowe mam:P

A Twoje reduxy to absolutnie rewelacja. To chyba jedyna metoda, aby ocalić od zniknięcia te cenne materiały - pisma z roku na rok bledną, niebawem nic nie da się odczytać. Moje Bajtki są oprawione w roczniki, stoją na półce w ciemnym miejscu, w klimatyzowanym pokoju. A mimo to, tracą zawartość... :(

Taki miałem cel na początku, przeprowadzałem się tyle razy, że z kolekcji gazet ze starych czasów zostało mi tylko wspomnienie. Jednak obowiązkowo należy pamiętać, że nie jest to skład 1:1, nawet ze względu na brak oryginalnej typografii. Reduksy przez to tracą trochę na znaczeniu archiwalnym, jednak dość często zyskują na czytelności.

Jeśli zrobisz kompletny rocznik, zastanowię się nad tym, czy nie zlecić wydruku w drukarni, na dobrym, kredowym papierze małej serii - sfinansuję to z własnych środków. Kto będzie chciał, będzie mógł zakupić rocznik (lub może i kolejne...). Ale tak jak napisałeś, warto byłoby się zorientować, kto ma prawa autorskie do tego tytułu, żeby afery nie było.

Pomysł jest zacny i nawet o tym myślałem, rozesłać ofertówki i wydrukować, ewentualnie podpisać umowę, z którąś drukarni cyfrowych (bo nie sądze aby offset wchodził w rachubę - zbyt niski nakład). Póki co, wstrzymuje się do momentu, kiedy będę pewien, że nie da się już poprawić materiału fotograficznego, bo niestety to największy koszmar w chwili obecnej - pal licho fotografie komputerów, jednak fotografie redakcyjne należałoby wyszarpnąć z archiwum "Bajtka", nie wierzę, że wszystko gdzieś przepadło:).
Pzdrw.
Faust
http://www.t2e.pl

Po wysmażeniu 3 spektrusiów przeszedłem na emulatory:P

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Ludzie z Bajtka.
« Odpowiedź #20 dnia: 2012.03.19, 15:20:15 »
Mało się orientuję, a ciekawi mnie, i pewnie nie tylko mnie, kto co robił w Bajtku. Czy moglibyście w kilku słowach przedstawić swój wkład w to pismo?

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ludzie z Bajtka.
« Odpowiedź #21 dnia: 2012.03.19, 18:38:59 »
Ja bywałem w Bajtku sporadycznie i także sporadycznie pisywałem do niego. Zacząłem w C&A i w Bajtku pojawiały się moje artykuły za sprawą Klaudiusza Dybowskiego, który był dla mnie wzorem rednacza :). Dużo się dzięki niemu nauczyłem. Także dzięki Krystianowi Grzenkowiczowi, który był sekretarzem redakcji w C&A. Ehh, łezka się w oku kręci....
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

R-Tape

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Konstantynów Łódzki
Odp: Ludzie z Bajtka.
« Odpowiedź #22 dnia: 2022.08.28, 20:11:25 »
Właśnie obejrzałem na atarionline.pl:
https://www.youtube.com/watch?v=jq7r8RbNjPM

Jak dla mnie, super materiał.
Nie wiedziałem (nie skojarzyłem), że Trojacek to były naczelny Bajtka.
« Ostatnia zmiana: 2022.08.28, 20:35:13 wysłana przez R-Tape »

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Ludzie z Bajtka.
« Odpowiedź #23 dnia: 2022.08.28, 21:08:58 »
No i wszystko się wydało :D
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

pawelb

  • ***
  • Wiadomości: 176
  • Miejsce pobytu:
    Wawa
Odp: Ludzie z Bajtka.
« Odpowiedź #24 dnia: 2022.08.29, 22:55:25 »
Jak już się chwalicie to i ja się pochwalę.
W okolicy 1995 roku napisałem artykuł do Bajtka o tabliczce mnożenia ale nie typowo bo to była gra napisana w ZX Spectrum basic - krzyżówka wisielca i tabliczki mnożenia.
Mój Tato był bardzo dumny z tego że coś do prasy napisałem i to wydrukowane.:D .
I chyba w tedy chyba Trojacek odbierał ode mnie tekst i program na dyskietce 3 calowej .

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Ludzie z Bajtka.
« Odpowiedź #25 dnia: 2022.08.29, 23:07:05 »
Tak, ja, pamiętam nawet ten program :)