Autor Wątek: FPGA Na szybko  (Przeczytany 1573 razy)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
FPGA Na szybko
« dnia: 2021.06.10, 19:51:53 »
Hejka,

Ostatnio dosc sporo czasu spedzilem kombinujac i testujac rozne rzeczy zwiazane z CPLD i FPGA.
Zanim to kogos odrzuci to musze powiedziec, ze to wcale nie jest takie az bardzo skomplikowane.
Zainwestowalem w to sporo czasu, narobilem sporo plytek posmarakalem troche ukladow i z czasem, zwlaszcza ostatnio nic mi nie chcialo dzialac. Nawet po podpieciu zasilania dioda sie nie chciala zaswiecic, normalnie myslalem, ze oszaleje.

Wyglada na to, ze gdy sie za dlugo przy czyms siedzi to po prostu mozna dostac kreciolka i zaczac popelniac proste bledy, jak wlutowanie diody odwrotnie lub spartaczenie calego ukladu przez przegrzanie, bo przy ostatnim podejsciu do lutowania temperatura byla ustawiona na wylut 40-pinowego gniazda z duza iloscia pinow podpietych do masy, a potem nikt nie sprawdzil - bo po co ...

Ale co tam - rzucilem to wszystko na jakis czas w kat i postanowilem powrocic do tematu ze strony "polutuj mi mamo" czyli zeby sie nie denerwowac postanowilem zlozyc jakiegos gotowca.

Grzebiac po interwebie znalazlem duzo ciekawych projektow ale wiekszosc mniej lub baprdziej pokonczonch wiec wpadlem na pomysl, zeby zajzec i sprawdzic co tam slychac u Granta.

Grant Searle to jest moim zdaniem geniusz pod wzgledm tego jak mozna zrobic cos latwo, prostym ukladem i bez potrzeby zostawiania chinczykom fortuny, bo przecietny dzialajacy komputer zaprojektowany przez Granta sklada sie z osmiu elementow.

Okazalo sie, ze Grant tez zaczal grzebac w FPGA i stworzyl maly "wstep do" kreujac prrzy tym w pelni dzialajacy komputer Compukit UK101 https://en.wikipedia.org/wiki/Compukit_UK101 jako efekt uboczny.
Jako ze nie zrobil tego wczoraj, to ktos podlapal pomysle nie tylko z UK101 ale tez drugim pomyslem w stylu Multikomputer. Sam pomysl nie jest nowy, ale roznica miedzy tym a np MIST-em jest cena.

Tak czy inaczej na jego stronie mozna znalezc duzo ciekawych projektow ale tutaj chcialbym opisac montaz tych zwiazanych z FPGA czyli UK101 http://searle.x10host.com/uk101FPGA/index.html i potem rozszerzenie do Multikomputera http://searle.x10host.com/Multicomp/index.html
Sama plytka z FPGA jest dostepna prawie wszedzie w Chinach i kosztuje miedzy $11 a $18 w zaleznosci od kogo sie kupi. Bardzo wazne Zanim ktos pobiegnie ja od razu kupic, to poszukaj wersji bez wlutowanych pinow, najlepiej, zeby byly dolaczone osobno. Plytka jest gotowa do uzycia tak jak jest i czesto przychodzi z programatorem typu "USB BALSTER" co gdzieniegdzie dodaje $2 do kosztu. Plytka ta specjalnie ma dwa gniazda do programowania. Jedno sluzy do programowania "na zywo" czyli kiedy pisze sie wlasciwy program/kod to mozna przeprogramowac FPGA bardzo szybko, ale ten kod nie zostaje w pamieci i po resecie uklad znow jest pusty. Zeby program zostal na plytce trzeba zaprogramowac pamiec, ktora przychodzi na tej plytce i do tego sluzy drugie gniazdo. Programowanie pamieci trwa troche dluzej ale wtedy program zostaje na stale.

Taka mala plytka i programator typu USB BLASTER to jest absolutne minimum ale tez wszystko , co trzeba miec, zeby zaczac zabawe. Ta plytka i programator to wszystko co trzeba nabyc, jesli nie posiada sie zupelnie nic. Na plytce do testow typu "hello world" zainstalowane sa trzy diody LED i jeden przycisk, co wystarczy zeby ruszyc z miejsca.

Teraz w sumie dla czystej wygody, zamiast trzymac to wszystko w rekach, lub na kabelkach to warto by bylo zmontowac jakas podstawke, ktora wyprowadzi pewne podstawowe rzeczy jak w tym przypadku wyjscie sygnalu Composite i wejscie klawiatury. Tutaj przychodzi jeden samarytanin, ktoremu tez widocznie spodobal sie ten projekt i zaprojektowal plytke, ktora jest jakby rozszerzeniem tej malej. Link do projektu jest tutaj: https://github.com/linker3000/Multicomper
Teraz podsumujac z Chin mozna kupic tani minimalny modul FPGA ze strony Granta mozna zassac gotowy projekt, ktory emuluje minimalna wersje komputrka Compukit UK101 a na Githubie jest opisane jak dorobic sobie podkladke do tego, zeby mozna bylo pohasac glebiej na lonie FPGA.

Tak czy inaczej ten projekt okazal sie odetchnieciem od moich wczesniejszych porazek, gdyz odpalil od pierwszego zasilenia.

Pozdro

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: FPGA Na szybko
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.06.10, 23:42:59 »
Mam podobną płytkę jak Twoja ale ze 2 lata czeka na mój wolny czas ;)
Projekty Granta są bardzo przemyślane i genialne w swojej prostocie i już od jakiegoś czasu kusiło mnie by to przetestować, jednak obawiam się że będzie to musiało jeszcze poczekać  ::)


Gratuluję determinacji  :)
« Ostatnia zmiana: 2021.06.10, 23:51:21 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: FPGA Na szybko
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.06.11, 09:16:14 »
Ten sam moduł FPGA co jest w TBBlue. Zresztą cały plecaczek bardzo, ale to bardzo przypomina TBBlue.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: FPGA Na szybko
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.06.11, 10:33:05 »
To nieobsadzone jeszcze gnazdo czeka na dodatkowy RAM.
Kiedy dojdzie to wlozymy i zobaczymy co jeszcze mozna na tym uruchomic ...

Caly projekt, oprocz gniazda karty Micro SD, sklada sie tylko z elementow typu DIP, czyli jest go latwo zlozyc nawet, jesli wzrok juz nie ten :)


steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: FPGA Na szybko
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.06.12, 20:14:37 »
VHDL.
Kiedyś się jeszcze tego dziwa nauczę, prawda? :/
Machines should work. People should think.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FPGA Na szybko
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.06.12, 21:33:08 »
Na początku ciężko się przestawić z programowania sekwencyjnego na równoległe. Z czasem da się ogarnąć.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: FPGA Na szybko
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.06.12, 21:53:37 »
To nie to.
Po prostu ja umiem tylko w verilog.
Organizm mi odrzuca vhdla, mimo kilku prób.
Machines should work. People should think.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: FPGA Na szybko
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.06.13, 11:14:47 »
Na początku ciężko się przestawić z programowania sekwencyjnego na równoległe. Z czasem da się ogarnąć.

To jest bardziej jak konfiguracja niz programowanie, ale potem budujesz z zegara licznik i znowu powraca sekwencja :)

Badz tu madry i pisz wiersze ....

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: FPGA Na szybko
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.06.13, 18:31:01 »
Staram się robić liczniki synchroniczne. Mniej niespodzianek spowodowanych propagacją.
Największe problemy posynchronizować ze sobą sygnały, żeby duchów (glitch) nie było.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: FPGA Na szybko
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.06.16, 12:10:27 »
Okazuje sie, ze to nie jest takie trudne.
Znalazlem sobie gotowca procesora Z80, zbudowalem modul wyswietlania na 6.5Mhz i zlozylem Cobre1 w FPGA.


damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: FPGA Na szybko
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.06.16, 13:14:36 »
Gratuluję :)

Generator znaków (ROM) masz zewnętrzny czy zaszyty w FPGA ?
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: FPGA Na szybko
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.06.16, 14:06:50 »
Generator znaków (ROM) masz zewnętrzny czy zaszyty w FPGA ?

Dzieki :)

Na ta chwile wszystko jest zaszyte w srodku jako ze to sa dopiero poczatki :)

Przez to ze uzywam tylko zasobow dostepnych w kostce mam tylko osiem kb RAMu ale to wystarczy zeby komputerek wstal i ruszyl z monitorem.

W sumie to pamiec dostepna jest podzielona tak, ze mam 2kb jako ROM ze znakami, 2kb jako rom z programem monitora, 1kb RAM z dwoma portami jako pamiec ekranu i 8kb jako zwykly RAM.

Zeby miec wiecej RAMu trzebaby juz zaczerpnac go z zewnatrz. Nadal czekam na dodatkowy RAM ktory jest gdzies w drodze z Chin.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: FPGA Na szybko
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.06.16, 15:14:43 »
Gratuluje.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76